Abraham Lincoln

ABD’nin En Kurnaz Başkanı: Abraham Lincoln

Amerika Birleşik Devletlerinin en kurnaz başkanlarından biri sayılan 16. Devlet Başkanı Abraham Lincoln Kimdir?
Amerika Birleşik Devletlerinin en kurnaz başkanlarından biri sayılan 16. Devlet Başkanı Abraham Lincoln Kimdir?

ABD’nin En Kurnaz Başkanı: Abraham Lincoln – Geçtiğimiz günlerde 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Donal Trump, seçimleri kaybetti ve yerini 46. Başkan olan Joe Biden‘e bırakmak üzere. Pek çok başkan görmüş ABD’de dünyanın geleceğini büyük oranda değiştiren başkanlar olduğu gibi pek etkisi olmayan başkanlarda oldu. Bunların arasında ABD’yi bugünkü “güç” olma konumuna taşıyan isimlerden bir tanesi Abraham Lincoln‘dür. Gelin bu başarılı devlet adamını yakından tanıyalım.

ABD'nin Kurnaz Başkanı Abraham Lincoln

Lincoln’ün Çocukluk ve Gençlik Yılları

Abraham Lincoln, 12 Şubat 1812 tarihinde, Kentucky eyaletinde dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin ilk çocuğu olan Abraham, daha 9 yaşındayken annesini kaybetti. İlerleyen zamanlarda üvey bir anne tarafından yetiştirilen Lincoln, ekonomik şartlar nedeniyle sadece 1.5 yıl gibi kısa bir süre eğitim alabildi. Maddi sıkıntılar yüzünden de birkaç kez eyalet değiştirmek durumunda kaldı. Çocukluk yıllarının büyük bir bölümünü okuyarak geçiren Lincoln, inanılmaz bir öğrenme aşkına sahipti ve özellikle tarihe ilgiliydi. Bunun yanında yaşıtlarına göre oldukça atletik ve güçlüydü.

Siyaset Hayatı ve Kariyeri

23 gibi genç bir yaşta ilk siyasi girişiminde bulunan Lincoln, Liberal Parti’den yerel bir adaylık koydu fakat kampanyası başarısızlık ile sonuçlandı. Kısa bir süre sonra Sangamon’da gemi işletmeleri yönetimine getirildi. Çıkan bir Kızıldereli ayaklanmasında milis deniz kuvvetlerini komuta ederek askeri olarak ilk tecrübesini edinmiş oldu. Bir yandan da hukukçu olan Lincoln, 1847 yılında ABD Meclisine seçildi. Avukatlık kariyeri boyunca 6.000’e yakın davaya baktı ve 1861 yılında, Abraham Lincoln 16. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildi.

ABD'nin Kurnaz Başkanı Abraham Lincoln

İç Savaş (Civil War)

Abraham Lincoln, başkanlığa aday olurken verdiği vaatlerden bir tanesi köleliği kaldırmaktı. O dönem için olanaksız görünen bu vaati gerçekleştiren devlet adamı, sistemini kölelik üzerine kurmuş pek çok güneyli eyaletin tepkisini çekmişti ve daha kölelik kaldırılmadan evvel Lincoln başkan seçilir seçilmez bu eyaletler (South Carolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana) Birleşik Devtlerden ayrılmıştı. Amerika Konfedere Devletler adı altında toplanan bu eyaletlere sonradan 4 eyaletin daha katılmasıyla işler çığrından çıkmıştı.

ABD'nin Kurnaz Başkanı Abraham Lincoln

Durumun kabul edilemez oluşu kısa zaman içinde savaşı başlattı. Lincoln, akılcı bir şekilde savaşı minimum hasar ile bitirmek istiyordu çünkü savaştıkları insanlar da Amerika demekti. Ülkenin birliğini bozmadan işin içinden çıkmayı uman Abraham, sahada savaş verdiği kadar senatodaki muhalefetlerle de savaşmak durumunda kalıyordu. Eşinin erkek kardeşlerinin “Konfederasyon” kuvvetlerine katılması ve 12 yaşındaki oğlunu kaybetmesiyle Lincoln üst üste darbeler aldı. Savaşın ilk yıllarında iki tarafta da üstünlük kuramadı fakat kayıplar azımsanacak seviyelerde değildi. 1863 yılının Temmuz ayında gerçekleşen Gettysburg Savaşı önemli bir dönüm noktası oldu. Hem kuzeylilerin hem güneylilerin binlerce kayıp verdiği bu savaşta Kuzey, net bir şekilde üstünlüğü ele geçirmişti. 1865 yılında ünlü güneyli general Robert Edward Lee ele geçirildi ve Konfederasyon’un mağlubiyeti kesinleşti.

Lincoln, savaştan sonra güneyli eyaletleri hızlı toparlayabilmek adına yüklü miktarlarda borç paralar teklif etti ve savaş yaralarını sarmaya yoğun çaba gösterdi.

ABD'nin Kurnaz Başkanı Abraham Lincoln

Suikasti ve Ölümü

İç savaşın bitiminden 5 gün sonra Başkan Abraham Lincoln ve eşi Ford Tiyatrosu’nda bir oyun izlemek üzere gittiler. Güneyli bir casus olan John Wilkes Booth bunun haberini almış; başkana, başkan yardımcısına ve dış işleri bakanına suikast ayarlamıştı. Lincoln aşırı korumadan hoşlanmayan biriydi ve o günde düşük önlemlerle tiyatroya gitmişti. John Wilkes, Abraham Lincoln‘ü başının arkasından tek el ateş ederek vurdu. Tiyatronun karşısındaki bir eve taşınan Lincoln, 15 Nisan 1865 sabahı hayatını kaybetti. Bugün halen ABD’nin en büyük başkanlarından biri olarak anılmaktadır ve 5 dolarlık banknotların üzerinde yer almaktadır.

“Bir damla bal bir galon zehirden daha çok sinek avlar.”

Abraham Lincoln

“ABD’nin En Kurnaz Başkanı: Abraham Lincoln” adlı yazımızın sonuna geldik.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!