and the Oscar goes to…

Her yılın heyecanla beklenilen ve takip edilen sansasyonel Oscar ödül töreni bu sene de geldi çattı. Bu sene 92’ncisi düzenlenen Akademi Ödül Töreni, ilk düzenlediği yıl olan 1929’dan bu yana sinema sektöründeki nüfuzunu güçlendirmeye devam ediyor. Doğal olarak izleyici ve film endüstrisi arasındaki en güçlü bağ halini almış da diyebiliriz.

2019 Akademi Ödül Töreni
1929 Akademi Ödül Töreni

Geçen sene film endüstrisi geçmiş senelerdeki gibi kendini geliştirmekte ısrarcı bir tutum sergiledi. Gerek Batı sineması gerekse Asya sineması için önemli bir yıl olan 2019, Hollywood’un iki önemli yönetmeni olan Martin Scorsese ve Quentin Tarantino’nun filmlerine gölge düşüren “Parasite” filminin yönetmeni Bong Joon-ho dikkatleri iyice üzerine çekti.

Önceki yıllarda Oscar Adaylığı konusunda başı ağrıyan Netflix, bu sene birçok dalda 24 farklı adaylık ile filmlerini listede isim almayı hak etti.

oscar

Bu sene iki farklı dalda aday gösterilen Scarlett Johansson ise dikkatleri tekrar üstüne çekmeyi başardı. Güzel ve başarılı aktris kariyerinde emin adamlarla ilerlemekte.

oscar

Sayılarla Oscar Ödülleri

İş istatistikler olunca en titiz davranılan konuların başında geliyor Akademi Ödülleri.

oscar

93. Oscar Adayları

2019’da Ödülleri Toplayan 3 Film

13 Ocak 2020’de Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından açıklanan Oscaradaylar, bugün gece ödüllerine kavuşacaklar. Fakat bu zamana kadar en dikkat çeken 3 filmin topladıkları ödül sayılarına bir göz atalım.

oscar

92. Ödül Töreni Ne Zaman?

Bu yıl 92’nci kez yapılacak olan Akademi Ödülleri‘ni takip etmek isteyenler 9 Şubat Pazar’ı 10 Şubat Pazartesi’ye bağlayan gece 03.00’da başlayacak Kırmızı Halı geçidi ile Bein 1 HD’ de takip edebilirler.

2020 Ödüllerinin Muhtemel Sahipleri

Herkesin en az birer ödül almasını beklediği 3 film dememizde yanlış olmaz muhakkak. BAFTA, Golden Globe ve diğer uluslararası film ödüllerini de göz önüne alarak 12 dalda (toplam 24 dalda ödül verilmekte) muhtemel Oscar kazanacakları listeledik.

oscar
oscar
oscar

Ülkemizde sinema sektörünün geçen senelere göre ivme kaybetmesi maalesef şu an aday gösterilen birkaç filmin henüz Türkiye’de gösterimi ya ertelendi ya da tarih dahi verilmedi. Buna rağmen Oscar kazanan her filmin vizyona gireceğini tahmin ediyoruz bundan dolayı önümüzdeki haftalarda keyifli dakikalar geçirebileceğiniz filmleri sinemada izlemeyi kaçırmayın.