Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Amerika’da 21 Yaş Alkol Sınırı Nasıl Oluştu?

ABD’nin 21 yaş alkol kullanım sınırı Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman yüksekliği bakımından dikkat çekiyor. Çünkü Avrupa’nın büyük bir bölümüne bakıldığında alkol kullanım yaşı 18’ken, bazı ülkelerde hafif alkoller için sınırı 16’ya kadar inebiliyor. Hâl böyle olunca insanın aklına “Peki Amerika’da alkol kullanım yaşı neden 21?” sorusu geliyor. Bu yazımızda da sizlere Amerika’da 21 Yaş Alkol Sınırı konusunu anlatacağız. İyi okumalar dostlar!

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Amerika’da 21 Yaş Alkol Sınırı – 1920-1933 Arası Alkolun Yasaklı Olduğu Dönem (Prohibition)

Kulağa ilginç geliyor olabilir ancak bu doğru. 1920-1933 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerini kapsayacak şekilde alkol üretimi, ithalatı, taşıması ve satışı yasaklandı. Ancak ilginçtir ki alkolün tüketimi yasaklanmadığı için insanların yasak başlamadan önce sahip oldukları alkolleri evlerinde tüketmeleri mümkündü.

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Ancak bu yasak sadece 13 yıl sürdü. Çünkü Amerikalı yetişkinlerin yarısından fazlası alkol tüketmeye devam etmek istiyordu. Bunun sonucunda alkol kaçakçılığı, ev yapımı alkol üretimi, gizli alkol satışı ve devlet görevlilerine rüşvet verilmesi gibi olaylar yaşandı. Yasak, 1933 yılında “21st Amendment” (21. Düzenleme) ile birlikte yasalardan kaldırıldı. Kansas ve Oklahoma eyaletlerinde ise bu yasak sırasıyla 1948 ve 1959 yıllarında kalkarken, Amerika’nın bazı küçük ilçelerinde hala alkol satış yasağı devam etmektedir.

1969 Yılına Gelindiğinde Alkol Yaş Sınırı

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı
Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

1969 yılına gelindiğinde mevcut olan alkol yaş sınırını yukarıdaki ABD haritasından görebilirsiniz. Pek çok eyalette minimum alkol alma yaşı 21’ken bazı eyaletlerde bu yaş 18, 19 veya 20. bazı eyaletler için “18 ve 21” olarak gösterilmesinin sebebi ise alkol türleri. Bira ve şarap gibi hafif alkoller için alkol kullanım yaşı 18’ken alkol oranı daha yüksek olan likörler için bu yaş 21.

Amerika’da 21 Yaş Alkol Sınırı – Vietnam Savaşı ile Birlikte Oy Kullanma ve Alkol Kullanma Yaşı Tartışmaları (1971 – 26th Amendment)

Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre 18 yaşındaki Amerikan vatandaşları devlet tarafından Vietnam Savaşı için orduya çağırılabiliyordu. 18 yaşındaki bireylerin orduya alınıp savaşa gönderilebilmesi ancak seçimlerde oy kullanamaması (seçmen yaşı 21 idi) bir tartışma konusu oldu. 1971 yılında yayımlanan “26th Amendment” (26. Düzenleme) ile birlikte Amerikan Başkanı Richard Nixon, oy kullanma yaşının 21’den 18’e indirildiğini duyurdu. Bu, Amerika Birleşik Devletleri için 11 milyon yeni seçmen demekti.

Richard Nixon’un 26th Amendment’i tasdiklediği İngilizce konuşması.

Askere alım yaşının halihazırda 18 olması ve seçmen yaşının da 18’e indirilmesiyle birlikte pek çok eyalet alkol kullanma yaşının da 18 olabileceğine karar verdi. Ancak eyaletlerin yeni yaş sınırı yürürlükte pek de uzun kalmadı.

Amerika’da 21 Yaş Alkol Sınırı – Alkol Kullanım Yaşının 18’e Düşürülmesi ile Ortaya Çıkan Sorun

1982 yılında Amerika’da trafik kazaları sonucu 50,000 insan öldü. Alkollü sürücüler ise bu ölümlerin 25,000’inden sorumluydu ve buna ek olarak 750,000 yaralanmaya yol açmıştı. Bunun sonucunda gözler alkol kullanım yaşının 18 olduğu ve genç yaştakilerin alkol kullanabildiği eyaletlere çevrildi. Genç yaştaki bireylerin alkol alıp araba kullanmaları bir problemdi. Ayrıca komşu iki eyalet arasında alkol kullanım yaşı farklılığı varsa (örneğin 18 ve 21); yaşı 18, 19 veya 20 olan gençlerin alkol içmek için kendi eyaletlerinden komşu eyaletlere gidip geldiği öne sürüldü. Bu da alkollü araç kullanımını arttıran bir gerçekti. İlerleyen yıllarda birçok eyalet alkol kullanım yaşını 18’den yukarıya çekti.

