Evde Yalnız Kalanlar İçin Aktivite Listesi

13 Mart 2020 tarihinde, Corona tehlikesi nedeniyle okullardaki popülasyonu azaltmak amacıyla eğitim öğretime 2 hafta ara verildi. Eh tabii bunun yanında 2 hafta boyunca evden çıkmayın uyarısı da yer aldı. “2 hafta boyunca ne yapacağız biz?” diye düşünme derdinden bu aktivite listesi ile kurtulabilirsiniz!

Bir Parça Tuhaftık ekibi aracılığıyla hazırlanmış bu yazı; sizlere tatil süresince neler yapabileceğinizi, hangi dizileri izlemeniz gerektiğini, hangi kitapları okumanız gerektiğini, hangi filmleri izlemeniz gerektiğini, hangi oyunları oynamanız gerektiğini ve çok daha fazlasını sunuyor olacak.

Küçük bir not: Sunmuş olduğumuz aktivite listesi; oyunlar, filmler ve diziler uzun yıllar boyunca çoğunluk tarafından sevilmiş, beğenilmiş ve vakit geçirmek için uygun görülmüşlerdir. Kendi zevkimize göre değil de, çoğunluğa göre düzenleme yapmak istedik. İyi okumalar dileriz!


1. DERS ÇALIŞ

Henüz uzaktan eğitim süreci başlamadı. Fakat 23 Mart haftası itibariyle başlayacak. Bu dönemde mutlaka eğitimi aksatmamak gerekiyor. Daha bu konu hakkında bir açıklama yapılmadı fakat önümüzdeki günlerde EBA’nın sitesinde gereken tüm bilgileri alacaksınız. Öncelik her zaman eğitim.

Ayrıca üniversiteye hazırlananlar için EBA Akademik Destek projesine bir bakabilirsiniz. Bizce bu zamana kadar yapılmış en iyi proje.


2. KİTAP OKU

Eğitimi en çok destekleyenlerden birisi de kitap okumak. Fakat sizlere ebeveynlerin hep söylediği fakat bir kere bile ‘bak evladım ben bunu okudum, al buyur sen de oku’ denilmeyen bu konuda sizlere muazzam kitaplar önereceğiz. Ufkunuzu açacak ve bir o kadar da diğer insanlara karşı sizleri en az 3-5 adım öne atacak kitap listemizi aşağıya bırakıyorum. Her biri sizleri çok fazla geliştirecek kitaplar.

Dışarı çıkamıyoruz, nasıl satın alıp okuyacağız demenizi duyuyor gibiyim. Dışarı çıkamıyoruz diye bir şey yok. Bir AVM’den veya belirli kitap satan yerlerden temin edebilirsiniz. Şu anda ülkemiz karantina altında veya sokağa çıkmama yasağı içerisinde değil. Hayat hala devam ediyor. Bu süre zarfında yemek stoğu yaparken kitap stoğu da yapmayı da ihmal etmeyin.

İşte sizin için seçtiğimiz 10 kitap önerisi!

