John Wick

Aksiyon Filmlerinin Kralı John Wick

John Wick

Aksiyon filmi denildiğinde akıllarda canlanan ilk film haline gelmiş John Wick filmleri 4 ve 5. filmlerin de onay almasıyla uzun süre hayatımızda olacaklarını garantilediler. Durum böyleyken gelin bu filmlerin neden bu kadar sevildiğine bir bakalım.

Minimum Oranda Sinema Hileleri

Modern aksiyon filmlerinde aksiyonun ortasındaki karakterlerin attığı bir tekmeyi 4 farklı kamera açısından ve kesinlikle aktörün yüzünü göremeden izliyoruz. Bunun sebebi genellikle bu sahneler çekilirken aktörlerin sette bile olmaması. Üstelik sürekli sahneyi kesip bilgisayarda toplamak tek seferde çekmekten çok daha kolay. John Wick filmlerini bu anlamda özel kılan Keanu Reeves’in iş aşkı. Filmde yapabildiği şeyleri yapmak için aylarca “Gun Fu” eğitimi almış, hem yakın mesafe dövüşte hem de taktiksel silahlarla atış konusunda usta seviyeye gelmiş. Yapacağı hareket gerçek bir profesyonel gerektirmiyorsa kendi yapmaya özen gösteriyor. Bu durum izlediğimiz aksiyon sahnelerinin daha gerçekçi olmasını ve akıcılığının artmasını sağlıyor.

Eğlenceli Bir Lore

John Wick filmleri insanların birbirini dövüp durduğu, birilerinin devamlı daha büyük silahlar çıkardığı basit filmler değiller. Suikastçilerin bir dünyası, kuralları ve organizasyonları var. Bütün bunlar hikayenin çok daha derin olmasını ve gerektiğinde dallanıp budaklanabilmesini sağlıyorlar. Her filmde yeni ve ilgi çekici eklemeler yapılan bu dünya, en az John Wick kadar kaliteli karakterlere gebe. Halle Berry bu potansiyeli Parabellum’da gösterdi.

Derinlik

Yazacaklarımı bilmek filmde olacakları tahmin etmenize sebep olabilir. Filmlerde yüzeysel olarak fark ettiğimiz detaylar haricinde daha ince ayrıntılar da var. Suikastçilerle dolu bir otele girmek için Charon adında bir adama altın sikke vermeleri bu ayrıntılardan biri. Charon, Yunan mitolojisinde Styx Nehri üzerinde kayığıyla ölüleri taşıyan karakterdir. Bu kısımda bir uyarıda bulunmam gerekir. Bir başka örnek filmdeki ışıklandırmalardır. John Wick’i saran ışık az sonra olacakları anlatır. Ne zaman mavi ışık içinde olsa düşmanlarını problem yaşamadan öldürürken bu ışık kırmızı olduğunda kendi canı tehlikeye girer veya eski hayatına dönmesi için bir çaba sarf edilir. Sarı ışık ve papatya ise John için umudu temsil etmektedir. Onun için iyi olan her şey hep sarıyla kodlanmıştır.

John Wick

John Wick Oyuncu Seçimleri

Başta Keanu olmak üzere, üç filmde de oynayan herkes işini hem inanılmaz iyi yapmış hem de yaptığı işe çok yakışmış. John Wick filmlerinde tanıtılan evrende geçen başka projeler de yapılacağı açıklandığına göre bu muhteşem oyunculukları izlemeye devam edeceğiz.

John Wick, hem karakter hem de filmler olarak, son zamanlarda yaratılmış en kaliteli işlerden. Umarım çizdikleri bu harika çizgiyi bozmadan bir sinematik evren yaratabilirler.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!