AMD, Yeni Bios Güncellemesi Sayesinde Çekirdekler Arası Geçikmeyi Düşürdü

AMD, Yeni Bios Güncellemesi nelermiş gelin beraber inceleyelim. AMD’nin Ryzen 3000 serisi bir önceki nesline göre sunduğu performans ile öne çıkmıştı, bunun yanında çekirdek sayılarında yapılan güncellemeler ile popüler olan bir seri olmuştu. Fakat AMD devamlı bu işlemcileri geliştirmeye devam ediyor, şimdi de bir kullanıcı beta BİOS güncellemesi ile çekirdeklerin arasında ki gecikmenin düştüğünü iddia ediyor.

%14’LÜK bir Düşüş var!

CapFrameX adlı kullanıcı AMD’nin yeni  AGESA 1.0.8.1 Combo V2 kodlu Bios güncellemesini denerken bir şey farketti. SiSoftware Sandra Multicore testlerinde çekirdekler arası değerinin  48.9ns değerlerine düştüğünü gördü. Bir önceki 1.0.0.6 bios sürümünde ise bu gecikme oranı 56.9ns olarak raporlanmış, arada %14 fark görüyoruz.

Bu güncellemenin Ryzen 3000 serisi ile Ryzen 4000 serisi APU’lar için geliştirildiği söylenmekte. AMD’nin eksik kaldığı çekirdekler arası gecikmenin bir yama ile düşürülmesi gerçekten hem kullanıcılar hem AMD için çok iyi bir gelişme. Ancak bir önceki Ryzen işlemcilere bu güncellemenin gelip gelmeyeceği şu an için belirsiz.

AMD, Yeni Bios Güncellemesi” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!