Amazon'un Teslimat Aracı

Amazon’un Teslimat Aracı Duyuruldu

Dünya üzerinde ticaret denilince akıllara ilk gelen markalardan biri olan Amazon, daha öncesinde yatırım yaptığı Rivian ile ortak bir projeye başladı. Bu projeye göre Rivian ve Amazon birlikte çalışarak %100 elektrikli taşıt olan Amazon’un teslimat aracı için üretime başlanıyor.

Amazon’un Teslimat Aracı Hikayesi Şubat’ta Başlamıştı

Tanıtılan ve nihai tasarıma ulaşmış olan taşıt hakkında ilk bilgiler Şubat 2020 tarihinde bir video ile bizlerle paylaşıldı.

Bu video ile Rivian ile ortak çalışmalar yapıldığını tekrardan öğrenmiştik. Aynı zamanda 2021 yılı itibariyle yeni panelvanları ile faaliyetlerini gerçekleştireceklerini belirtmişlerdi.

Aradan geçen sürede Rivian ve Amazon çalışmalara devam etti. Bu sürecin dışında Rivian otomotiv sektöründe adımlar atmaya devam ederken Amazon isteklerini belirlemeye devam etti.

Elle Tutulur İlk Bilgiler

Bu çalışmalar ise Ekim 2020 tarihinde meyvelerini vermeye başlamıştı. Uzun bir sürecin sonunda yeni bir video ile bizlere nihai tasarım tanıtıldı.

Tanıtılan panelvan hakkından çok fazla biliye sahip değiliz. Bununla birlikte sektöründe yeni adımlar atan Amazon, farklı bilgiler sunmadı. Video içerisinde taşımacılık faaliyetlerinde bulunan kişilere panelvanın gösterilmesi dikkat çeken başka bir nokta.

Video içerisinde 2040 yılına kadar %100 elektrikli taşımacılık faaliyetlerine geçeceklerini belirten Amazon, sektöründe yeni sayfalar açmaya çalışıyor.

Peki Neden?

Amazon'un Teslimat Aracı

Lojistik tahmin ettiğinizden daha pahalıdır. Aynı zamanda karmaşık bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte lojistik firmaları sizin reklamınızı yapmaz. Ve Amazon’un elektrikli taşıt ihtiyacını karşılayamazlar.

Tüm bu sorunların çözümü ise %100 elektrikli bir panelvan. Özellikle panelvanlar şehir içinde ve dışında sorun yaşamadan taşımacılık sektöründe görev alabilirler. Bunun dışında taşıdıkları kargo miktarı hiçte az değildir. Tüm bu pozitif özelliklerin yanına Amazon ve Prime logolarını taşıması, %100 elektrikli olması ve teknolojik özellikler ile sürücüye konfor sunuyor olması çok önemli.

Daha Bitmedi!

Amazon'un Teslimat Aracı

Amazon bu hamle ile planlarını devam ettirdiğini görmüş olduk. Fakat Amazon sadece Rivian ile çalışmıyor.

Sektörünün devi olan Amazon, aynı zamanda Mercedes ile ortak çalışmalar yürütüyor. %100 elektrikli yapıya sahip filo kurmayı hedefleyen ve zamanı hızla azalan Amazon, çoğu kaynağa göre 2000 adete yakın sipariş vererek Mercedes ile bir projeye giriş yapmış. Amazon’un bu proje sonucunda Mercedes-Benz eActros modeline sahip olması bekleniyor.

Daha fazla teknoloji haberleri için BPT‘yi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.