 1. Madame Bovary – Gustave Flaubert
  Madam Bovary, 19. yüzyıl Fransız kadınının kıstırılmış hayatını ve iç dünyasını oldukça şeffaf bir şekilde ele alırken, dönemin kadın erkek ilişkilerine de ayna tutan bir başyapıt.
 2. Therese Raquin – Emile Zola
  Zola, yayımlandığı dönemde büyük tartışmalara yol açan romanı Thérèse Raquin’de, üç ana karakterin, birbirinden farklı üç kişilik yapısının çatışmasını inceler. Aşk ve ölümün tüm yanlarıyla işlendiği bu roman okurlarını hem şoke etmiş hem de büyülemiştir. Bayan Raquin, oğlu ve geliniyle taşradan Paris’e taşınır. Bayan Raquin’le Thérèse küçük bir tuhafiye dükkânını işletirken Camille de demiryolları işletmesinde çalışmaya başlar. Günler Bayan Raquin ve oğlu için huzurlu, Thérèse içinse sıkıcı bir biçimde geçip gider. Gençliğinin parmaklarının arasından kayıp gittiğini gören Thérèse’in tekdüze hayatı, Laurent’ın gelişiyle altüst olacaktır…
 3. Vatan yahut Silistre – Namık Kemal
  Vatan aşkından başka gözü hiçbir şeyi görmeyen İslam Bey, canı pahasına savaşa gider. Onu bir daha görememe korkusu duyan Zekiye, sevdiği adamı yalnız bırakmamak için asker kılığına girip Silistre’ye gider. İki gencin aşkı, vatan aşkıyla birleştiğinde, tüm zorluklara rağmen zafer kaçınılmaz olur. 
 4. Hamlet – William Shakespeare
  İngiliz ve dünya edebiyatının en büyük isimlerinden William Shakespeare, Hamlet’te trajik bir intikam hikâyesini konu edinir. Hamlet, babasını öldürüp annesiyle evlenen amcası Caludius’tan intikam almak için planlar yapar. Delilikle gerçeklik, kaotik ilişkiler, ahlak ve ihanet gibi bütün insanlığı her zaman ilgilendiren kavramlar üzerine vazgeçilmez bir eser olan Hamlet’te şiirsel bir ahengin yüzyılları aşarak dünyamızda yeniden hayat bulmasını keşfedeceksiniz.
 5. Galileo – Bertolt Brecht
  Bir Matematik öğretmeni Galileo Galilei, Kopernik’in yeni dünya sitemini kanıtlamak istiyor.
 6. Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev – La Boetie
  Siyaset olgusunu iktidar ilişkileri biçiminde algılayan La Boétie, bugün bile kafaları kurcalayan, “insanların nasıl olup da itaat etmekle kalmayıp boyun eğmeyi, hatta kulluk etmeyi arzuladıkları” sorununu yapıtının odak noktasına yerleştirir. La Boétie, iktidar olgusunu ve bunun ideolojik dayanaklarını (geniş anlamda hegemonyayı) irdelemekle yetinmez; iktidar ilişkileri ağının en üst düzeyde kuramsallaşmış biçimine, bir başka deyişle devlet sorununa yönelir. Tiran’ın ya da “Bir”in iktidarından yola çıkarak XVI. yüzyıl Fransa’sında artık açıkça belirginleşmeye başlayan modern devletin gerçeğine ulaşır.
 7. Yeni Atlantis – Francis Bacon
  Dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada Bensalem’in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı Yeni Atlantis’in ilk sayfaları, bir yıl Peru’da konakladıktan sonra Çin ve Japonya’ya doğru yola çıkan Avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. Büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.
 8. Hangi Atatürk? – Attilâ İlhan
  “Mustafa Kemal’in gözünde, eylemin ‘meşruluğu’ demek, halkça onalanmış olması demektir. Yoksa Kongreleri, Büyük Millet Meclisi’ni anlamak ve açıklamak mümkün olamazdı. Şu sözlerini bir de: ‘… Bir devreye yetiştik ki, onda her iş meşru olmalıdır. Millet işleri de ancak milli kararlara dayanmakla, milletin genel duygularına tercüman olmakla gerçekleşir.’ Siz Osmanlı ülkesinde, ‘milli kararlara dayanmak’, ‘meşruluğu’ bunda aramak ne demektir bilirmi misiniz? Padişahı ve Halifeyi silmek, hiçe saymak demektir! Mustafa Kemal, Amasya Tamimi’nden itibaren, Osmanlı meşruluğunu reddetmiş, tarihsel meşruluğu önemsemiştir. Buysa ‘ihtilâl’in ta kendisidir.”
 9. Kırmızı ve Siyah – Stendhal
  Fransa’nın küçük bir kasabasında, bir kerestecinin oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel, genç yaşında yükselme ihtirasına kapılır. Çalışkanlığı ve dini eğitimiyle dikkat çeken Sorel, bir an önce bu kasabadan kurtulup Paris’e gitmeyi arzular. Böylece kırmızı ve siyah arasında yaşadığı çelişkiler de başlamış olur. Restorasyon Fransası’nın şartlarında yükselebilmek için genç Sorel’in önünde iki seçenek vardır: Ya siyahı seçerek yükselişine Kilise yolundan başlayacaktır ya da kırmızıyı seçerek askeri yoldan. Ancak bir yandan aldığı dinî eğitim, öte yandan Napolyon’a olan gizli hayranlığı bu seçimi yapmasını zorlaştıracaktır. Üstelik ihtirasla girdiği bu yolda karşılaşacağı iki farklı kadın, iki farklı aşk, kendini çok başka yerlerde bulmasına sebep olacaktır.
 10. Biri Hiçbiri Binlercesi – Pirandello
  Tüm eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de Pirandello, insanın varoluşu ve kimliği üzerine eğiliyor. Halim selim bir adam olan “Vitangelo Moscarda”nın tüm hayatı, karısının bir gün kendisine sorduğu ve burnun eğriliğinden dem vurduğu o basit soruyla altüst olur. Kendisinden başlayarak tüm yaşamını acımasızca sorgular ve kendini yeniden bulmak için kendini parçalara bölmeyi öğrenir.

