A-10 Thunderbolt

Amerika’nın Vazgeçilmezi: A-10 Thunderbolt

Yakın hava desteği ile akıllara kazınmış, GAU-8/A Avenger topuna sahip ve günümüzün savaş uçaklarında belirleyici rol oynamış olan A-10 uçakları yaklaşık 50 yıldır görev almakta. Bu uçakları özel yapan ve onları yıllardır görevde tutan ne? A-10 Thunderbolt özellikleri nedir? A-10 Thunderbolt Türkiye’de kullanılıyor mu?

Avenger Topu

A-10 Thunderbolt

Günümüzde havadan karaya ateşlenen her merminin değeri çok büyük. Özellikle zırh ve beton delici mermiler muharebelerdeki etkinliği tartışılamaz seviyede. Sahip olunan mermilerin özellikleri dışında mermilerin namludan çıkış hızı ve aralığı da farklı seviyelerde önem arz etmektedir.

Tüm bunları bir arada bulabildiğimiz top A-10 Thunderbolt uçağında bulunmakta. GAU-8/A Avenger adını taşıyan bu topun üretici ünlü General Electric markası. Yıllardır Amerika ordusu için donanım üreten ve geliştiren General Electric markası bu topu üretirken tank gibi ağır zırhlı araçları dikkate alarak çalışmalarını başlatmıştır.

Çalışmaların devam ettiği ve nihai ürün çıkana kadar testlerin yapıldığı süreçte atış aralığına dikkat edilmiştir. Bu konuda markaların genellikle kullandığı birden fazla namlulu yapıda karar kılınmıştır.

Projenin devamında elde edilen bilgiler ve alınan kararlar ile savaş uçaklarında bulunan en iyi performanslı Avenger topu A-10 Thunderbolt uçağında kullanılmıştır.

Dakikada 4200 mermi ateşleyen, namludan merminin çıkış hızının 1060 m/s olduğu ve 30mm kalibre mermi kullanılan Avenger topu ile muharebelere katılmıştır.

Topun kendine has bir sesi bulunmaktadır. Bu ses ile akıllara kazanan Avenger topu yıllardır bu yönüyle dikkat çekmektedir.

Öyküsü ve Teknik Veriler

A-10 Thunderbolt

ABD, Vietnam Savaşı’nda ve Soğuk Savaş döneminde yakın hava desteğine ihtiyaç duyduğunu, bunu gerçekleştirebilecek bir uçağın bulunmadığına karar vermesi ile A-10 uçağından 715 adet sipariş vermiştir. Bu süreçte A-10 ile sürekli kıyaslanan YA-9A tercih edilmesi gündeme gelmiştir.

7.200 kiloya yakın faydalı yük ile havalanan A-10, deniz seviyesinde 705 kilometre hıza çıkabilmekte. Bu hıza sahip olduğu iki adet General Electric markasının TF-34-GE-100 turbofan motoru ile sahip olabiliyor.

İlk siparişin verilmesi ile hızlı bir şekilde modernizasyon işlemine giren A-10 uçakları günümüzde de tercih edilen lazer işaretleyiciler ile donatıldı. 2005 yılına kadar sürekli olarak işlemlere maruz kalan A-10 uçağı aktif görevlerde rahatlıkla yer alabildi.

A-10, I. Körfez, Kosova, Afganistan ve II. Körfez Savaşları’nda görev yapmıştır. Bu görevler A-10 için çok önemlidir. Çünkü A-10 uçaklarının görev yapabileceği en verimli coğrafya bu bölgelerdir. Radar izinin yüksek olması nedeniyle A-10 uçakları uçaksavarlar tarafından sıkça atış altında kalmıştır. Çoğu sefer bu atışlara rağmen güvenli inişlerini gerçekleştirebilmiştir.

A-10 günümüze kadar güncelleştirmelere ve ilk haliyle havadan-havaya, havadan-karaya ve havadan-denize atış yapabilen ve muharebeler sonucunda zırh delici mühimmat kullanabilmesi nedeniyle “tank katili” unvanını kazanmıştır.

Türkiye ve A-10

A-10 Thunderbolt

Amerika’nın NATO birlikteliği ile Türkiye’ye 50 adet A-10 teklif etmesi A-10 konusunda ilk hareketlenmelerden birisi oldu. Bu sürecin devam etmesi ile Türkiye A-10 uçaklarını incelemeye başlamıştır. İncelemeler sonucunda A-10 uçaklarının yaş ve depolama sorunları nedeniyle tercih edilmediği açıklanmıştır.

Bu olayların devamında İncirlik Hava Üssü içerisinde bulunan A-10 uçak sayısı ABD tarafından 15 adete çıkartılmış, bu uçakların Suriye ve Irak’taki terör örgütü DEAŞ hedeflerine karşı kullanılmak üzere İncirlik Hava Üssü‘nde bulunduğu belirtilmiştir.

‘Amerika’nın Vazgeçilmezi: A-10 Thunderbolt’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.