covid-19'u nefes egzersizleri

Akciğerin Sporu: Covid-19’u Nefes Egzersizleri ile Yenin

Yaşamımızın kilometre taşı nefes almanın değerine ve önemine yeniden aşina olduğumuz bu salgın günlerinde, Akciğerin Sporu: Covid-19’u Nefes Egzersizleri ile Yenin yazısı tam size göre.

Dünya da 505.854 Yeni Vaka

Solunum yolumuza gün be gün işleyen ve rahat bir nefesi bize çok gören virüs; bugün itibariyle Dünya’da 505 bin, ülkemizde ise toplamda 375.367 kişiye sirayet etmiş durumda. Eğer sizde hastalığa yakalanmış, atlatmış veya potansiyel hastaysanız, uzman görüşlerle sizi ve bedeninizi rahatlatacak bu egzersizleri, Fizyoterapist danışmanlığında yapmalısınız.

Ortaya Çıkan Problemler

Vücutta en çok akciğeri tutan korana virüsü; kuru öksürükten ateşe, hafif zatürreden ağır solunum yetmezliğine kadar uzanan klinik tabloya sebep oluyor.

Nefes Darlığından, Anksiyeteye Kadar Çıkan Problemler İçin Solunum Egzersizleri

covid-19'u nefes egzersizleri


Covid-19 teşhisi koyulmuş hastalarda solunum problemleri ve fiziksel fonksiyonda azalma özellikle ilk 2 ayda ortaya çıkar.

Bu süreçte solunum problemlerinin giderilmesi, akciğer kapasitenin artırılarak zarar görmüş akciğer dokusunun iyileşmesinin hızlandırılması, nefes darlığı, göğüste dolgunduk semptomlarının azaltılması, kas iskelet fonksiyonlarının geliştirilmesi ve buna eşlik eden kaygı bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunların azaltılması için fizyoterapi ve rehabilitasyon gereklidir.

Lütfen Dikkat !


Buradaki önemli nokta, solunum egzersizlerinin hasta stabil olduğunda ve bulaşıcılık ortadan kalktığında eğer hasta, hastanede yatıyorsa taburcu olduktan sonra yapılması gerektiğidir. Enfeksiyon devam ederken yapıldığında hem bulaşıcılığı artırma hem de semptomları artırma ihtimali vardır.

Nefes Egzersizleri

BÜZÜK DUDAK SOLUNUMU


Omuzlar rahat sandalyede otururken yavaş ve sakin bir şekilde burundan 2-3 saniyede nefes alınız, nefes verirken dudakları ıslık çalar gibi büzüp ağızdan 4-6 saniyede veriniz, nefes verirken kendinizi zorlamadan nefesiniz kesilinceye kadar üfleyiniz.

covid-19'u nefes egzersizleri

DİYAFRAGMATİK SOLUNUM


Omuzlar rahat sandalyede otururken veya yarı oturur pozisyonda bir eli karnınızın üstüne diğer elinizi göğüs kafesinize koyunuz. Burundan 2-3 saniye sürecek şekilde nefes alınız, nefes alırken karın şişmeli göğüs kafesi olabildiğince sabit kalmalıdır. Nefes verirken dudaklar büzük ve karnınızdaki elinizle hafifçe bastırarak 4-6 saniye sürecek şekilde kontrollü bir şekilde veriniz.

covid-19'u nefes egzersizleri

KONTROLLÜ ÖKSÜRME


Ağızdan derin bir şekilde nefes alarak nefesi 3 kerede güçlü bir şekilde öksürerek veriniz.

AKTİF EGZERSİZ DÖNGÜ METODLARI

  • 1- Omuzlar rahat sandalyede otururken kolları dirsekler düz olacak şekilde yukarı kaldırırken nefesi burundan alınız ve kolları aşağı indirirken ağzınızdan veriniz. Aynı işlemi dirsekler düz kolları yana açarak da yapabilirsiniz.
  • 2- Omuzlar rahat sandalyede otururken bir eli baş arkasına diğer eli belinizin ortasına koyunuz. Derin nefes alırken kolu geriye doğru esnetirken gözünüzle dirseğinizi izleyin ve nefes verirken çapraz taraftaki bacağa doğru eğiliniz. Başın arkasındaki eli değiştirerek vücudunuz diğer tarafına doğru da yaparak egzersize devam edebilirsiniz.
  • 3- Rahat bir şekilde sırtüstü uzanın, hareketi başlatırken ve bitirirken nefesinizi burundan alıp veriniz.
  • 4-Dizleri hareket ettirmeden ayakları pedala basar gibi itip çekiniz.
  • 5-Dizlerinizi sırasıyla kendinize doğru topuğu yerde sürüyerek dizinizi kendinize çekip itiniz.
  • 6-Ayak tabanı yere temas edecek şekilde dizler bükülü belinizi kaldırıp indiriniz.
  • 7-Aynı harekete devam ederek dirsekler bükülü yerdeyken nefes alırken yumruk yapıp verirken açınız.

Solunum egzersizlerini günlük hayatınızın her yerinde kullanabilirsiniz. Bir adımda nefes alıp 2 adımda verecek şekilde yürüyüşle kombine edebilirsiniz.

Her bir hareketi 4-5 tekrar ve günde 3 kere olacak şekilde yapınız. Eğer egzersiz sırasında baş dönmesi, ciddi nefes darlığı, mide bulantısı gibi problemler yaşarsanız egzersizi bitirin ve dinleniniz.

Akciğerin Sporu: Covid-19’u Nefes Egzersizleri ile Yeninbaşlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.