8 Mart

8 Mart: Günün Anlam ve Önemi

Tüm dünyanın gözü önünde, sadece daha iyi ve eşit bir yaşam isteyen kadınların katledildikleri günün yıldönümü olan 8 Mart. Bütün dünyada artık birliğin ve eşitliğin simgesi haline geldi. Kadınların eşitlik ve adil yaşam isteğini daha sesli bir biçimde duyurduğu bu günü özel kılan nedir?

Gelin bu özel günün tarihine bir göz atalım.

8 Mart
”DÜNYADA Kİ TÜM KADINLAR ! BİRLEŞİN!

8 Mart Günü’nün Tarihçesi

Katliamdan Hak Arayışına Giden Bir Yol

1857’de, Amerika’nın New York Kentinde bulunan bir tekstil fabrikasında çalışan ve sayıları kırk bini bulan kadın işçiler. Haklarının gasp edildiği, kötü çalışma koşulları ve baskıya maruz kaldıkları gerekçesiyle greve başladılar.

Polisin olaylara müdahale etmesi ile katliamın fitili ateşlenmiş oldu.

O gün grevi bastırmak ile görevli polisler, kadınların tekstil fabrikasının içinde olmalarından dolayı, tüm giriş çıkışları tutmuş ve binanın etrafını barikatlarla sarmıştı.

Tamamen savunmasız içeride olan kadınlar. Talihsiz bir yangının başlaması ile içerde mahsur kaldılar. İşçiler fabrikanın önünde kurulan barikatlar sebebiyle yangından kaçamadılar. Tüm bu olaylar zincirinin ardından haklarını arayan 129 kadın hayatını kaybetti. İşçilerin cenaze törenine 10 bini aşkın insan katıldı.

8 Mart
NEW YORKLU KADINLARIN OY VERME HAKKI BİLE YOK.

8 Mart’ın Ulusal Mecrada Kabulü

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri kurulda kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak kabul görmesi 1921’de Moskova da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığına dair bir madde yazılmamıştır.

Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Günü

Türkiye de ilk olarak 1921’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Darbe yıllarında 1980-1984 yılları arasında kutlanmamıştır.

O tarihten bu yana ülkemiz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmıştır.

8 Mart
8 MART

‘8 Mart: Günün Anlam ve Önemi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Onur Görür
Mücadele de en önemli silah bilgidir.