Alman Polis Gücü GSG 9

Alman Federal Polis Gücü – GSG 9

Ülkelerin terör ile mücadele etmek için federal yapının altına veya ordusuna bağlı birimler kurmaktadır. Bugün sizlere Alman Federal Cumhuriyeti’nin kendi federal yapısı altında kurmuş olduğu Alman Federal Polis Gücü GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9) birimleri hakkında bilgilendireceğim.

Federal Polis Gücü GSG 9 Birliğinin Kuruluşu

GSG 9 biriminin kuruluşu maalesef ki acı bir olaydan iki gün sonra oluyor. 5 Eylül 1972 tarihinde Münih Olimpiyatlarında Filistinli bir terörist organizasyonu olan “Kara Eylül” adlı grup, 11 İsrailli sporcuyu rehin almıştı. Federal Almanya polisinin düzenlediği başarısız operasyon sonrası 11 İsrailli sporcu ve eylemciler öldürülmüştü.

Alman Polis Gücü GSG 9
Kara Eylül örgütüne bağlı eylemci – Münih Olimpiyatları 1972

Alman Federal Polisinin yetersiz olmasından dolayı operasyon başarısız oldu. Ordunun taktik nişancıları ve birlikleri vardı fakat Alman Anayasası barış zamanında Alman Silahlı Kuvvetlerinin Alman topraklarında kullanılmasına izin vermiyordu.

Operasyonun başarısızlığı ve böyle olaylarda kullanılacak birimin eksik olmasından dolayı Batı Almanya Hükümeti GSG 9’u kurdu. Birçok Alman siyasetçi bu olaya karşı çıktı çünkü böylesine bir birimin kurulmasından Nazi Partisinin Schutzstaffel (SS) güçlerini hatırlattığı için korktular. Alman federal yasasıda askeri güçlerin sivil nüfusa karşı kullanımını yasakladığı için birim polis gücü olarak kuruldu.

Bu birimin kurulmasından sonra birçok ülke kendi terörle mücadele birimlerini kurarken GSG 9’u temel olarak aldı. Ayrıca Almanların Federal Polis Gücü GSG 9, GIGN gibi Atlas Ağının bir parçasıdır.

GSG 9 Birliğinin Görevleri

GSG 9 rehine durumları, terörizm, yüksek riskli tutuklama ve ciddi seviyelere gelmiş organize suçlarla mücadele için kullanılmaktadır. Ayrıca son zamanlarda GSG 9 siber suçlarla mücadele de suçluların hızlı bir şekilde tutuklanıp, kanıtların saklanması amacıyla da kullanılmaktadır.

Benzer donanımlara ve görevlere sahip Alman Dağ Komandolarının aksine GSG 9 birimleri sadece eyalet sınırları içinde ve devletin rızasıyla operasyon yürütebilmektedir. Birim paramiliter olmasına rağmen, GSG 9 operatörleri kesinlikle polislik operasyonlarıyla sınırlıdır ve GSG 9 operatörleri “askeri düzeyde çatışmalara” giremezler.

Alman Polis Gücü GSG 9
GSG 9 birimleri Anti-Terörizm tatbikatında

2009 yılına kadar GSG 9, riskli ve tehlikeli bölgelerde bulunan Alman büyükelçiliklerinin korunmasından da sorumluydu. Daha sonra birliğe çok fazla yük bindiği gerekçesiyle PSA PBOL isimli bu görev için başka bir birlik kuruldu.

1972’den 2003’e kadar, 1.500’den fazla görevi tamamlayan GSG 9 birimleri aynı zamanda birçok yarışmada derece yaptılar. Bu derecelerinden sonra dünyadaki birçok birimi eğitmek için teklifte bulundular ve eğitim verdiler.

GSG 9 – Birlik Yapısı

Alman Polis Gücü GSG 9
GSG 9 4. Operasyon Takımı CBRN Eğitiminde

Alman polisine bağlı olan GSG 9 Alman polis yetkileriyle aynı yetkilere sahiptir. 1 Ağustos 2017 sonrası birim en yüksek komuta olan Federal Polis Müdürlüğü 11’e bağlandı. Birim yapısı altında 4 operasyonel tim bulundurmaktadır. Bu birimler sırasıyla 1. Operasyon Takımı – Keskin Nişancı takımı; 2. Operasyon Takımı – Dalış ve deniz operasyonları takımı; 3. Operasyon Takımı – Paraşüt ve helikopter takımı; 4. Operasyon Takımı – KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer) operasyonları takımıdır.

Ekipman Tercihleri

Alman Polis Gücü GSG 9
G36K tipi saldırı tüfeği kullanan GSG 9 operatörleri

GSG 9 birimlerini özel kılan bir durumda kullandıkları ekipmanların kalitesidir. Operasyonel botlarını Adidas’ın ürettiği GSG 9’un ekipman seçimleri genellikle kendi firmaları olan Heckler & Koch’un ürettiği silahlar üzerinedir. Taarruz tüfeği olarak HK416, HK417, G36 ve versiyonları, hafif makineli tüfek olarak her birim gibi MP5 ve MP7, tabanca olarak Glock ve versiyonları kullanılmaktadır.

Neden GSG 9?

Alman Federal Polis Gücü olan GSG 9 birimleri aynı zamanda dünyadaki bazı ülkelerin özel polis kuvvetlerinin kurulmasında temel olarak alınmış bir birimdir. Ülkesindeki olaylara çok hızlı ve etkili bir biçimde cevap verebilmektedir. GSG 9 birimleri tamamladığı 1,500’den fazla operasyonla birlikte Avrupa’nın göz bebeklerinden biri olarak halen yerini koruyabilmektedir. Eğer sizin benden yazmamı istediğiniz bir özel birim varsa lütfen bunu yorumlarda belirtin. Fikirleriniz bizlere yol göstermektedir.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.