3. SANAT İLE UĞRAŞ

O çok büyük heveslerle aldığınız fakat bir köşede çalınmayı bekleyen gitarınızı artık çıkarmanın vakti geldi. YouTube’da binlerce eğitim videosu var. Neden hala öğrenmiyorsun? Bir şeyi öğrenmek sana çok büyük bir haz katacak. Artık çıkar o gitarını ya da herhangi bir enstrümanını da bir şeyler yapabildiğini kendine kanıtla.

O çok sevdiğin resimleri Instagram’a yükleyip binlerce beğeni almakla olmuyor o iş. Hayalini bu dönemde çok güzel geliştirebilirsin. Çizim yeteneğini bir rezidansın en yüksek katına çıkarabilirsin. Lütfen bir şeyler çiz artık!


4. DİZİ İZLE

Evde kaldığınız bu dönemde sizi en çok sıkmadan ve sürdürülebilir bir zaman geçirmeniz için dizi izlemek en büyük aktiviteler arasındadır.

Uzun sezonlu ve akıcı hikayesiyle yeni bir dünya içerisinde kendinizi bulabileceksiniz. Bu yüzden size hem güldüren ve hem de yeni bir hayata başlama evresine girdiğinizi hissedeceğiniz diziler önereceğiz.

İşte sizin için seçtiğimiz 10 dizi!

1. The Office

the office ile ilgili görsel sonucu

Burası Dunder Mufflin Kağıt Şirketi. Sıradan gibi görünen ama sıra dışı komik bir ofis. İktidar düşkünü bir patron, her biri ayrı karakterde çalışanlar, 9-17 arası bitmesi gereken işler ve modern dünyanın en vazgeçilmez unsuru ofis hayatı!


2. The Walking Dead

Yaşayan ölüler diyarına hoş geldiniz! Kasabanın polis şefi Rick Grimes bir gün vurularak hastaneye kaldırılır; fakat o komadayken geçen sürede bildiği yaşam altüst olmuştur. Artık dünya, insan etiyle beslenen zombilerin insafına kalacak! Tabii birazcık insani duyguları kaldıysa… Atlanta’da kaostan sonra sessizce hayatta kalmaya çalışan küçük bir grup insanınsa, birbirlerinden başka tutunacak kimseleri yok…


3. Shameless

Bir aile düşünün; her bir ferdi bir başka pis işe bulaşmış olsun. Alkolik bir baba ve yaşları 2’den 20’ye uzanan 6 çocuk, terkedip giden bir anne… Shameless bu karanlık tablodan sıkı bir dram yerine, trajikomik bir hikaye çıkarmayı başarıyor. En büyük kardeş Fiona’nın ayakta tutmaya çalıştığı ailesi, her geçen gün biraz daha uçuruma sürüklenirken, işler bir türlü düzelmek bilmiyor.


4. How I Met Your Mother

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı raw_how-i-met-your-motherin-devami-geliyor_867565134-1024x513.jpg

2030 yılındayız; Ted Mosby çocuklarına anneleri ile tanışmasının ‘uzuuun’ hikayesini anlatıyor ve bir anda 2005 yılının Amerikası’na geri dönerek, beş sıkı dostun 20’li yaşlardaki eğlenceli yaşamalarına konuk oluyoruz. Ted, 27 yaşında Manhattan’lı bir mimardır. Hukuk fakültesinde okuyan Marshall ise en iyi dostudur ve dokuz yıldır beraber olduğu sevgilisi Lily vardır. Ekibin son üyesi Barney Stenson ise nev-i şahsına münhasır, takım elbise tutkunu bir kadın avcısıdır. Bir gün Marshall Ted’e, Lily’ye evlenme teklif edeceğini söyleyince bekâr kalmak istemeyen Ted’in etekleri tutuşur. Ama evliliğin de herhangi biriyle olmayacağına ve hayatının gerçek aşkını bulacağına inanmaktadır. Tam da bu sırada Robin Scherbatsky ile tanışınca How I Met Your Mother’ın sıkı beşlisi tamamlanır.


