Oscar Ödülleri

93. Oscar Ödülleri ve Ödül Töreninde Yaşananlar

Oscar’lar her yıl olduğu gibi bu yıl da sahipleriyle buluştu. Ülkemizde TRT2 aracılığıyla yayınlanan törende diğer yıllardan farklı birçok yeni uygulama gerçekleşirken birçok da ilke imza atılarak unutulmaz diyebileceğimiz bir gece yaşandı. Bildiğimiz gibi unutulmamak sadece mükemmel olan şeylere özgü değil, 93. Oscar Ödül Töreni de hafızalarımıza pek iyi kazınmayacak gibi duruyor. Biz de yaşanan en önemli olayları sizler için derledik. 93. Oscar ödülleri ve ödül töreninde yaşananlar sizlerle.

En İyi Erkek Oyuncu

Bu yıl törende gerçekleştirilen en büyük değişiklik ödüllerin sırası oldu. Oscar’ın en önemli ödülü olarak rahatça adlandırabileceğimiz “Best Picture” yani “En İyi Film” ödülü hep en sonda verilmekte ve tören en büyük ödülün sahiplendirilmesi ile kapatılmaktaydı. Bu yıl ise Bu durum değiştirilerek son üç ödülün sıralaması: En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve son olarak En İyi Erkek Oyuncu şeklinde gerçekleşti.

Doğrusunu söylemek gerekirse en çok heyecanlandıran kategori de En İyi Erkek Oyuncu kategorisiydi çünkü adayların birçoğunun performansı Oscar’lıktı. Birçok kişinin ise gözdesi kesinlikle Ma Rainey’s Black Bottom‘daki performansı ile göz kamaştıran Chadwick Boseman‘dı. Geçen yıl kaybettiğimiz Boseman’ın ödülü alacağı düşüncesi ise kategorinin sona atılarak beklentinin yükseltilmesi ve törenin sonunda kendisinin anılacağı tahmini ile güçlenmişti ki olaylar böyle gelişmedi.

Oscar Ödülleri

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nün sahibi “The Father” filmindeki olağanüstü performansı ile Anthony Hopkins oldu. Ödülü takdim eden Joaquin Phoenix’in törene katılamayan Hopkins’in ödülünün Akademi tarafından kabul edildiğini duyurmasıyla ise tören sona erdi. Chadwick Boseman’ın performansından ve anısından gerektiği şekilde törende bahsedilmedi. Bu durum ise çok tepki çekti ve Akademi’nin “en büyük rezaleti” olarak bile adlandırıldı.

Birçok kişi bu saygısızlık konusunda Hopkins’e okları yöneltiyor. Nitekim bu kategoriyi sona atıp, Boseman’ın ailesini törene çağırıp, düzgün bir şekilde de anmayıp ödülün başka birine verilmesi gerçekten bir saygısızlık. Hopkins ödülü sonuna kadar hak etti fakat ödülün kime gideceği akademi tarafından bilinirken böyle bir düzenleme kabul edilebilir değildi. Ertesi gün memleketinden bir teşekkür videosu gönderen Hopkins ise Chadwick Boseman’ı anmayı unutmadı. Aynı zamanda 2. Oscar ödülünü kazanan Anthony Hopkins (86) En İyi Erkek Oyuncu kategorisini kazanan en yaşlı oyuncu olarak da tarihe geçti.

Oscar Ödülleri ve İlkler

Oscar törenlerinin yıllar geçtikçe daha çok çeşitliliğe önem verdiğini söyleyebiliriz. Bu durum birçok ilkin yaşanmasına da neden oluyor.

Nomadland” filmi ile “Best Directing” yani “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Chloe Zhao bu kategoride ödül alan ikinci kadın olurken Asya kökenli ilk kadın olmayı başardı. Akademinin 93. yılında yalnızca iki kadın yönetmene bu ödülü layık görmesi ise tartışılan konulardan biri.

Oscar Ödülleri
Chloe Zhao “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” kategorilerinden kazandığı Oscar ödülleri ile

Bir diğer ilk ise “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen Yoon Yeo-Jeong sayesinde yaşandı. Minari filmindeki performansı ile bu ödüle layık görülen oyuncu ise ilk Akademi Ödülü kazanan Koreli oyuncu oldu. Ödülünü Brad Pitt’in elinden alan oyuncu, daha sonra “Nasıl kokuyordu?” sorusunun yöneltilmesi üzerine “Bilmiyorum. Ben köpek değilim.” cevabını vererek gündeme oturan isimlerden oldu. Aynı zamanda bu soru sektörün cinsiyetçi davrandığı iddialarını da tekrar alevlendirdi.

Oscar Ödülleri
Yoon Yeo-Jeong ve kendisine ödülü takdim eden Brad Pitt

Sonuç

Sonuç olarak iyisiyle kötüsüyle bu yıl da Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Akademi Ödülleri’nin “sunucusuz” yürütülmesi nedeniyle artık pek de eğlenceli törenler izleyemediğimizi düşünüyorum. Buna karşın Daniel Kaluuya’nın konuşması, Minari’nin çocuk yıldızı Alan Kim’in törende Nintendo Switch’i ile oyun oynadığı görüntüleri gibi bazı anlar töreni iyi anlamda unutmamamıza yardımcı olabilir.

Oscar Ödülleri
Daniel Kaluuya’nın konuşması sırasında annesi ve ablasının tepkisi
Oscar Ödülleri
Alan Kim kırmızı halıda

’93. Oscar Ödülleri ve Ödül Töreninde Yaşananlar’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!