Leopard 1

Almanya’nın Kalesi: Leopard 1

1951 – 1984 Yılları

Türkiye’nin de sahip olduğu Leopard 1 tankı Batı Almanya‘nın en önemli silahlarından biriydi. Özellikle zorlu şartlarda görev alan bu tankın projesi 1951 yılında başlatıldı. Amaç sahip olunan ABD üretimi tanklardan kurtulmak ve modern bir tanka sahip olabilmekti.

1965 yılında Almanya için üretimine başlanan bu tank, ABD tanklarından daha iyi olmak zorundaydı. Daha fazla mühimmat deposu olmalı, 40 tona yakın ağırlığı olmalı ve NBC sistemine sahip olmalıydı.

Üretim süreci başladıktan sonra sürekli olarak durdurma kararı çıkartılmıştır. Bu sıkıntılı üretim süreci 1984 yılına yani üretimin tamamen son bulmasına kadar devam etti.

Leopard 1 Teknik Veriler

Leopard 1

830 beygir gücünde olan ve 4 kişilik mürettebat ile görevlerde yer alan Leopard 1, 105mm yivli topa sahip. Aynı zamanda muharebelerde 42 ton ağırlığa ulaşan bu tank Almanya’nın yıkıcı gücünü simgeler nitelikte.

Yağmurun sık olarak görüldüğü coğrafyalarda testlerden geçen Leopard 1 ani bir durumda 1 metrelik sulu arazide, hazırlıklı bir şekilde ise 4 metrelik sulu arazide yol alabiliyor.

Zırh konusunda da en iyi örnekler arasına giren bu tank çelik plaka zırha sahip. Günümüzde aktif olarak görev alan bu tank Türkiye’nin PKK ile olan çatışmasında rol almıştır.

ASELSAN Çalışması

ASELSAN bugüne kadar hava, kara ve deniz araçlarında geliştirmeler yapmakta. Bu konuda geniş bir yelpazesi bulunan ASELSAN Leopard 1 tankının bakımları dışında atış kontrol sistemlerinde de çalışma yapmıştır.

VOLKAN Leopard-1 Tankları Atış Kontrol Sistemi adını alan bu çalışma ile güncel tankların sahip olduğu ateş gücüne çıkılmak hedeflenmiştir.

Bu sistemin amacı ise olumsuz hava koşullarında 3500 metrelik bir alanın tarama yapılması, 2500 metreden tanklara atış yapılmasını ve 3000 metreden diğer zırhlı araçlara atış yapılmasını sağlamaktı. Bunların dışında hareket halinde atış yapılmasını ve kabiliyeti arttırmak amaçlandı.

Tüm Leopard 1 tanklarına uygulanan bu geliştirme çok sayıda tanka uygulanabilecek durumdadır.

Neden Almanlar İçin Önemli?

Leopard 1

Almanya isteklerini karşılayabilen bir tankın üretilmesini dört gözle bekledi. Döneminde çok sayıda ve türde tankın bulunması Almanlar için kaygılı bir konuydu.

Tankın projelendirilmesi ile Almanya hayallerine bir adım daha yaklaşmıştı. Çünkü proje Porsche ile oluşturulmuş ve üretime hazır bir durumdaydı.

Gece ve gündüz görüş sistemleri, hedef takip sistemi, termal sistem, ısı algılama ile atış sistemi ve muharebelerde komuta merkezi olarak kullanılabilmesi dönemi için inanılmaz özelliklerdi.

Tüm bunların bir arada bulunduğu ve üretildiği yıl itibariyle Almanya’nın gücünü simgeler bir şekle bürünmüştür.

Tüm bunların dışında Leopard 1 tankını kullanan ülkeler periyodik bakımlar ile performans kaybı yaşamadığını, aktif görevlerde kullandıklarını bildirmiştir.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.