akıllı mühimmat nedir

Akıllı Mühimmat Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde teknolojinin en uç noktalarının kullanıldığı askeri mühimmatlar konusunda son yıllarda Roketsan inanılmaz büyük adımlar atmayı başardı. Bu atılan adımlar ile günlük hayatımızda duyduğumuz Akıllı Mühimmat türü artık standart haline geldi. Son yıllarda popüler olan bu mühimmat türü neden bu kadar önemli? Akıllı mühimmat nedir? Ne işe yarar?

Farkı Nedir?

akıllı mühimmat nedir

Akıllı Mühimmat türü diğer mühimmat türlerinden daha farklı bir şekilde kullanılmakta. Bu farkı sayesinde Akıllı Mühimmat tercih edilmekte, kullanıldığı operasyonlar türleri artış göstermekte.

Roketsan tarafından üretimi yapılan Akıllı Mühimmat, tüm dünya tarafından bilinen lazer güdümlü mühimmat türü ile aynı sisteme sahiptir. Bu sistem belirli bir kaynaktan çıkan lazeri bilgisayar yardımıyla koordinat haline getirdikten sonra koordinata odaklanan mühimmatın ateşlenmesidir.

Bu sistem yapay zekalı sistemlerin gelişinden önceki en verimli sistem olarak bilinmektedir.

Daha Fazlası

Akıllı Mühimmat türü lazer güdümlü sistem ile oldukça önemli bir konu fakat Roketsan bu konuda ufak geliştirmeler yaparak verimi arttırmak için uzun uğraşlar vermiştir.

Mühimmatlar çok sayıda nedene bağlı olarak menzilinde değişiklikler yaşar. Bunların başında hava şartları gelmektedir. Roketsan yaptığı çalışmalarca bu mühimmatların üzerine kanatçıklar ekleyerek menzilin artması için uğraşmış ve başarılı olmuştur.

Artan Seçenekler

akıllı mühimmat nedir

Mühimmatlar yapılan operasyonlara göre değişiklik gösterir. Mühimmatın menzili ve taşıdığı başlık bu konuda oldukça önemlidir. Bu nedenle Roketsan sunduğu seçenekler ile yüksek irtifadan mühimmatların ateşlenebilmesini sağlamaktadır.

Mühimmatlar günümüzde SİHA, Atak Helikopteri ve hafif taarruz uçakları bünyesinde bulunmaktadır.

Lakin

Lazer güdümlü sistemlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu nedenle ülkeler envanterinde bulundurmaktan asla çekinmez lakin lazer güdümlü sistemler olumsuzluk taşımaktadır.

Lazer güdümlü sistemlerin kullanılabilmesi hava şartlarının iyi olması gerekmekte. Bu sistemde kullanılan lazer ve lazeri koordinata çeviren sistem için hava şartları oldukça önemlidir.

Aynı zamanda lazer güdümlü sistemlerin kullanılması için lazer güdümlü sistemlere uygun mühimmat ve bu sistemin ikinci parçası olan bilgisayar taşıtlarda bulunmalı. Taşıtların bu konuda güncel olması gerekmekte.

Nerelerde Kullanılabilir?

akıllı mühimmat nedir

Lazer güdümlü sistemlerin kullanım amacı çok farklı olduğu kadar kullanım yerlerinde de bolluk görülmekte. Lazer güdümlü sistemlerin kullanıldığı her coğrafyada lazer güdümlü mühimmat ateşlenebilmektedir. Bunların en başında Türkiye’nin Suriye bölgesinde yaptığı operasyonlar gösterilebilir.

‘Akıllı Mühimmat Nedir? Ne İşe Yarar?’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.