ABD Şehirlerinin Elit Birimleri – SWAT

Amerika Birleşik Devletleri bildiğimiz gibi 50 eyaletten oluşan ve bu eyaletlerde kendi içlerinde şehirlere bölünmüşlerdir. Bu şehirler kendi polis teşkilatlarına sahiptirler. Polis teşkilatları altında birden fazla ekip olabilir, örneğin; terör ile mücadele ekibi, narkotik birimi, eğitim birimleri, devriye birimleri veya özel operasyon birimleri. Bugün sizlere Amerika Birleşik Devletleri şehirlerinde çokça duyduğumuz SWAT (Türkçesi: Özel Silahlar ve Taktikler Birimi) hakkında bilgi vermek istiyorum. İyi okumalar.

SWAT Birimi nedir?

SWAT birimleri, Amerikan polislerinin özel operasyonları gerçekleştirmek, gerektiğinde araştırmak ve tehditleri ilk olarak incelemek için görevlendirdiği ve eğittiği taktik birimlere verilen isimdir.

Connecticut eyaletine bağlı Fairfield Şehrinin Polis Departmanına bağlı SWAT ekipleri eğitim gerçekleştirirken.

SWAT operatörlerinin birime girmeden önce yapılan sınavlarda “üstün başarı” ile performans göstermesi gerekmektedir. Yapılan mental ve fiziksel sınavlar sonucu polis memurunun SWAT için uygun olması, gerçekleştirilecek olan operasyonlarda yaşanabilecek her türlü sorun ve psikolojik olayları atlatmalarını kolaylaştırmaktadır. SWAT birimleri sıcak çatışmaların içinde normal polislerden daha fazla bulunmaktadırlar.

En çok bilinen SWAT Birimleri

Filmlere, dizilere ve belgesellere konu olan SWAT birimleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde meşhur olan birimler bulunmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı SWAT birimi, Miami Polis Departmanı SWAT birimi, New York Polis Departmanı SWAT birimi ve FBI SWAT birimi bu meşhur birimlere verilen örneklerdir.

Swat Birimleri
Swat Birimleri
FBI’ya bağlı SWAT Takımı bölge eğitimdeyken

Swat Birimleri – Ekipman Tercihleri

SWAT birimleri genel olarak çok çeşitli silahlar kullanmaktadırlar. Bu silahlar çok bilinen silahlar kategorisindeki silahlardır. Hafif makinelı silah olarak SWAT ekipleri genellikle MP5 kullanmayı tercih etmektedirler. Taarruz tüfeği olarak ise AR platformunu tercih etmektedirler. Tabanca olarak ise birçok tabancı tercih edilebilmektedir. SWAT birimleri için özel olarak üretilen silahlar ve araçlarda bulunmaktadır.

Swat Birimleri

Her şehrin kendine ait SWAT birimleri olduğu için bu birimlerdeki operatörlerin kendi silah seçimleri olabilmektedir. Bu yüzden stabil bir silah kullanmamaktadırlar.

Swat Birimleri – Dizi Önerisi

SWAT’ı eğer daha yakından tanımak istiyorsanız Amerikan CBS şirketinin yaptığı S.W.A.T. adlı diziyi izlemenizi kesinlikle öneririm. Dizide Los Angeles Polis Departmanı’na bağlı SWAT birimi anlatılmakta. Bu dizi ile SWAT birimlerinin aldığı eğitimleri ve yaşadıkları zorlukları görebilirsiniz.

Swat Birimleri

Neden SWAT?

Aklınıza neden Türk birimleri değil de başka ülkelerin birimlerini paylaştığım hakkında sorular gelebilir. Bunun başlıca sebebi ise Bir Parça Tuhaftık okuyucularına yeni şeyler katmak istemem. Yazımızın sonuna geldik dostlar. Okuduğunuz için teşekkür ederim, sağlıkla kalın!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yararlanılan kaynak:
https://en.wikipedia.org/wiki/SWAT


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.