AB ve ABD’den Türkiye’ye Yaptırım Geliyor

AB ve ABD’den Türkiye’ye Yaptırım Geliyor

ABD kongresi Türkiye’ye S-400 yaptırımı için harekete geçti. 5 bin sayfalık Savunma Bakanlığı bütçesi (toplam 713.4 milyar dolar) raporunda Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar söz konusu. Tasarıda CAATSA‘da (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yer alan 12 maddeden en az 5’inin Trump tarafından 30 gün içerisinde uygulanması talep ediliyor. Kısacası ABD’den Türkiye’ye yaptırım yolda…

CAATSA 231. madde gereği : “Rusya Fedarasyonu’nun savunmada ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanması” öngörülüyor

ABD'den Türkiye'ye Yaptırım

CAATSA yaptırımları, 2017’de ABD Başkanı Donald Trump‘ın kendi imzasıyla yürürlüğe girmişti. Şu zamana kadar “Türkiye’nin ABD’den Patriot hava savunma sistemlerini alamadığı için Rusya’dan S-400 aldığını; bundan dolayı Türk hükümetinin cezalandırılmaması gerektiğini” söyleyen Trump, CAATSA’da kendine tanınan muafiyet yetkisini kullanmayı seçmişti. Temsilciler Meclisi’nden 3’de 2 çoğunlukla geçen tasarının Senato’dan da geçmesi halinde Donald Trump’ın veto hakkı ortadan kalmış olacak. Bu sefer koltuğunu kaybeden Trump görevini Joe Biden‘a devretmeden bu kararı uygulayacak gibi duruyor.

Muhtemel Yaptırımların Konu Başlıkları

 1. Yaptırıma Konu Kişilere Yönelik Yatırımların ve Diğer Borçlanma Araçlarının Engellenmesi
 2. Yaptırıma Konu Tüzel Kişilerde Görev Yapan Çalışanlara Yönelik Kısıtlamalar
 3. Yaptırıma Konu Tüzel Kişilerin Yöneticilerine Karşı Kısıtlamalar
 4. Uluslararası Finans Kuruluşlarından Alınan Kredilerin Engellenmesi
 5. ABD İhracat-İthalat Bankası’nın Desteğinin Kesilmesi
 6. ABD Finansal Kurumlarından Alınan Kredilerin Engellenmesi
 7. Finans Kuruluşlarına Yönelik Yasakların Öngörülmesi
 8. Yabancı Para Birimine İlişkin Yaptırımlar
 9. Bankacılık İşlemlerine İlişkin Kısıtlamalar
 10. Mülkiyete İlişkin Kısıtlamalar
 11. İhracat Yaptırımı
 12. İhale Yaptırımı

Peki F-35’lere Ne Oldu?

NATO, “S-400’lerin ittifak için tehdit oluşturduğunu ve F-35’lerin teknik sırlarını tehlikeye atacağını” savunuyor. Bu gibi türlü sebeplerden 3 milyar dolara mal olan S-400’ler tam olarak aktif edilemedi. Türkiye’nin de yıllarca projesinde yer aldığı F-35 savaş uçaklarının da satışı böylelikle askıya alınmış oldu.

ABD'den Türkiye'ye Yaptırım

S-400’lerin Türkiye’ye gelmesiyle çoktan parasını ödenen 6 adet F-35, CAATSA kapsamında Amerikan Hava Kuvvetlerince kullanılması da mümkün olacak.

Batı’nın Yaptırım Uyguladığı Ülkeler Grubuna Yeni Aday: Türkiye

Batı’nın yaptırım uyguladığı ülkeler grubuna resmen yeni aday olan Türkiye; Rusya ve İran’la aynı tarafa çekiliyor. ABD’den sonra Avrupa Birliği‘de Türkiye’ye yönelik Doğu Akdeniz ve Türk-Yunan ilişkilerini baz alan ek yaptırımlar uygulanmasında fikir birliğine vardı.

Kabul edilen sonuç bildirgesinde alınan kararlar çerçevesinde: “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yetkisiz bir şekilde gerçekleştirdiği sondaj faaliyetleri nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemlerle ilgili ek listeler hazırlaması” istendi. AB’nin çıkarlarını koruma kapsamında Türkiye’ye karşı “kısıtlayıcı önlemler“in uygulanması çağrısı yapıldı.

Zirve öncesinde ABD ve Türkiye ile olan ilişkilerin öncelikli gündemleri olacağını belirten AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell şöyle demişti:

“Türkiye hakkında şu aşamada olumlu bir değerlendirme sunamıyoruz. Ankara’nın politikalarında bir temel bir değişiklik yaşanmadı. Hatta bazı açılardan durum daha da kötüleşti diyebiliriz. Dolayısıyla şimdi bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek. Washington’daki yeni yönetim ile de artık daha pozitif bir ilişki içinde olacağımızı umuyoruz.”

AB, Joe Biden’ı Bekliyor!

Türk-Yunan gerilimi ile birlikte Doğu Akdeniz’de yaşanan kriz hakkında yaptırım uygulanmasını ele alan Avrupa liderleri, AB yetkililerinden “Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki izinsiz sondaj faaliyetleri göz önüne alarak … listelere ekler yapmalarını” isteyecek. AB Liderler Zirvesi öncesinde Reuters’ın ulaştığı belgede 20 Ocak’ta resmen göreve başlayacak olan ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ile Türkiye’ye yaptırımların genişletilmesi kapsamında da koordineli çalışılması amaçlandığı yer alıyor.

AB ve ABD’den Türkiye’ye Yaptırım Geliyor” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!