Among Us benzeri oyun

Among Us Benzeri 5 Oyun

Among Us Benzeri 5 Oyun
Among Us Benzeri 5 Oyun

Son dönemlerin en popüler olan Among Us, gerek arkadaş arasında gerek ise tanımadığınız insanlarla eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir oyun. Bir grup insanın belirli görevler peşinde koşturup dururken bazılarının ise o görevlerin yapılmasına engel olması konseptini çok güzel bir sadelikle bize sunuyor Among Us. Bu yazımda sizlere bu türe uygun 5 adet Among Us benzeri oyun listeledik.

Trouble in Terrorist Town (Garry’s Mod)

Among Us benzeri oyun

Garry’s Mod‘un en popüler oyun modlarından birisi Trouble in Terrorist Town‘dur. 10 yıldan fazladır bulunan bu modda üç takım bulunmaktadır. Bunlar: Innocents (masumlar), Traitors (hainler), Detectives (detektifler)’dir. Hainlerin amacı masumları öldürmektir. Masumların ve detektiflerin amacı ise hayatta kalıp bütün hainleri bulmaktır. Hainlerin ve detektiflerin kendilerine özel satın alma mağazaları bulunmaktadır. Detektifler, mağazalardan satın aldıkları ürünlerle hainleri daha rahat tespit edebilmektedirler.

Among Us’a kıyasla daha aksiyon dolu bir mod. Aksiyonu bu konsepte daha eğlenceli geçirilebilecek zamanlar sunuyor. Aynen Among Us gibi bu mod da çok gergin vakitler geçirtiyor. Steam atölyelerinden diğer oyuncuların yaptığı haritalarda da oynayıp çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Platformlar: (PC)

Push the Button (The Jackbox Party Pack 6)

Among Us benzeri oyun
Push the Button

4-10 oyuncu arasında oynanan Push the Button, Among Us benzeri bir aldatmaca oyunudur. Oyun uzay konseptindedir. Uzaylılar ve insanlar olmak üzere iki takım vardır. İnsanların amacı uzaylıları bulup gemiden atmaktır. Uzaylıların amacı ise insanların kendilerini fark etmeden kendi içlerine düşürmektir. İnsanların uzaylıları anlamaları için yapılmış mini oyunlar vardır. Among Us‘taki görevlerden biraz farklı işler. Örneğin, mini oyunlardan biri resim çizmektir. İnsanlara resim çizme komutu gelirken uzaylılara gelen komut daha farklıdır.

Aynen Among Us‘ta olduğu gibi bu oyunda da toplantı, tartışma ve oylama vardır. Ancak daha mizahi yönlü bir oyundur. Uzaylı oyuncular garip bir test sonucunu haklı çıkarmaya zorlanabileceğinden, aldatma ve komedi için daha benzersiz fırsatlar sunar.

Platformlar: (PC, Android, iOS)

Secret Hitler (Tarayıcı Sürümü)

Among Us benzeri oyun
Secret Hitler

Secret Hitler, bu türün en zeka isteyen oyunudur. Among Us‘tan farklı olarak bu oyunda beyninizi iyi kullanmanız gerekmektedir. Aramızdaki temel aldatma unsurunu paylaşırken, failin kimliği o kadar kolay belirlenemez. Bir şey gördüğünüzü iddia ederek başka birini işaret edemezsiniz. Oyunda iki takım bulunmaktadır: Liberaller, Faşistler. Faşistlerde de rastgele seçilmiş bir Hitler bulunmaktadır. Her turda, Başkanın dönüşümlü rolü, seçilmiş bir Şansölye ile birlikte politikaların geçirilmesinden sorumludur. Bu politikalar, bir sunumdan yüzü aşağı bakacak şekilde çizilir ve hangisini seçeceğine karar vermek ikisine kalmıştır. Liberal parti için amaç beş liberal politikayı geçmek veya Hitler’e suikast düzenlemektir. Faşistlere gelince, ya altı faşist politika uygulanırsa ya da Hitler Şansölye seçildiğinde kazanır. Her turun sonunda herkes ne olduğunu ve daha sonra ne yapması gerektiğini tartışabilir. İşte o zaman eğlence (ve panik) başlar.

