Apple Epic Games

Apple – Epic Games Arasında Kılıçlar Çekildi

Bir yanda oyun dünyasının devlerinden Epic Games, diğer yanda ise teknoloji dünyasının zirvesindeki Apple. İki büyük firma arasındaki sular durulmuyor. Geçtiğimiz günlerde Apple, Epic Games’a dava açtı bile! Peki neden? Gelin baştan başlayalım.

Epic’ten Apple’ı Kızdıran Hamle

Yaklaşık 3 hafta önce Apple, Epic Games‘a ait olan Fortnite‘a gelen son güncellemeden sonra, Fortnite‘ı mağazasından kaldırdı!

Fortnite‘da oyun içi bir alım gerçekleştirdiğinizde önceden Google Play Store veya App Store aracılığıyla gerçekleştiriyordu, sonuç olarak Apple ve Google, %30 oranında bir komisyon alıyordu. Epic, son güncellemeyle birlikte Fortnite’a bu opisyonların yanında kendi sistemi üzerinden ödeme yapma seçeneğini de ekleyince ortalık kızıştı. Çünkü bu seçenek daha ucuz olduğu için çoğu kullanıcının tercihi olacağını düşünülüyordu.

Apple Epic Games

Apple’dan Çok Sert Açıklamalar

Daha sonra Apple, yaptığı açıklamada Epic‘e bunun kaldırılması için iki hafta mühlet verdi ama Epic, Apple‘ı tekelcilikle suçlayarak geri atmayacağının sinyallerini verdi.

28 Ağustos‘ta Apple, Epic’in geliştirici hesaplarını askıya aldı ve diğer Epic Games oyunlarını mağazadan kaldırdı. Bunların yanında Unreal Engine‘nin de geliştirici konumunda olan Epic Games, Apple‘a dava açtı. Fakat Apple, kullanıcı mağduriyeti açısından Unreal Engine‘i kısıtlamalara tabi tutmadı. Epic, Apple‘ın tekel olduğunu ve Spotfiy, Amazon gibi şirketlerden %15 komisyon alırken diğer firmalardan %30 komisyon almanın haksız olduğu gerekçelerini sundu.

Davada çıkan ilk karara göre, Epic Games yapılan anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle haksız bulundu. Bunun üzerine Epic, oyuncuların desteğini de almak için #FreeFortnite hashtagi ile tepki turnuvası düzenledi. Kazananlara verilecek hediyelerde ise kullanılan renkler manidardı çünkü bunlar Apple‘ın eski logosunda kullandığı renklerdi!

Apple Epic Games

Microsoft’da Dahil Oluyor

Epic Games’in Apple platformları üzerinde Unreal Engine motorunu optimize etmesinin engellenmesi geliştiricileri zor durumda bıraktı. Unreal Engine‘in büyük kullanıcılarından biri olan Microsoft, dava dosyasına eklenmek üzere bir bildiri yayınladı.

Microsoft yaptığı açıklamada iOS ve macOS üzerinde Unreal Engine motorunun geliştirilmesinin engellenmesinin geliştiricilere dezavantaj olacağını belirtti. Bugüne Unreal Engine ile çalışan geliştiricileirn bugünden sonra başka bir motora geçmesinin müşteri kaybettireceğini ifade eden Microsoft, yanlıştan dönülmesini istedi.

Epic‘in geliştirdiği Unreal Engine oyun motorunu yoğun olarak kullanan diğer bir şirket ise Microsoft‘tu. Geliştirici hesabının kapanmasıyla oyun motorunun optimize edilmesinin durdurulması pek çok firmayı zor durumda bıraktı. Unreal Engine‘yi yoğun kullanan firmalardan biri ise Microsoft‘tu. Microsoft, davaya eklenmek üzere bir bildiri yayınladı.

Apple Epic Games

Bu bildiriye göre iOS ve macOS sistemleri üzerinde halihazırda optimize edilmiş Unreal Engine‘in geliştirilmesinin durdurulması ve engellenmesiyle geliştiricilerin büyük sorunlar yaşayacağını belirtti. Ayrıca, bugüne kadar Unreal Engine kullanan geliştiricilerin, Apple‘a müşteri kaybettireceğini ifade ederek Apple‘a bu yanlıştan dönmesini istedi. Bunun yanında  Facebook, Tinder, Match Group ve Spotify gibi şirketler de Epic‘e destek verdiği açıkladı.

Apple’ın Tazminat ve Diğer Talepleri

Apple, bu hafta yaptığı son açıklamada Epic Games‘ten tazminat talebinde bulunacağını açıkladı. Yaptığı savunmada Epic Games‘in kendine Robin Hood benzetmesini yaptığını fakat aslında milyarlarca dolar kazanan bir şirket olduğunu, Apple ve iOS ekosistemini kullanmasına ve hizmetlerinden yararlanmasına rağmen hiçbir ödeme yapmak istememesini söyledi.

Bunun yanında Epic‘in Apple ekosistemi aracılığı ile yaklaşık 600 milyon dolar civarında bir gelir elde ettiğini ve Apple‘ın da bu tarz satışlardan elde ettiği gelirlerle iOS ekosistemini geliştirdiğini fakat Epic Games‘in bunu suistimal ettiğini öne sürüyor. İşte bu yüzden Epic Games‘in kendi sistemini engetre ettiği 13 Ağustos‘tan bugüne elde ettiği gelirleri tazminat olarak talep ediyor. Bunun yanında ödeme sistemini de kaldırmasını istiyor.

Epic‘in hesabının kapatılması ile başta Fortnite olmak üzere pek çok oyunu App Store‘dan kaldırıldı, bu yüzden Epic, pek çok oyuncusunu kaybetti. Ama halihazırda telefonuna Fortnite‘ı kurmuş olanlar hâlâ iPhone cihazları üzerinden oyuna erişebiliyor ve Epic’in kendi ödeme yöntemiyle yükleme yapabiliyorlar. Eğer hâlâ iPhone ile Fortnite oynamak istiyorum ama bulamıyorum diyorsanız, Ebay gibi siteler üzerinden cüzi bir ücret karşılığı (!) Fortnite yüklü bir iPhone alabilirsiniz.

Apple Epic Games

Apple‘a göre Epic, kendi sistemiyle büyük bir kazanç elde etti, Epic‘e göre tam tersi. Yerel mahkeme, önümüzdeki günlerde iki tarafı da mahkemeye çağıracak. Hatta Apple, bugün yaptığı açıklamada Epic Games oyunlarındaki Apple kimliği ile giriş seçeneğini kaldıracağını söyledi. Sizce Apple mı haklı yoksa Epic Games mi? Yorumlarda buluşalım.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.