Ronald Reagan’ın alkollü araç kullanımı sorununa değindiği İngilizce konuşması.

Bu dönemde alkollü araç kullanımına karşı çıkan ve Başkan Reagan’ın da bir röportajında kutladığı bazı gruplar ortaya çıktı. Mothers Against Drunk Drivers (Alkollü Sürücülere Karşıt Anneler), 1980 yılında kızını alkollü bir sürücünün çarpması sonucu kaybeden Candace Lightner tarafından kurulan ve Amerika’da alkol kullanım yaşının yükseltilmesinde ve toplumun bilinçlendirilmesinde büyük katkısı olan bu gruplardan bir tanesi oldu. Bu dönemde Amerikan hükümeti ve böyle gruplar toplumun bilinçlendirilmesi ve alkollü araç kullanımının azaltılması için çeşitli çalışmalarda bulundular.

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Çözümlenme ve Alkol Kullanım Yaşının 21’e Çekilmesi

Başkan Reagan, alkollü araç kullanımını bitirmek için başta yerel ve eyalet düzeyinde adım atılmasını savunduğunu bir konuşmasında belirtmişti. Federal seviyede, yani tüm ulusu kapsayacak düzeyde, yasal adımların atılmasının bu sorunu kökünden çözmeyeceğine inanıyordu. Ancak 1984 yılına gelindiğinde fikri değişmişti. Bu sorunu kökünden çözmek için federal düzeyde kesin bir hamle gerekliydi.

Başkan Reagan, 20 Haziran 1984 yılında New Jersey’deki River Dell Lisesi’nde bir farkındalık programına katıldı. Bu programdaki konuşmasıyla da günümüzdeki 21 yaş alkol sınırının temelini attı. Konuşmasında, alkollü sürücülerin Amerika’da büyük bir problem olduğuna değindikten sonra ilginç bir gerçeğe dikkat çekti. Konuşmasını yaptığı New Jersey eyaleti, 1983 yılında alkol kullanma yaş sınırını 21’e yükselttiğinde sadece bir sene içerisinde 19 ve 20 yaşındakilerin geceleri yaptığı kazaların %26 azalmasını sağlamıştı. Ancak Reagan’ın daha sonra belirttiği “eyaletlerin kendi başlarına alkol içme yaşını yükseltmediği ve eyaletten eyalete büyük farklar olduğu” gerçeği de sorunun ulus seviyesinde çözülmesinin önündeki büyük bir engel. Konuşmasının ilerleyen bölümünde ise Reagan başka bir çözümle geliyor.

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Çözüm Yolu

1956 yılında çıkan bir yasa ile birlikte (Interstate Highway Act – Eyaletlerarası Otoyol Yasası) Amerikan Hükümeti’nin fonladığı ve eyaletleri birbirlerine bağlayan bir yol ağı oluşturuyor. Eyaletlerin bütçesine yük oluşturmadan ve sadece federal hükümet parası ile inşa edilip bakımı yapılan bu yol ağı eyaletler arası taşımacılık, ulaşım ve ticaret için oldukça önemli. Peki bu yasa neden mi önemli? Çünkü Ronald Reagan alkollü araç kullanımı sorununu aslında bu yasa sayesinde çözüyor.

Amerika'da 21 Yaş Alkol Sınırı

Ronald Reagan konuşmasının son bölümünde, alkol kullanım yaşını 21’e çekmeyen eyaletlere, 1956 yılında yürürlüğe giren Eyaletlerarası Otoyol Yasası’ndan bu eyaletlere gelecek paranın %5’ini kısacak bir yasayı onaylacağını vurguluyor. Bu küçük bir miktar gibi gelse de, eyaletlerin bütçesi açısından ve o güne kadar federal hükümet tarafından sağlanmış olması bakımından hatırı sayılır bir miktar. Ronald Reagan, alkollü araç kullanma sorununun çözümü için en başta yerel ve eyalet düzeyinde çözümlerin etkili olacağına inandığını söylese de en sonunda kendi düşüncesini değiştirerek federal düzeyde ve daha etkili bir çözüm buluyor.

Bazı eyaletler bu karara başta uymamaya çalışsalar da en sonunda alkol kullanım yaşı tüm eyaletlerde 21 olarak belirleniyor. Böylelikle 40. Amerikan Başkanı Reagan, yaratıcı ve etkili bir çözümle Amerika’daki alkollü araç kullanımı sorununa ülke düzeyinde bir çözüm yaratmış oluyor.

Ronald Reagan’ın River Dell Lisesi’ndeki İngilizce konuşması.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!