Aktif Kaput Teknolojisi

Aktif Kaput Teknolojisi Hayat Kurtarıyor Mu?

Son yılların dikkat çeken ve zorunluluk haline gelmesi gereken, yaya güvenliğini amaçlayan aktif kaput teknolojisi yeni model otomobillerde görülmeye başlandı. Otomobil seçimini etkileyen bir özellik olan bu teknoloji neden önemli bir konu haline geldi? Bu sayede gerçekten hayat kurtarılabilir mi?

Aktif Kaput Teknolojisi Nedir?

Aktif kaput, kaza anında yayayı korumak adına yapılmış güvenlik teknolojisidir. Bu teknoloji ağır yaralanmaların önüne geçmek, ölüm oranlarını düşürmek ve yaya güvenliğini arttırmak için oluşturulmuştur.

Yaya güvenliği dışında bisiklet ve motosiklet sürücüleri için çalışmalar devam etmekte birlikte hayvanlar için geliştirilmesi fikri tasarım aşamasındadır.

Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışması için çarpışma sensörlerinin çalışması gerekiyor. Genellikle ön tamponlarda bulunan bu sensörlerin harekete geçmesi ile kaputun camlara yakın bölgelerdeki sistem harekete geçerek kaput bir miktar havaya kaldırılıyor. Böylelikle yayanın kafasının çarpacağı bölge daha yukarıda ve daha eğimli olmuş oluyor.

Bu sistemde kaputun havaya kaldırılması sayesinde kafanın çarpacağı alan ile motor arasında mesafe oluşmuş olur. Bu mesafe yayanın ölümüne neden olmayacak durumu oluşturmuş oluyor.

Aynı zamanda bu sistemin insanların fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterebilir olması en önemli konu. Yetişkinler kadar fiziksel hastalıkları olan veya çocuklar için bu sistem çözümler sunarak ölümlü kazaların önüne geçebiliyor.

Gerçekten Hayat Kurtarabilir mi?

Sistemin çalışma prensibi sabit temellere dayanmakta. Bu nedenle kazaların yaşandığı durumların farklılığı nedeniyle her zaman için hayat kurtarıcı olmayabilir. Fakat yeni teknolojiler ile bunun için çözümler hazırlanıyor.

Aktif kaput teknolojisi sayesinde otomobilin yayaya ortalandığı durumlarda verimli olduğu durumların dışında sensörlerin kullanımı ile çapraz alanlarda da görevini yerine getirebiliyor.

Ayrıca!

Aktif Kaput Teknolojisi

Aktif kaput teknolojisi çok önemli bir teknoloji olmasına rağmen her şeyin sayılara bağlı olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bu teknolojinin ilk adımları sayısal verilere dayanılarak yapıldığını ve gelişimini halen böyle sürdürdüğünü unutmamalıyız.

Bu teknolojinin ölümlü kaza sayısını düşürdüğü düşünülse bile kesin bir güvence sağlamıyor.

‘Aktif Kaput Teknolojisi Hayat Kurtarıyor mu?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.