Dodge

Amerikan Otomobil Devi: Dodge

Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından Dodge Motor Company nasıl kurulmuştur? Dodge kardeşler kimdir?
Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından Dodge Motor Company nasıl kurulmuştur? Dodge kardeşler kimdir?

Yıllar içinde gelişen teknoloji ile otomotiv sektörü de ilerledi. ABD, dünyanın en büyük otomobil üreten ülkelerinin başında geliyor. Dodge, ABD’nin en büyük markalarından biridir. Otomobil sektörünün başlangıcından beri tarihte olan bu dev şirket, bugün hala üretime devam ediyor. Bu harika markaya daha yakından bakalım. Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından Dodge Motor Company nasıl kurulmuştur? Dodge Kardeşler kimdir?

Dodge

Kuruluş Yılları ve İlk Üretilen Dodge

Dodge, otomobil endüstrisinin büyüdüğü ve geliştiği Detroit’te 1900 yılında kuruldu. Başlangıçta otomobil üretim şirketlerine parça ve montaj hizmeti vermek için kurulmuş olmasına rağmen, 1915’te Dodge kardeşler kendi arabalarını üretmeye başladılar. Horace ve John kardeşler, Olds Motor Vehicle Company ve yeni Ford Motor Company için parçalar üretti. Henry, Dodge kardeşlere şirkette 10.000 $ değerinde% 10 hisse teklif etti.

Dodge Brothers Motor Company 1913’te kuruldu ve ilk otomobillerini 1914’te ürettiler. Dört silindirli Model 30/35 (ilk arabaları) Ford Model T’nin daha lüks bir versiyonu olarak piyasaya sunuldu. Tarihte tam çelik gövdeli araç (o dönemde çelik panellerin altında ahşap çerçeveler kullanılmıştır.) ayrıca 12 voltluk elektrik sistemi kullanılmıştır. (o yıllarda en fazla 6). Model T’nin 20 beygir gücüne karşı 35 beygir gücüne sahip bir otomobildi.

Kurucu kardeşlerden John Dodge’un bir zamanlar “Bir gün bir Ford’a sahip olan insanlar da gerçek otomobil isteyecekler.” demiş ve büyük dikkat çekmişti. 2 yıl gibi kısa bir sürede ABD’de en çok tercih edilen ikinci otomobil şirketi oldular.

Dodge-Ordu İlişkisi

 Dodge markalı araçlar, 1916 yılında Amerikan ordusundan büyük ilgi görmüştür. İlk olarak 1910’larda ABD Meksika Sınır Savaşı sırasında ABD Ordusu’nun Pancho Villa Kampanyası tarafından kullanılmıştır. 150 ila 250 parçalık bir konvoy sipariş edildi. Daha sonra şirket Birinci Dünya Savaşı’nda ordu için 13.000’den fazla araç üretti. Dodge, Amerika II.Dünya Savaşı’na katılana kadar Amerikan ordusunun en büyük araç üreticisi olarak kaldı.

Dodge

1920-1950 Arası

1920’de John ve ardından kardeşi Horace Dodge öldü. Zamanla her iki kurucunun da ölümü ile şirket gücünü kaybetti ve pazarda 7. sıraya geriledi. Takip eden dönemde şirketin üretimi hafif kamyon üretimine kaydı. Ancak geliştirmedeki durgunluk kaçınılmazdı ve kısa süre sonra şirket kardeş Dodge’un dulları tarafından 146 milyon dolara satıldı. (O dönemde yapılan en büyük para aktarımı)

Otuzlu yılların başında Dodge Company küçülmeye başladı. 39’lu yılların sonlarına doğru ve 40,42 yıllarında tüm modeller tamamen yenilendi. İşlerin artmaya başladığı ve iyi olabileceği bir zamanda, Pearl Harbor saldırısı gerçekleşti ve fabrikalar, üretim hattını tekrar askeri yöne çevirmek zorunda kaldı. Savaş sırasında yarım milyondan fazla araç üretildi. Savaş geçtikten sonra Dodge, orta segment hafif arabaları yeniden üretmeye devam etti.

Dodge

1973 Petrol Krizi ve Sonrası

1973 petrol krizi ile Dodge‘un modelleri verimsiz görülmeye başlandı. O zamanlar, tüm otomobil üreticileri bu durumdaydı, ancak şirket finansal olarak bir hamle yapamadı. Daha küçük Colt modelini Japon ortağı Mitsubishi‘den ithal etti. Daha sonra American Muscle‘ın en büyük isimlerinden biri olan Challenger modeli patladı. 1975’te Challenger ile aynı gövdeye sahip Charger piyasaya sürüldü.

  Ünlü Dart modeli 1976’da Aspen ile değiştirildi. Daha hafif ve daha büyük bir araç olan Aspen, ilginç bir paslanma sorunu ile karşı karşıya kalınca markette pek uzun kalamadı.

1980’ler ve 1990’lar

Dodge Company, 80’li yılların başında Karavan gibi bir dizi model üretti. Çok geçmeden şirketin mühendisleri “Minivan” konseptini yarattı. Bu yeni tasarım ve stil, çok geçmeden Station Wagon pazarını daraltmaya ve yoğun ilgi görmeye başladı.

 Chrysler’s (Dodge’un sahibi olan şirket), üretim başkan yardımcısı Steve Sharf, American Motors’daki (AMC) yetkililerle, araçların yapımı için Kenosha, Wisconsin’deki bir montaj fabrikasındaki ekstra kapasiteyi kullanmak için bir araya geldi. Bu gelişme ile Dodge Motor Company’nin üretim kapasitesi arttı.

 Doksanlı yıllarda Spirit sedan, Ford Tempo, Taurus ve Honda Accord‘un zorlu rakiplerinden biri oldu. Mitsubishi tarafından üretilen bu model, Doksanların sonlarında Dodge, Mitsubishi üretim araçları kademeli olarak rafa kaldırdığında piyasadan çekildi. 1992’de Dodge, alüminyum V10 motor kullanan bir spor otomobil olan Viper ile performansında önemli ölçüde daha ileri gitti. Bu, rakiplere meydan okuyan ve araç içi yenilikçiliğe ilgi duyan televizyon reklamları ile bir dizi yeni modelle agresif bir reklam kampanyası olan “The New Dodge” olarak pazarlanan ilk reklamdı. 1994 yılında, yeni nesil Ram pikabı, Big Three tarafından yirmi yıl önce yapılan kutulu kamyon tasarımlarından radikal bir şekilde ayrılan cesur bir tarzda tanıtıldı. İkinci nesil Ram 1986’da geliştirilmeye başlandı. Ram 1986’da geliştirilmeye başlandı. Satışlar, 1993’te 95.542 birimden 1994’te 232.092’ye, 1995’te 410.000’e ve 1996’da 411.000’e yükseldi. Ancak doksanların sonlarına doğru Ford GM’nin gerisinde kaldı.

Dodge

Günümüzde

Günümüzde Dodge hala son derece popüler arabalar üretmektedir. Charger, Challenger ve Durango en popüler modellerdir ve ABD’de oldukça tercih edilmektedir.

Amerikan Otomobil Devi: Dodge” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!