5. Fringe

Hamburg-Boston seferini yapan 627 no’lu uçak, tüm yolcuları ve mürettebatı bir çeşit kimyasal saldırıya maruz kalmış halde, Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar. Bu akıl almaz olayı araştırması içinse FBI Özel Ajanı Olivia Dunham ve John Scott görevlendirilir.
Fakat Scott’un bir patlama sonrası komaya girmesi, aynı zamanda sevgilisi olan Dunham’ı harekete geçirir. Bir zamanlar hükümetin gizli deneyleri için çalıştıktan sonra, 17 yıl boyunca bir akıl hastanesine kapıtılan Walter Bishop’a ulaşan Dunham, yıllar önce üstü örtülen bir dizi doğaüstü ve paranormal deneyin de yeniden canlanmasına aracı olacaktır. Bu sayede geleneksel bilimin açıklayamadığı vakaları incelemek üzere, İç Güvenlik Teşkilatı’nın üst düzey ajanlarından Phillip Broyles’ın yetkisi dahilinde FBI’a bağlı Fringe ekibi kurulmuş olur.


6. Outlander

1945 yılında yaşayan, evli bir savaş hemşiresi olan Claire Randall; gizemli bir şekilde 1743 yılına yolculuk eder ve romantik bir İskoç savaşçısı olan Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalır. Claire zamanla Jamie’ye bir şeyler hissetmeye başlayacak ve iki farklı zamandan, iki farklı erkek arasında kalacaktır.


7. Sherlock

Netflix Dizi Tavsiye

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street.. Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor…


8. Vikings

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı vikings1.jpg

8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnor’un acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz. Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.


9. Suits

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gettyimages-462761576_-_h_2017-1024x577.jpg

Bir hukuk draması olarak lanse edilmesine rağmen, türden beklenmeyecek bir tempoyla ilerleyen dizi, yaza yakışır bir USA Network dizisi.
Hukuk fakültesinden atılan, çok zeki ve olağanüstü bir fotografik hafızaya sahip olan Mike Ross’un yolu, Harvard mezunu Harvey Specter ile kesişir. Specter NewYork’un bir numaralı avukatlarından biridir ve Mike’ın yeteneklerinden oldukça etkilenmiştir. Böylece ikili bir araya gelerek, Mike’ın da Harvard mezunu olduğu yalanını söyleyerek beraber çalışmaya başlarlar.


10. Person of Interest

Zengin bir adam olan Mr. Finch, suçları önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. Ancak programı hayata geçirebilmesi için, bir başkasına ihtiyaç duyar. Kayıtlara göre ölü görünen eski CIA ajanı Reese, tam Mr. Finch’in aradığı adamdır. İlginç bir ikili oluşturan Mr. Finch ve Resee, suçları önlemek adına güçlerini birleştirirler.


5. FİLM İZLE

Channel Surfing

Diziler pek size göre değil mi? Tamam. O zaman sizlere dizilerdeki şartlara uyan; yani sizi bir atmosfer içerisine sokan ve o atmosfer içinde olduğunuzu hissettiren bazı seri yapımlar önereceğim.

Bu filmleri biz çok fazla sevdik. Sizlerde mutlaka izlemelisiniz. Kaliteli filmler listemize güvenin! Ve bu listeyi tamamen bitirin! Size güveniyoruz. Ayrıca izleme sıralarını aşağıya bırakıyorum…

İşte sizin için seçtiğimiz 10 film!

