Nissan Skyline GT-R Tarihi

Asfaltın En Hızlıları: Nissan Skyline GT-R ve Tarihi

Nissan’ın en büyük sevilme nedenlerinden birisi olabilir. Derin sevgi duyduğumuz başka bir otomobil belki olmayabilir. Sinema filmlerinden günlük hayatımıza kadar geniş bir yelpazede kendine yer bulabilmiş, tartışmaya kapalı tek otomobil olabilir. Nissan Skyline GT-R ve Tarihi

Günümüze kadar çok sayıda değişim gördü. İlk halinden eser yok şimdi. Belki verilen farklı kararlar olmasa bugün yollarda kendisini görmemize imkan olmayacaktı. Dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan nesile sahip tek seri. Karşınızda Nissan Skyline GT-R Tarihi

Nissan Skyline GT-R Tarihi

Nissan Skyline GT-R Tarihi – 1. Nesil GTR (1969-1972)

İlk nesil GTR 1969 yılında sokaklarda gezmeye başladı. Döneminin tüm özelliklerini ve görüntüsünü taşımaktaydı. İlk olarak 4 kapılı modelini gördüğümüz GTR PGC10 adını almıştı. Daha sonrasında daha hafif ve daha küçük KPGC10 adıyla coupe versiyonuyla karşımıza çıktı.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

İlk nesil GTR 160 beygir güce ve 5 ileri manuel şanzıman ile sokaklara döküldüğü zaman sıralı 6 silindirli motora sahipti. Aslında bu motor ile bizlere bugünlere ışık tutan ilk nesil GTR aynı zamanda pek çok yarış aksesuarları ile üretildi. Kutu tasarımı ile sahip olduğu güç birleşince günlerinin vazgeçilmez otomobili olmayı başardı. Coupe ve sedan modelini gördüğümüz ilk GTR 1.945 adet üretildi.

Nissan Skyline GT-R Tarihi – 2. Nesil GTR (1972-1977)

Artık ikinci nesile geldiğimiz zaman spor otomobile benzeyen bir versiyon görebilmeye başladık. Çıkışını gördüğümüz yıllarda benzin krizleri yaşandığı için kendisi hakkında çok fazla üretim olamadığı gibi sayılı bilgilerimiz ile yetinmek zorunda kaldık.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

İlk nesil GTR ile benzer pek çok noktası bulunduğu gayet görülebiliyor. KPGC10 ile ortak noktaları bulunan ve devamı niteliğini taşıyan ikinci nesil GTR artık bir yarış otomobili olarak karşımıza çıktı. Aerodinamik parçalar ile üretilen GTR 197 adet üretilmek zorunda kalındı. Yaşadığı sorunlar nedeniyle üretimi sonlandırılan ikinci nesil GTR “başarısız” olarak sayıldı.

Nissan Skyline GT-R Tarihi – 3. Nesilden Hemen Önce: NISSAN SKYLINE 2000 GTSR R31 (1985-1990)

Nissan GTR R31 ikinci ve üçüncü nesilin arasında yer alan bir model. GTR’lar ile aynı muameleyi görmüş olsa bile üçüncü nesil olarak görülmüyor. 309.716 adet satılan R31, 4 farklı gövde tipiyle çeşitliliği olan bir otomobil olmayı başardı. 5 vitesli otomatik ve manuel şanzıman, turboşarjlı motor seçenekleri ve GTS-R yarış modeli ile yıllar sonra insanların GTR isteğini bir nebze olsun karşılayabildi.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

İstenilen satış sayısını karşılaması nedeniyle GTR serisi tekrardan hayata geçirildi. R31 yakaladığı pazar payı ile Nissan için motor ve gövde farklılığının otomobil üretiminde önemini göstermiş oldu.

R31 ile Nissan, R32 adını alan üçüncü nesil için tasarım sürecine geçildi.

3. Nesil GTR R32 (1989–1994)

Üçüncü nesil GTR için işler daha kolaydı. Ara nesil olarak anılan ve bir yarış otomobili olarak üzerinde çok sayıda plan yapılan GTSR için emeklilik vakti gelmişti. Artık onun yerini alacak olan üçüncü nesil GTR için Nissan dışında bir şirket planlamalar yapmaya başlamıştı. Nissan ile ismini sıkça duyduğumuz Nismo yeni nesil GTR için özel üretimler yapmaya başladı. Nismo tarafından tasarlanan yeni 2.6 Litrelik çift turbolu motor ile hayat bulan R31 coupe gövde ile satışa sunuldu.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

R32 satış sayıları dışında bir nokta ile dikkat çeken bir otomobil olmayı başardı. Yarışlarda yaptığı dereceler ile Nissan için birçok yarışta gurur kaynağı olmayı başardı.

