Fotoğraf Çekmek ve Amatör Fotoğrafçılık

Eğer telefonunuzdan veye küçük çaplı bir fotoğraf makinenizden hobi olarak hoşunuza giden yerleri, çok beğendiğiniz manzaraları veya tatile gittiğinizde hatıra olarak fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu yazı tam size göre.

Şimdi kendi çapımda size birkaç püf nokta ve uygulama önereceğim.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Edin!

Diyelim ki sokakta gezerken çok hoşunuza giden bir çiçek gördünüz, fotoğrafını çekerken yeterince odaklayacak yakınında olun ki hem telefon odaklamasını olabildiğince net yapsın hem de güzel bir estetik oluşsun. Bu sayede fotoğrafı düzenlerken daha kusursuz işler çıkarabilirsiniz.

Eğer bir manzara veya bina fotoğrafı çekiyorsanız telefonunuzun eğri durmamasına, odağa, manzaranın en iyi çıkan yerinde durmanıza dikkat edebilirsiniz.

Doğru hava durumları, kameranın temizliği, ışık, fotoğrafın anlatmak istediği bir şey var mı bunları kontrol ederseniz kötü bir fotoğraf çekmeniz biraz zor.

Lightroom Mobile

Lightoom Mobile uygulaması, bilgisayardaki Adobe Lightroom uygulamasıyla neredeyse aynı işlevi görebiliyor ve kısıtlı imkanlarla çektiğiniz bir fotoğrafı daha iyi bir hale getirebiliyorsunuz. Eğer isterseniz üstüne cüzi bir miktar da eklerseniz daha kapsamlı ve daha başarılı şeyler de yapabilirsiniz.

fotoğraf

Şimdi size Lightoom Mobile uygulamasını güzel bir şekilde anlatan ve fotoğraf düzenlemesini büyük bir oranda öğreneceğiniz bir video bırakıyorum, video Onurcan Erdem’e ait:

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar sayesinde kendi Google hesabınıza bağlı olarak fotoğraflarınızı saklayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan uygulama sizin depolama sorununuzu inanılmaz şekilde kolaylaştıracaktır.

fotoğraf

Son Not:

Bu işi yapmaktan zevk alıyorsanız üstüne gitmenizi öneririm. Çünkü bu alan çok kapsamlı olduğu için sizin açınızdan daha yaratıcı şeyler bulmakta zorlanmazsınız. Ve belki de bakarsınız bu işi mesleğiniz haline bile getirebilirsiniz, ya da “part time” olarak uğraşabilirsiniz.