animasyon filmleri nasıl yapılır

Animasyon Filmleri Nasıl Yapılır?

Hepimizin ilgiyle izlediği, izlerken eğlendiği animasyon filmlerinin nasıl yapıldığı merak konusudur. Bu yazımda sizlere aşama aşama nasıl yapıldığını, ilk animasyonun ne olduğunu gibi şeyleri anlatacağım. Şimdi animasyon filmleri nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

animasyon filmleri nasıl yapılır

Öncelikle animasyon filmlerin yapımı oldukça zordur. Aylar hatta yıllar sürebilir. Maliyeti de normal bir filme nazaran yüksek olabilir. Büyük emek gerektiren çalışmaların ilk aşaması şu şekildedir:

1. Aşama: Sinopsis

Doğru ürünün yapımına karar verildiğinde ilk olarak sinopsis yani senaryo yazımına başlanır. Senaryo yapımı çok önemlidir. Planlanan ürünün temelini oluşturur. Senaryoda filmde yer alacak görüntüler, efektler, diyaloglar, seslendirme metinleri vb. her şey yer alacaktır.

animasyon filmleri nasıl yapılır

2. Aşama: Karakterlerin Dizaynı

İkinci aşamada ise filmin karakterlerinin nasıl olacağı yer alır. Karakterler ya da filmdeki tiplemeler özgün ve ilgi çekici yapılır. Vücut oranları, nerede yaşadıkları, dış görünüşleri, giyiniş tarzları gibi grafiksel bir çalışma hazırlanır.

3. Aşama: Storyboard

Oluşturulan tarzların artık filme döküldüğü, karakterlerin görsel açıklamasının yapılacağı aşama üçüncü aşamadır. Planlanan şeylerin gösterilmesi yani Storyboard çalışması yapmaya başlanır. Storyboard çalışmasında sahnelerin nasıl olacağı, kameranın hangi açıyla nerede duracağı, karakterlerin sahneye nereden giriş çıkış yapacağı ve sahneler arka arkaya geldiği zaman atlama olup olmadığı düzenlenir ve animatörler tarafından çizilir. Bu aşama günler, aylar ve hatta yıllar sürebilir.

animasyon filmleri nasıl yapılır

İzlediğimiz bir animasyon filmin saniyesinde yaklaşık 24-25 kare görüntü akmaktadır. Bu da animatörün her saniyesi için 24-25 adet resim çizmesi anlamına gelir. Arka arkaya çizilen resimler oynatıldığında çizgi film sahnesi meydana gelir.

animasyon filmleri nasıl yapılır

4. Aşama: Seslendirme

Tüm animasyonlar bitince karakterler seslendirilir. Tüm karakterler, eşyalar hareket ettirilmeye ve seslendirilmeye başlanır. Bunun için dublaj sanatçıları ile stüdyoya gidilir. Görsellere ve karaktere uygun seslendirmeler yapılır. Seslendirmelerin ilgi çekici ve özgün ses olması önemlidir. Dublaj deneyimi olan birisiyim ve bence en eğlenceli kısım bu kısım.

animasyon filmleri nasıl yapılır

5. Aşama: Miksaj

Son olarak efektlerin, müziklerin ve seslendirmelerin birleştirildiği miksaj aşaması var. İyi bir miksaj kurgusu çok önemlidir çünkü Animasyon filminin son vuruşudur. Güzel bir miksaj ile tamamlanan film izleyicilerle buluşmaya hazırdır.

animasyon filmleri nasıl yapılır

Tarihin ilk animasyon filmi ise “Fantasmagorie” dir. Yapım yılı 1908’dir. Fransız karikatür sanatçısı olan Emile Cohl, film için 700 adet resim çizmiştir. Sonrasında hepsi art arda ekleme tekniği ile animasyon filme dönüşmüştür.

”Animasyon Filmleri Nasıl Yapılır?” adlı yazımızın sonuna geldik. Animasyon filmlerinin nasıl yapılacağı hakkında az çok fikir sahibi olduk. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!