Apple Otomobil Mi Üretecek?

Günümüzün en büyük markalarından birisi olan Apple, geçtiğimiz yıllarda otomotiv konusunda adımlar atmıştı. Attığı adımların başında Volkswagen markası ile anlaşmaları gelmekte. Üstelik bu konuda çalışan kişi sayısının 5.000 olduğu konuşulmuştu. Peki sizce gerçekten Apple otomobil mi üretecek?

Son günlerde bu konunun tekrardan gündeme gelmesiyle herkesin kafasında “Apple otomobil üretebilir mi?” sorusu meydana geldi. Detaylar yazımızda.

Apple Otomobil Mi Üretecek?

Apple Otomobil Mi Üretecek? – İlk Adım

Günümüzde devletlerin teşvik çalışmaları ile satış sayısının inanılmaz artış gösterdiği elektrikli otomobiller Apple için çok önemli. Bunun sebepleri elektrikli otomobillerin geleneksel otomobillerden farklı oluşu ve yazılım konusunda gelişmelere açık olması.

Durumlar böyle olunca teknoloji markalarının otomobillere olan bakış açısı değişiyor. Özellikle son yıllarda Huawei, otomotiv sektörüne yatırım yaptığını sıkça duyurmuştu. İşte bu tür konular Apple için otomotiv sektörünü daha önemli bir hale sokuyor.

2014 yılının sonlarında Tim Cook açıklamalar yaparak otomobiller ile ilgili bir çalışmanın olduğunu açıkladıktan sonra bu konuda çalışan kişi sayısını 5.000 olarak açıklamıştı. Bu sürecin devamında da medya içeresinde otomotiv konusunda çok sayıda görüşme ve anlaşmanın yapıldığı konuşuldu.

Anlaşılacağı üzere Apple otomotiv konusunda adımlar atmaya 2014 yılında başlamış ve 2020 yılının sonunda da projelere devam etmiştir.

Ciddileşen Projeler ve Medya

Apple Otomobil Mi Üretecek?
Apple’ın onaylamadığı tasarımlardan biri

2014 yılında adımı atılan projeler, birlikte çalışılan kişiler ve 5.000 kişinin otomotiv konusunda çalışıyor oluşu ile otomobilin planlama, geliştirme ve üretim süreci tartışma konusu oldu. Bazı kişiler otomobilin Apple markası adı altında olacağını söylerken bazı kişiler otomobilin başka bir marka tarafından üretileceğini ve geliştirmesini Apple‘ın yapacağını savundu.

İşte bu dönemde kurulmuş olan Faraday Future markasının Apple‘a ait olduğunu iddiaları atıldı. Faraday Future markasının elektrikli otomobil geliştiren, yenilikçi tasarımları olan ve motor sporları için çalışmalar yapmış olması ihtimalleri arttırdı.

Torc Robotics ile 2015 sonlarında yapılan çalışmalar ile otonom sürüş için Apple ilk çalışmalarından birisini duyurmuş oldu. 2016 yılında Apple‘ın elektrikli otomobiller için şarj istasyonları geliştirdiği, otonom sürüşe öncelik verildiği ve çok sayıda çalışanın otomotiv ekibinden çıkarıldığı bunlarla birlikte Magna International ekibi ile birlikte çalıştığı ortaya çıktı.

Tüm bunların sonucunda Apple, otomotiv konusunda ipleri sıkmaya başlayarak medyadan kendini soyutlamayı başardı.

Kısa ama etkili olan bu kısa dönemin sonunda Apple, otonom otomobiller konusunda ciddi çalışmalar yaptığını kanıtlayan belgelerin sunulmaya başlaması ile çok sayıda otomobilin Apple tarafından Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı’na kayıt ettirildiği ortaya çıktı.

Bu sürecin devamında Apple ticari otomobil olan T6 Transporter modelinin platformu ile çalışmalar yapacağını ve bu nedenle Volkswagen ile ortak bir projede yer aldıklarını açıkladılar.

Apple Otomobil Mi Üretecek?
Apple markasının Volkswagen ile anlaştığı hafif ticari model

Tüm bunların devam etmesi ve gün geçtikçe yeni anlaşmalar ile 2020 yılının sonlarında lansman tarihi konusunda bazı haberler çıkmaya başladı. Bu haberler ile lansman tarihinin 2024 olduğu, otonom ve elektrikli bir otomobil olduğu medyada konuşulmaya başlandı.

Tasarımı hakkında hiçbir bilgi verilmeyen fakat dünyanın en önemli markaları ile çalışan Apple, günümüzde halen projelerini devam ettiriyor. Üstelik bu projelerinde LIDAR teknolojisini kullanıldığı yayınlanan son makaleler ile onaylandı.

Apple Otomobil Mi Üretecek? – Sorunun Cevabı

Apple bu konuda yavaş ama istikrarlı bir şekilde adımlarını atarak ilerliyor. Özellikle sahip olduğu yazılım bilgisi ile otonom teknolojisinde yol katetmiş bir şekilde karşımıza çıkan Apple, Ford ve Tesla bünyesinde daha önce bulunmuş mühendisler ile çalıştığı için önümüzdeki günlerde otomotiv sektöründe önemli bir marka haline gelebilir. Apple otomobil mi üretecek sorusunun cevabını sizlere sunduk.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.