7 Adımda Pazarlama

Pazarlama dünyası algıların savaşıdır. Bu alanda başarılı olmak için oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor fakat hangi kurallar?

  • Pazarlayacağınız ürünün kategorisinde ilk ürün olması gerekmektedir. Pazarlamada kıyaslama işe yaramaz, algı dünyasında ilk ürün daha üstündür. Peki siz ürününüze güveniyorsunuz fakat kategorisinin ilk ürünü değil, ne yapacaksınız? Kendinize yeni bir alt kategori oluşturacaksınız. Unutmayın kendinize ilk soracağınız soru “benim ürünüm rakibimin ürününden iyi mi?” değil “ben hangi kategorinin öncüsüyüm?” olmalı.
pazarlama
  • Unutmayın insanların kafasındaki fikirleri değiştiremezsiniz. Bunu deneyen firmaların geneli büyük bir yıkımla karşılaştı. Örneğin Wang, ilk kelime işlemcisiydi. Dünya bu makineleri geride bırakıp bilgisayara geçtiğinde Wang geride kalmıştı. Wang aynı marka ile bilgisayar üretip pazarlanması için milyonlarca dolar harcamış olsa da insanların kafasında hala bir kelime işlemcisiydi ve öyle de kaldı. Bu yüzden insanların zihnine nasıl girdiğiniz çok önemli.
pazarlama
  • İnsanların zihnine girmek için bir kelimeniz olmalı. Evet bir kelime; basit ve vurucu, sizi anlatacak ve ürününüzü çağrıştıracak. Burada dikkat etmeniz gereken en büyük nokta kelimenin gerçekten sana ait olup olmadığı yani daha önce bir firmanın sahiplenip sahiplenmediği. Daha önce başka bir firma tarafından sahiplenilmiş bir kelime üzerine kuracağınız pazarlama stratejisi bütün emeklerinizi boşa çıkarabilir.
pazarlama
  • Zıtlık çok önemli. Her kategorinin uzun vadede iki lideri vardır. Eğer ki siz kategorinin ilk ürününü oluşturan firma değilseniz muhtemelen ikinci sırada olmak için çabalıyorsunuz. Burada konuya zıtlık kuralı dahil oluyor. Hiçbir zaman liderin müşterisini almaya çalışma, onun hedef kitlesini analiz et ve tam karşısında kalan kitleyi sahiplen. Örneğin Coca-Cola kendi kategorisinin lideri ve orta yaşlı insanlara hitap ediyor bu reklamlarından da görüldüğü üzere çok açık şekilde ortada. Bu pazarın ikinci sırasında olan Pepsi bu kitleye hitap etmeye çalışsa muhtemelen hüsrana uğrayacaktı fakat doğru olanı yapıp gençlere yöneldi.
  • Odaklan. Bir alana odaklanmaya bak, ürün kategorini genişletme. Genişlemek kısa vadede avantajlı gibi görünse de uzun vadede zarar ettirir. Bir yöneticinin de dediği gibi “ her yerde zayıf olacağıma bir yerde güçlü olmayı tercih ederim.”  1978 yılında meşrubat pazarının yüzde 5,7’sini elinde bulunduran 7-Up şirket içerisinde çeşitlendirmeye gitti. Sonra ne mi oldu 15 yıl içerisinde pazar payı tam yüzde 2,5 seviyelerine geriledi.
  • Samimi ol! Samimiyet gerçekten çok önemli. Olumsuz bir yönünüzü kabullenmeniz, tüketici tarafından olumlu karşılanacaktır. İnsanların size karşı olan gardını olumsuz yönünüzü dile getirerek düşürün ve daha sonrasında ürününüzü pazarlayın. Örneğin Avis her kampanyasında “Avis, araba kiralama sektörünün 2 numarası.” Diyor. Bu insanların üzerindeki gardı düşürmeye yarıyor ve çabaladığını göstererek talep ettiği müşteriyi kazanıyor.
  • Son olarak kaynak oluştur. Fikrin ne kadar güzel olursa olsun başlarda para dökmen şart!

Bu söylediklerim tabii ki herkes için değişebilecek bilgiler olsa da kendi yaptığım okumalar ve çıkarımlarım doğrultusunda pazarlama işine başlarken kafanızda bir şeyler oluşmasını sağlayabilir. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın.