ABD’de Corona Kısıtlamalarına Karşı Silahlı Protesto

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Michigan eyaletinde başlayan, karantina karşıtı eylemler ülke geneline yayılmış durumda. ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle Demokrat partili valilerin yönetimindeki (D.Trump cumhuriyetçi partiden başkan adayıydı) eyaletlerde alınan corona virüsüne karşı önlemlerin kaldırılması için başlayan protestolara destek vermeye başladı. Tabi ki bunu kendine has üslubuyla ve Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Donald Trump; “Minnesota’ya özgürlük, Michigan’a özgürlük” ifadelerini kullandı.

”Evde kal” talimatlarına rağmen Trump’ın Twitter üzerinden desteği sonrası daha da kalabalıklaşan göstericilerin çoğunun maske takmaması ve sosyal mesafe kurallarına uymaması dikkat çekti.

Benim bedenim benim tercihim

Yaşanan can kayıplarındaki artış ile İtalya’yı unutturan ABD salgının merkez üssü haline gelirken şu ana kadar John Hopkins Üniversitesinin paylaştığı verilere göre vaka sayısı 760 bin civarında olurken, can kaybı sayısı 40 bin ‘e yükseldi. Ancak bu verilere rağmen bir kesim, karantinanın kaldırılmasını ve hayatın normale dönmesini sağlamak için protestolarına devam ediyor.

Göstericiler corona virüs salgını için alınan önlem ve kısıtlamaların kaldırılması için maskeleri ve silahları ile sokaklara çıktı. Göstericiler, “Eyaletleri yeniden açın” ve “Karantinayı bitirin, çalışmamıza izin verin” yazılı pankartlarla alınan kararları protesto etti.

ABD Başkanı Trump virüs önlemlerinin mümkün olan en kısa sürede gevşetilerek hayatın normale dönmesi gerektiğini savunuyor. Eyalet valilerinin bir kısmı ülke ekonomisini düzeltmek ve özellikle de Başkan Trump’la karşı karşıya gelmemek için tedbirleri esnetme yoluna gidiyor.

ABD’nin Georgia eyaleti karantina kısıtlamalarının kaldırılacağını duyurdu.

Cumhuriyetçi Vali Brian Kemp yönetimde olan Georgia, kısıtlamaların kaldırılacağını açıklayan ilk eyalet oldu. “Trump’ın arzusunu paylaşıyoruz” sözlerini sarf eden Vali Kemp “Liderin, ekonomiyi yeniden açma ve Amerikalılar’ı işe döndürme arzusunu takdir ediyor ve paylaşıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir diğer Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott (Teksas Valisi), protestoların ardından yaptığı açıklamada, kısıtlamaların gelecek haftadan itibaren kademeli olarak azaltılacağını belirtti.

Destek vermeyenler de var

Demokrat Parti üyesi olan New York Valisi Andrew Cuomo corona virüs konulu basın toplantısında, sokağa çıkma önlemlerinin diğer eyaletlerin aksine 15 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı ve eyalet sakinlerinden “kapalı kalma fobisi”ne kapılarak önlemlerin kaldırılmasını istemekten kaçınmaya çağırdı.  “Henüz bu maçın devre arasındayız” diye uyaran New York valisine Trump’tan yanıt gecikmedi.

“Vali Cuomo, vaktini daha çok işe ve daha az şikayete ayırmalı. Buradan yürü git ve işini yap. Konuşmayı kes. Binlerce hastane yatağı inşa ettik, bunlara ihtiyaç duymadınız ya da kullanmadınız. Sizin önceden edinmeniz gereken çok sayıda solunum cihazını biz verdik, yapmanız gereken test yardımını da biz ulaştırdık. New York’a diğer tüm eyaletlerden daha çok para ve ekipman desteği sağladık. Ama sizden hiç teşekkür duymadık. Virüse ilişkin sayılarınız hiç iyi değil. Az laf, çok iş. “

Trump geçtiğimiz Cuma günü Minnesota, Michigan ve Virginia’daki önlemlerin gereğinden fazla sıkı tutulduğunu söylemişti (bu üç eyalette Demokrat Partili valiler görev alıyor). Trump, önlemlerin en kısa sürede hafifletilmesini, iş yerlerinin açılmasını ve ekonominin canlanmasını istiyor. Bunu da 3 aşmalı normale dönüş planı ile gerçekleştirmeyi hedefliyor.

‘ABD ekonomisinin uzun süre durması sürdürülebilir bir durum değil’

Euronews’ün haberine  göre ilk aşamada, mevcut tedbirlerin birçoğu devam ederken, spor salonları, ibadethaneler, restoranlar, sinema salonları gibi bazı mekanların sosyal mesafenin korunması şartı ile açılmasına izin verilecek. Barlar ise bu aşamada kapalı kalacak.

İkinci aşamada, virüs vakalarında artış görülmeyen eyaletler zaruri olmayan seyahatlere izin verebilecek ve yine sosyal mesafenin korunması şartı ile ilk aşamadaki mekanların yanı sıra okul ve barlar da açılabilecek.

İlk iki aşamada herhangi bir sorun yaşamayan eyaletler ise 3. aşamaya geçebilecek. Bu aşamada yine sosyal mesafe gözetilirken, restoran ve barların müşteri kapasitesi artırılabilecek ve bakımevlerine ziyaretçi kabulü yapılabilecek.

Söz konusu tüm aşamalarda, virüse karşı savunmasız grupların kimseyle temas etmemesi, çalışanların ise iş yerlerinde sosyal mesafeyi gözetmesi gerektiği vurgulanıyor.

Önlemler nedeniyle ülke ekonomisinin zarar gördüğüne işaret eden Trump, ABD ekonomisinin uzun süre durması sürdürülebilir bir durum değil. Elimizdeki veriler ışığında, uzman ekibimiz virüse karşı savaşımızda bir sonraki cepheye geçmemize karar verdi. Bu süreci “Amerika’yı tekrar açmak” olarak nitelendirdiklerini belirtti.

Anlayacağınız, ABD ekonomisi Trump’a göre daha hayati durumda.

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nde Demokratların lideri olan Nancy Pelosi de Trump’ı “dikkatleri dağıtmak” ile suçladı. “Başkan bunları onaylayarak, dikkatleri, test, tedavi, temas takibi ve karantina gibi adımları gereği gibi atmadığı gerçeğinden uzaklaştırıyor” diye konuştu.

İlerleyen günlerde Trump’ın üç aşamalı planının diğer eyaletlerde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini, corona salgınına rağmen alınan bu kararların ne kadar sağlıklı olacağının takibinde olacağız. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.