4. Nesil GTR R33 (1995–1998)

Dördüncü nesil GTR için işler çok daha kolaylaştı. Artık pazarda kalıplaşmış ve satış sayılarından memnun olan modellere sahip olan Nissan yeni modeller için görünüş olarak çalışmalara başladı.

R32 ile aynı motoru kullanan R33 sedan ve coupe olarak karşımıza çıktı. 5 ileri şanzıman ile üretilen R33 sokak dışında yarışlar içinde ayrı düzenlemelere gitti. Gittiği bu düzenlemeler ile LM kodu ile 188 adet üretilen R33 LM, Ferrari F40 LM modelleri ile birçok yarışta karşı karşıya geldi.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

5. Nesil GTR R34 (1999–2002)

Artık bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmeye başlayabiliriz. R34 modeliyle gönüllere taht kuran Nissan R34 için araç içinde değişiklikler yaptı. Araç göstergelerinde çeşitliliğe giden Nissan, sürücülerin otomobil üzerinde hakimiyetini arttırmayı hedefledi. Araç göstergelerinde gidilen bu değişiklikler ile sunulan LCD ekrana sahip bu çok fonksiyonlu oluşu sürücüler tarafından beğeni aldı. Bu beğeniler sayesinde altıncı nesil GTR için kaynak olacaktı. R33 ile aynı motora sahip olan R34 aynı zamanda yıllarca yaşadığı değişimler ile kendine ait bir motora sahip oldu. 2.8 Litre çift turbo şarjlı motor ile 330 beygir güce sahipti.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

Nismo R34 modeli için tabiki çalışmadan yapamazdı. Yaptığı çalışmalar ile Z adını taşıyan R34 modeli 2.8 Litre bir motora sahip oldu. Bu motor 500 beygir üretecek kadar güçlü bir motordu. Z adını taşıyan bu modelden 20 adet üretildi.

6 vitesli Magna aktarım araçlarına sahip olan R34 sokak ve pist dışında birçok oyunda ve filmde de yer aldı. Bunun en güzel örneği Hızlı ve Öfkeli filminden bildiğimiz Paul Walker’ın, sürmüş olduğu R34 idi.

Nissan Skyline GT-R Tarihi

Yeni Nesil “Godzilla”: Nissan GTR R35 (2007-Günümüz)

Günümüzün en değerli otomobili olabilir belki de. Fabrikadan çıkış verileri ile çok sayıda otomobil severin hayallerini süsleyecek durumda hatta kendisi. 3.8 Litre V6 silindirli çift turboşarjlı, 530 beygire sahip bir canavar.

GTR olarak anılsa bile Skyline serisinden uzaklaşan R35 halen Skyline mimarisini taşımaktadır. Nismo olarak çalışmalarda da yer alan R35 pek çok yarışta yer aldı. Performans çalışmaları ile sokakta gördüğümüz R35’ler pistlerde pek çok yarış otomobili ile kafa kafaya pistlerde yer almaktadır.

Konsept çalışmalarını gördüğümüz R35 yenilenmeye giden bir otomobil. 2020 yılında değişime giden R35 görünüş ve mekanik anlamda gelişmeler yaşadı.

Nissan GT-R R50

Nissan birlikte çalıştığı ITALDESIGN ile ortak bir projede yer almaya devam ediyor. ITALDESIGN bu yıl 50. yaşını kutladığı için R35 modelini günümüz ve gelecek dünyasına hazırlamak amacıyla değişime soktu. Adının R50 olması dışında görünüm anlamında da çok fazla değişiklik yaşan “R35” gelecekten gelen bir otomobil görünüme kavuşmuş oldu.

Çok sayıda olumsuz yorum alarak Skyline serisinden uzaklaştığını söyleyen kişiler olsa bile R50, yakın bir tarihte seri üretime girecek şekilde değişiklikler yaşayarak müşterileri için sunuldu.

Kendisini GoodWood Festivalinde gördüğümüz R50, 710 beygir gücü sunmakta. Fiyat konusunda ise 1 milyon doların üstü konuşulmakta.

R50 üretim aşamasına gelmeden önce sancılı bir süreçten geçti. Bu sürecin yaşanmasının asıl nedeni tasarım sürecinde el işçiliğinin oluşuydu. Nismo R35’in üzerine inşa edilen R50, her parçasına en güvenilir kişiler ile sahip olabildi.

Nissan’da görev alan tasarımcılar ve R35 mühendisleri R50 için “aracın içinde araç” terimini kullanmakta. Bu da R50 için yapılan onlarca tasarımın nihai sonucunu bize sunduğunu göstermekte. Nissan Skyline GT-R Tarihi konulu yazımızı umarız beğenmişsinizdir.

Aşağıda yer alan iki video ile R50’nin tasarım aşamalarını ve ilhamın nerelerden geldiği ve hazırlanan kısa filmi görebilirsiniz.

Tasarım Aşamaları
Kısa Film

Kaynakça

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.