Toyota SUPRA

Asfaltın En Hızlıları: Toyota SUPRA

Aklımıza otomobil dediğimiz zaman onlarca model geliyor. Hepsinin farklılıkları bulunmakta. Bazıları zorlu arazilerde rahatça gidebilirken bazıları pistlerde tozu dumana katıyor. Fakat herkesin sevgisini kazanan sayılı otomobil var. Bugün ele alacağımız otomobilde bu cümleye uygun bir otomobil: Toyota Supra.

Toyota Supra dediğimiz zaman kafamızda efsaneleşmiş model oluşuyor ve bu model yıllardır değerini koruyan nadir modellerden bir tanesi. Peki bu model neden ve nasıl efsaneleşecek kadar sevildi?

Supra ve Nesilleri

Toyota Supra beş nesilden oluşan bir seri. Her nesilde üzerine yeni şeyler katılarak günümüze kadar geldiler. Göz aşinalığı yaşamadığımız nesilleri sırasıyla görmekte fayda var.

Toyota Celica Supra (A40; 1978-1981)

Toyota Supra’nın ilk nesili olan A40 1978-1981 yıllarında arasında üretildi. Toyota Celica ile aynı gövdeyi taşımaktaydı. Otomobilin uzunluğu 6 silindirli motoru sığdırmak adına uzatılmıştı. Celica ile arasında olan farkları aşağıdaki görselde görebilmek mümkün.

Toyota Celica Supra (A60; 1981-1986)

Supra A40’dan sonra değişiklikler ile karşılaştı. 1981 yılında üretime giren A60 artık sportif görüntüsüne yavaş yavaş kavuşuyordu. Yaşadığı değişiklikler görüntüsü dışında size seçim hakkı sunuyordu artık.

Toyota, A60 modelinde iki farklı versiyon sunuyordu. Bu versiyonlar lüks bir deneyim ve performans olarak sınıflandırılmıştı. Bu sınıflandırma ile kullanıcılar Supra’nın farklı oluşunu anladı.

A60 bu değişiklikler sonrasında Japonya pazarında farklı bir isim aldı. Japonya’da Celica XX adını alan Supra diğer pazarlarda Celica Supra adını aldı.

Efsane Şekilleniyor; Supra (A70; 1986-1992)

Toyota Supra A70 modeline 1986 yılında kavuştu. Artık Celica ismini taşımıyor. Artık kendisine ait bir yapısı var. Bağımsızlığını ilan eden otomobil, Celica ile birbirinden ayrılmasıyla arkadan itişli bir sisteme sahip oldu. Bu sistem ile performans otomobili olarak kullanıcılara sunulan otomobil, 200 beygiri aşan ve 266 Nm tork üreten bir canavar haline geldi.

Bunların dışında A70 modeli spor paketi ile gelmişti. Spor paketi ile sınırlı kaymalı diferansiyel, ayaralanabilir süspanisyon sistemi ve far yıkayıcılar gelmekteydi.

Efsane Yollara İniyor; Supra (A80; 1992-2002)

Görmekten zevk duyduğumuz model 1992 yılında karşımıza çıkıyor. Tamamen yenilenmiş bir otomobil olan Supra her noktasına kadar kendisini geliştirmiş. Eski nesillerinden daha yuvarlak hatlara bürünmüş olan Supra, Toyota tarihinde üretilmiş olan en güçlü otomobillerden birisi olmayı başardı. Mühendislik çalışmaları ile 1992 yılından 2002 yılına kadar ufak dokunuşlar ile hafifletilmesi sürekli olarak devam etti.

Supra’nın ihracatı 1998 yılında durduruldu fakat 2002 yılına kadar Japonya’da üretime devam edildi. 2002 yılının sonlarına gelindiği zaman emisyon kuralları ve ilginin azalış göstermesi ile üretim sonlandırıldı.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.