1. The Lord of the Rings serisi

The Lord of the Rings İzleme Sırası:
1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)
2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)
3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord of the Rings: The Return of the King)


2. Star Wars serisi

Star Wars İzleme Sırası:

1. Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike (Episode I – A Phantom Menace 1999)
2. Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı (Episode II – Attack of the Clones 2002)
3. Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı (Episode III – Revenge of the Sith 2005)
4. Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Solo – A Star Wars Story 2018)
5. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One – A Star Wars Story 2016)
6. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut (Episode IV – A New Hope 1977)
7. Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Episode V – The Empire Strikes Back 1980)
8. Yıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü (Episode VI – The Return of the Jedi 1983)
9. Star Wars: Güç Uyanıyor (Episode VII – The Force Awakens 2015)
10. Star Wars: Son Jedi (Episode VIII – The Last Jedi 2017)
11. Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker 2019)


3. Matrix serisi

Matrix İzleme Sırası:

1. The Matrix – (1999)
2. The Matrix Reloaded (2003)
3. The Matrix Revolutions (2003)


4. Harry Potter serisi

Harry Potter Serisi İzleme Sırası:

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı
2. Harry Potter ve Sırlar Odası
3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
4. Harry Potter ve Ateş Kadehi
5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
6. Harry Potter ve Melez Prens
7. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1
8. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2


5. Batman serisi

Batman Serisi İzleme Sırası:

1. Batman Begins (2005)
2. The Dark Knight (2008)
3.
The Dark Knight Rises (2012)


6. The Godfather serisi

The Godfather İzleme Sırası:
1. The Godfather (1972)
2. The Godfather II (1974)
3.
The Godfather III (1990)


7. Marvel serisi

avengers ile ilgili görsel sonucu

Marvel Evreni İzleme Sırası:

 1. Captain America: The First Avenger
 2. Iron Man
 3. Iron Man 2
 4. The Incredible Hulk
 5. Thor
 6. Avengers Assemble
 7. Iron Man 3
 8. Thor: The Dark World
 9. Captain America: The Winter Soldier
 10. Guardians of the Galaxy Vol. 1
 11. Guardians of the Galaxy Vol. 2
 12. Avengers: Age of Ultron
 13. Ant-Man
 14. Captain America: Civil War
 15. Black Panther
 16. Spider-Man: Homecoming
 17. Doctor Strange
 18. Thor: Ragnarok
 19. Avengers: Infinity War
 20. Ant-Man and The Wasp
 21. Avengers: Endgame
 22. Spider-Man: Far from Home

8. Hunger Games serisi

Hunger Games İzleme Sırası:

 1. The Hunger Games (2012)
 2. The Hunger Games: Catching Fire (2013)
 3. The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (2014)
 4. The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 (2015)

9. Maze Runner serisi

The Maze Runner İzleme Sırası:

 1. The Maze Runner (2014)
 2. The Maze Runner: The Scorch Trials (2015)
 3. The Maze Runner: The Death Cure (2018)

10. Alien serisi

Alien İzleme Sırası:

 1. Alien (1979)
 2. Alien 2 (1986)
 3. Alien 3 (1992)

6. OYUN OYNA

Oyun oynamak artık beynimize kötü bir şey olarak algılamamıza sebep oldu. Fakat o kadar da kötü bir şey değil. Diğer online oyuncular ile etkileşim içinde olduğunuz oyunlar her zaman sizin gelişimize katkı edecektir. Zamanınızı eğlenerek geçirmek size aynı zamanda çok iyi gelecektir.

Sizin için önerdiğimiz bu oyunlar mobil ve bilgisayar olarak ayırdık. Keyifle ve uzun süre boyunca sizi tatmin edeceğinden şüphe duymayın.

İşte sizin için seçtiğimiz 5 mobil oyun!

 1. Zombie Gunship Survival
 2. Metal Solidiers 2
 3. Call of Duty: Mobile
 4. Plague Inc.
 5. Valiant Hearts: The Great War

İşte sizin için seçtiğimiz 5 masaüstü oyun!

 1. Battlerite
 2. The Long Dark
 3. Paladins
 4. Europa Universalis IV
 5. Warframe

Sizler için hazırladığımız aktivite listesinin sonuna geldik. Evde boş boş oturmanızı, sadece telefonu alıp Instagram ve Twitter’da gezmenizi pek önermiyoruz.

Eğer önerilerimizin hiçbirini beğenmediyseniz size bir önerimiz daha var. Corona Virüsü hakkında son dakika haberlerini takip edebileceğiniz Bir Parça Tuhaftık hesabımızı Instagram ve Twitter adreslerinden takip edebilirsiniz. Esen kalın dostlar.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.