Açık Alanda Sigara İçmek Neden Yasaklandı?

Bildiğiniz üzere artık tüm illerde açık alanlarda sigara içmek yasaklandı. Çoğu insan sokaklarda da sigara içemeyecek miyiz diyerek buna tepki gösterdi. Peki açık alanda sigara içmek neden yasaklandı? Açık alanda sigara içmenin covid-19 virüsü açısından riskleri nelerdi? Bu yazımızda ona maddeler halinde ona göz atacağız.

1 – Maskelerin Doğru Kullanımını Engelliyor

açık alanda sigara içmek neden yasaklandı

İnsanlar iş yerlerinde verdikleri molalarda, parklarda, bahçelerde, sahillerde kısacası ”açık” her alanda birer sigara yakıyorlar. Hatta bazı bağımlılar işi o kadar ileriye götürüyor ki banka kuyruklarında ve otobüs duraklarında bile içiyorlar. Doktorlar kullandığımız maskeleri çenemize indirdiğimiz zaman veya dışarıda olduğumuzda elimizi maskemizle temas ettirdiğimizde o maskenin işlevinin kalmadığını üstelik vücudumuzun da virüse kapı açtığını belirtmişti. Yani iki üç dakikalık sigara içiminizde taktığınız o maske artık işlevsiz duruma geliyor.

2 – Sigara Dumanı Virüse Yardımcı Oluyor

Kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir ama bilimsel açıdan baktığımızda durum maalesef böyle. Peki neden böyle? Sigara içen kişiler dumanı dışarıya normal nefes verişlerinden daha sert bir biçimde verirler. Corona’nın yayılma mesafesinin artık 3-4 metre öteye uzadığını düşünürsek sigara içen insanlar nefeslerini hızlıca verdiklerinde duman yoluyla bunu çok hızlı bir biçimde yayabiliyorlar. Bu nedenle sigara içmeyen bir insan, sigara dumanına maruz kaldığında dolayısıyla belki de virüse maruz kalmış oluyor.

“Corona virüsü damlacık ve hava yoluyla bulaştığı için bu tip bir ortamda aslı kalmasını etkileyen faktörlerden bir tanesi de duman olabiliyor. Özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda sigara, nargile dumanının arttığı alanlar, corona virüsü açısından risk oluşturabiliyor.”

DÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Korona Virüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin

3 – Sosyal Mesafe Kuralına Engel Oluyor

açık alanda sigara içmek neden yasaklandı

Sosyal mesafe diye bir kavram var artık hayatımızda. Bunu uygulamaya çalışanlar da var, uygulayamayanlar da. Sigara içen insanlar nedense bir başka kişiyi arıyorlar yanlarına. Bu durumda bu kural hiçe sayılmış oluyor. En az bir buçuk metre mesafe koymamız gereken durumdan bahsederken -ki bazı doktorlar bunu artık iki üç metreye bile çıkardı- sigara içen insanların çoğunun arasında yarım metre bile yok. Yanlarında birileri oldukları için iki üç dakikalık sigara içiş süreci yarım saate kadar çıkabiliyor, biz halk olarak sohbet etmeye bayılırız çünkü.

4 – Corona Sigara İçenlerde Daha Ağır Geçiyor

Bu yasağın bir diğer amacı da sigara içimini azaltmaktı. Çünkü yapılan araştırmalara göre covid-19 sigara içen bireylerde içmeyenlere göre çok daha ağır ilerliyor. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünya üzerinde böyle. Bu yüzden açık alanlarda da kısıtlama getirilerek insanları sigaradan uzak tutulacağı düşünülüyor. Böylece hem hastane kapasiteleri hem de doktorların üzerine binen yük hem de halkın sağlığı korunmuş olacaktır.

“Bağımlılıklar bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve bu nedenle her türlü hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Bu risk korona virüs gibi küresel çapta etkili bir virüs gündemde olduğunda daha da artıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflığı tedavi sürecini geciktirmesi ve tedaviyi güçleştirmesi gibi nedenlerle de sağlık için bir tehdit oluşturuyor. Üstelik bu etki bağımlılık yapıcı maddeler, ara sıra kullanılsa bile ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle virüslerden korunmak için bağımlılık yapıcı tüm maddelerden uzak durmak büyük önem taşıyor.”

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk

5 – Pasif İçicilerin Aldığı Zararı Artırıyordu

Sigara içmesek bile sigara dumanını soluduğumuz zaman sigaranın zararlı yapısını vücudumuza sokmuş oluyoruz. Bu yüzden sigara içen bireylerin yanından uzaklaşmamız gerekiyor. Açık ortamdayken bunu yapmamız ne yazık ki mümkün değil. Çünkü birinden kaçsak bir ATM önünde veya market önünde onlara rastlayabiliyorduk. Hiçbir şey olmasa bile yürürken önümüzde sigara içen birinin dumanını soluyorduk. Bu da sigara içmeseniz bile dumanı soluduğunuz için Covid-19 hastalığına karşı sizin de vücudunuzu sigara içen bireyler gibi etkiliyordu. Yine bilimsel açıdan baktığımızda açık alanda sigara içilmesinin yasaklanması yanlış bir karar değil.

“Aktif içiciler kadar pasif içicilerin de risk altıda olduğunu unutmamak gerekir.  Böylesine ciddi bir toplum sağlığı sorunu tütün kullanımıyla hem kullanıcısı hem de pasif içiciler için daha ağır sonuçlar doğurabilir.”

Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç Dr.H. Volkan Kara

Tüm bunları birleştirdiğimiz zaman sigaranın açık alanlarda neden yasaklandığını çok rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Sizler bu yasak hakkında ne düşünüyorsunuz? Unutmayın corona virüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir. Birlikte başaracağız.

Açık Alanda Sigara İçmek Neden Yasaklandı?başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!