Bugatti Bolide

Asfaltın En Hızlıları: Bugatti Bolide

Bugatti markası yıllardır en ikonik otomobilleri tasarlamakta ve üretmekte. Son tasarımı olan Bolide modeli ile ismini tekrardan duyduğumuz Bugatti, mühendislik harikasını neden ve nasıl üretti?

Bugatti Bolide: Her Şeyden Farklı ve İddialı

Bugatti Bolide

Bugatti gibi otomobil üreticileri geleneksel otomobil üreticilerinden çok daha farklı çalışır. Seri üretim otomobillerden daha karmaşık, daha iddialı tasarımları ve premium özellikler sunmaya çalışırlar. İşte bu kaygılar ile tasarım sürecinde şekilden şekle giren yapıları ile çok farklı otomobiller karşımıza çıkar.

Bu kaygıların dışında tasarımları markanın benimsediği “yapılar” içerisinde oluşur. Günümüzde çoğu otomobil üreticisi logo olmasa bile sadece otomobilin tasarımı ile markanın tahmin edilebilmesini amaçlamakta. Bu konu markalaşma adı altında çok önemlidir. Bugatti gibi tarihin en köklü markaları tasarımlarında buna dikkat eder.

Bu konunun en dikkat çekici konusu ise farklılık. Üreticiler üretimi zor tasarımlar ile markasının değerini net bir şekilde reklama dökebilir. Bu sürecin iddialı ve dikkat çekici olması nedeniyle Bolide gibi tasarımları ile dikkat çeken otomobilleri sık sık görmekteyiz.

Son Yılların İkonik Görüntüsü

Günümüzde en hızlı otomobillerden olan Bugatti Veyron bundan yıllar önce tasarlanırken tasarım anlamında ilklere imza atmıştı. Hızı kadar görüntüsüyle zihinlere kazınan Veyron modeli Chiron için tasarımın temelini oluşturmuştur. Chiron tasarımı için temel olarak Bugatti Type 57SC Atlantic konu alınsa bile Veyron modeli markanın çizgisini çizmiştir.

Bu tasarım sürecinin aynısı Bolide için gerçekleşti aynı zamanda. Chiron’un motor ve mekanizmalarını olduğu gibi taşıyan Bolide modeli Chiron temelli bir yapıda ortaya çıkmıştır.

Bu tasarımsal anlayış ile yıllara kendisini aktarmayı başaran Bugatti markası her defasında takdirleri toplamış, her yılda olduğu gibi ikonik bir tasarım sunmayı başarmıştır.

Hız, Performans ve Deneyim Üçlemesi

Bugatti Bolide

Bolide tasarımı ile bizleri büyülese bile kabuğunun altında cevher taşıyor. Bu cevher sürücüler için inanılmaz deneyim sunmakta.

Bugatti Bolide 1850 beygir gücüne sahip. Bu konuda zirvelere aday olan Bolide aynı zamanda W16 motora sahip.

Bu güce sahip bir otomobilin yapısal özellikleri uzun araştırmalar sonucunda belirlenebilmiş. Kompozit ve karbon yapıların bir arada kullanıldığı Bolide sadece 1240 kilogram ağırlığında. Bolide ağırlığı kadar 0-100 değerinde de iddialı. 0 – 100 süresi 2.17 saniye olarak belirenmiş olan Bolide, “Michelin racing slicks” lastikleri ile sunulmakta.

Bolide bu değerlere sahip bir otomobil olması nedeniyle deneyim konusunda şüphesiz çok fazla şey vaat ediyor. Ki bu konu mühendislerin çalışma şekillerini etkileyerek otomobilin ortaya çıkış temelini oluşturuyor.

Bugatti Bolide Neden Bu Kadar Önemli?

Bugatti Bolide

Hızlı otomobiller fiziği yenmek için hazırlanır. Bu konu mühendislik ve teknolojinin gelişimini yollara döken bir etmendir. Bu gelişmeler devam ettiği sürece Bolide gibi farklı ve performansı yüksek otomobiller görmeye devam edeceğiz.

Aynı zamanda Bolide gibi otomobillerin üretimi zahmetlidir. Bugatti gibi büyük ve köklü markalar sıra dışı otomobiller tasarlayarak üretmeye önem verirler. Bu durum markalarının ne kadar büyük olduğunu, rakiplerinden ne kadar üstün olduğunu simgeler.

Tüm bunların dışında rekorları kırmak, tasarımsal boşluğu doldurmak ve iz bırakabilmek amacıyla Bolide gibi tasarımlar önemlidir.

‘Asfaltın En Hızlıları: Bugatti Bolide’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.