Diğer oyuncuların kendi aralarında tartışmalarına izin vererek paranoyanın duygusal olarak yüklü yüksekliklere ihtiyatlı tahminler almasına izin verebilir ya da umutsuz, yalvaran bir konuşmayla kitleleri kandırmaya çalışabilirsiniz. Among Us‘a göre çok da gergin geçebilen bir oyundur. Bu türün en güzel oyunlarından birisidir ve tarayıcı üzerinden bedava oynanabilmektedir.

Platformlar: (PC, Android, iOS)

Project Winter

Among Us benzeri oyun
Project Winter

Among Us oyununun karlı bir dağda geçen versiyonunun adıdır Project Winter. Helikopter çağırmak ve dağdan kaçmak için ihtiyacınız olan her şeyi elde etmek için oyuncular birlikte çalışmaktadır. 8 kişi kaçmak için uğraşır ancak 2 adet oyuncu size karşı oynamaktadır. Kimse hainlerin kim olduğunu bilmemektedir ve sesli sohbet yakınlık temelli olduğundan, kurtulanların dağdan ayrılmalarını önlemek için hareketlerini ne zaman koordine edecekleri konusunda akıllı olmaları gerekmektedir.

Vahşi doğada hayatta kalanların ölümüne liderlik etmek riskli bir oyundur; Hayatta kalan başka birinin, yoldaşlarının son anlarını anlatmak için gelip gelmeyeceğini asla bilemezsiniz. Hayatta kalanlar sürekli kime güvenebileceklerini sorgular ancak vahşi hayvanların tehdidi ve sert iklim nedeniyle görevlerini tek başlarınca tamamlanamamaktadır. Ve bir hain kendini ifşa ederse, onu boşluğa atmak da kolay değildir. Hâlâ bir tehdit oluşturmaktadır ve hayatta kalanları tek tek seçebilmektedir. Bu sözde hainin kendilerini sadece gerçek hainden savunmadığını bilemeyeceksiniz. Yüksek düzey paranoya içeren ve sesli sohbet özelliğinden dolayı daha rahat iletişim kurulabilen Winter Project, Among Us‘a göre oynanırken daha fazla zevk verebilecek oyunlardandır.

Platformlar: (PC)

Town of Salem

Among Us benzeri oyun
Town of Salem

Town of Salem, 7-15 kişi arasında oynanan ve geceleri faaliyetlerin yapıldığı sabahların hayatta kalanların tartıştığı bir oyundur. Oyunda 48 farklı rol bulunmaktadır. Temel olarak da bunlar üç kategoriden oluşmaktadırlar: Town, Mafia, Neutral. Geceleri yapabileceğiniz eylemler, rolünüze bağlıdır. Örneğin, Doktorlar iyileştirecek birini seçebilir, İnvestigatorlar diğer oyuncuların rolleri hakkında bilgi toplayabilir. Her oyun, oyundaki rollere bağlı olarak farklı şekilde oynanmaktadır.

Town oyuncuları tüm kötü rollerden kurtulması gerekmektedir. Mafia’nın amacı herkesi öldürmektir.. Neutral rollerin çeşitli hedefleri vardır; bazılarının sadece oyunda hayatta kalmaktır, diğerlerinin ölmek için belirli bir oyuncuya ihtiyaç duymaktadır. Town onları asmak için kandırılırsa Jester kazanır. Rolünüz ne olursa olsun, yalnızca suçlu tarafları tespit etmek için değil, aynı zamanda kasaba halkınızı size inanmaya ikna etmek için tüm sosyal çıkarım ve aldatma becerilerinize ihtiyacınız olacak.

Platformlar: (PC, Android, iOS)

Among Us Benzeri 5 Oyun” adlı yazımın sonuna geldik. Bir Parça Tuhaftık sayfamızı Instagram ve Twitter hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Berk Taşdemir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi'nde Veteriner Hekim öğrencisi.