Amerika'nın uçak gemileri

Amerika’nın Denizler Aşan Gücü: Uçak Gemileri

Amerika Donanması stratejik noktaların genelinde bulunmaktadır. Kara parçasından binlerce kilometre uzaklıkta bulunan donanma kuvvetleri için hayati değer taşıyan uçak gemileri gücü ve boyutları ile büyüleyici yapılar. Günümüzde bu gemiler neden büyük bir önem arz ediyor? Amerika’nın ve Dünya’nın uçak gemileri. Uçak gemilerinin güçleri, maliyetleri, muharebe görevleri.

Maliyet ve Güç Dengesi

Amerika'nın uçak gemileri

Uçak gemileri sahip olduğu özellikleri nedeniyle maliyet olarak can sıkıcı olabilir. Günümüzde Amerika kökenli modern uçak gemilerinin maliyeti yaklaşık olarak 35 milyar Dolar seviyelerinde. Bu maliyet çoğu ülkenin yıllık savunma sanayisi için harcadığı paranın onlarca katı değerinde.

Lakin bu kadar pahalı olmasının en temel sebepleri yakıt ve taşıdığı personel sayısı ile ilgili durumlar. Genellikle savaş gemileri yakıt olarak onlarca farklı yolu deneyebilir ama uçak gemileri büyük ve ağırdır. Bu kadar büyük bir kütleyi hareket ettirmek için Amerika nükleer reaktör kullanıyor. Bu reaktörler sadece gemi için yakıt olmak dışında elektronik sistemlerin kullanılabilmesi için kullanılabilmekte.

330 metre uzunluğu bulan bu gemilerin bünyesinde bulunan insan sayısı oranla büyümektedir. Modern sınıf olarak görülen gemiler 4.500 kişiye kadar kapasiteye sahiptir. Bu sayıdaki insan sayısı ve boyutu ile 20 yıl boyunca durmadan seyahat edebilen gemiler 100.000 ton ağırlığa sahiptir.

Uçaklar ve Silahlar

Amerika'nın uçak gemileri
Amerika’nın bu konudaki durumu

Uçak gemileri sadece uçak taşımaz. Üzerinde hava savunma sistemleri ve makinalı tüfek gibi sistemlere sahiptir. Bu sistemlerin kullanıldığı nadiren görülüyor olsa bile her duruma hazırlıklı bir şekilde tasarlanırlar.

Uçak gemilerinin taşıdığı uçaklar hayati değer taşır. Amerika kökenli uçak gemileri 80 adet uçak barındırabilmektedir. Taşıdığı uçaklar değişimi gösteriyor olsa bile F/A-18 uçakları en gözde modeldir.

Uçak gemileri sadece savaş uçaklarına sahip değildir. Uçak gemileri gözlem uçağı, İHA, SİHA ve helikopterler için pist görevini görebilmektedir.

Muharebe Görevleri

Amerika'nın uçak gemileri

Günümüzde kara kuvvetleri için en büyük tehdit hava kuvvetleridir. Özellikle mekanize birliklerin karşılık veremediği onlarca durum olmaktadır. İşte bu konunun olması nedeniyle hava kuvvetleri muharebe alanlarında görev üstlenmektedir. Aynı zamanda muharebe dışında gözlem görevlerinde de hava kuvvetleri görev almaktadır.

Fakat uçakların kalkış yapabilmesi için pistlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için hava üslerine ve havalimanlarına gerek duyulur ve bu gereksinimler mecburi olarak kara parçaları üzerinde yapılır. Lakin uçak gemileri bu konunun çözümüdür.

Uçak gemileri 80 adet uçağın kalkış, iniş, bakım ve pilot eğitimi gibi ana konularda görev alır. Bu uçakların görev yerleri fark etmeksizin uçak gemileri rotalarını belirleyip 20 yıldan fazla deniz üstünde gezen pist görevi görür.

Aynı zamanda uçak gemileri görevlerinin zorluğuna ve şartlarına göre uçak yerine zırhlı araçlar, askeri birlikler ve mühimmatlar taşıyabilir.

‘Amerika’nın Denizler Aşan Gücü: Uçak Gemileri’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.