Fleabag Dizi İncelemesi

4. Duvarın Yıkılışı – Fleabag Dizi İncelemesi

Amazon Prime‘ın Türkiye‘ye gelmesi ile platformdaki birçok filmi de izleyebilir hale geldik fakat Amazon’un içeriklerinden bahsederken ilk aklımıza diziler geliyor. Birçok Prime dizisinin arasından bir kadının Londra’da yalnızlık, dışlanmışlıkla mücadelesini anlatan Fleabag, bana kalırsa dikkat çekmeyi başarıyor. Bu dizinin müzikleri, olay akışı, editlemesi, oyunculukları bir yanda dursun, dizinin 4. duvarı kullanımını inceleyelim. İşte karşınızda Fleabag dizi incelemesi.

Fleabag Dizi İncelemesi

4. Duvar Nedir?

4. duvar aktörü, seyirciden ve kurguyu gerçeklikten ayıran görünmez, hayali bir duvardır. Kısacası seyirci oyuncuyu görür fakat oyuncu seyirciyi göremez. Bu duvar hepimizin varlığından haberdar olduğumuz bir şeymiş gibi görünse de 4. duvarın birçok kez yıkıldığına şahit olmaktayız.

4. duvarın yıkılması genel olarak aktörün izleyici ile iletişime geçmesiyle olur. Bu tiyatroda oyuncunun seyirci kısmına dönmesi veya onlara hitap etmesiyle olurken sinemada genel olarak oyuncunun kameraya bakması veya yaşadıklarının bir film/dizi olduğunu bildiğini belirtmesiyle olur. Bu durumda artık kurgu ve gerçeklik bir noktada bağlanır ve aralarındaki duvar yıkılır.

Fleabag Dizi İncelemesi
Film: Fight Club

Peki bunu neden yapıyorlar? Öncelikle bana göre bu seyirciyi filme çekmek için çok güzel bir yöntem. Karakterlerin iç düşüncelerini ve anlık yorumlarını bilmek adeta bir kitap okuyormuş hissi yaratırken, sizi de filmin içine dahil ediyor ve karakterlerle yakınlaşmanızı sağlıyor. Aynı şekilde, 4. duvarın yıkılışı birçok tür filmde kullanılmakta. Deadpool gibi bir örnekle, esprilerin ve filmi komedi yapan unsurların bu yöntemle aktarılabileceğini görüyoruz. Aynı zamanda birçok psikopat karakter de bu duvarı yıkabiliyor. Alfred Hitcoock‘un Psycho filmindeki son sahneyi örnek verebileceğimiz gibi House of Cards‘ı da örnek verebiliriz. Bu karakterlerin bizi görebiliyor olduğu düşüncesi de filmin etkisini artıran bir etmen.

Fleabag Dizi İncelemesi
Film: The Wolf of Wall Street

Bu yöntemin kullanıldığı yapımlara daha fazla örnek verecek olursak: Netflix‘in yeni filmi Enola Holmes (2020), Amelie (2001), Fight Club (1999), The Wolf of Wall Street (2013) filmlerini söyleyebiliriz.

Fleabag ve 4. Duvar

Gelelim Fleabag‘e. Dizide odak figürümüz (kendisinin adını bilmesek de yazı boyunca Fleabag olarak hitap edeceğim) sıklıkla kameraya dönüp konuşmakta ve 4. duvarı yıkmakta. Ayrıca karakterimiz duvarı yıkıp kamerayla, yani bizimle konuşurken kurgudaki dünyadan yani kendi gerçekliğinden kaybolmakta. Bunu ikinci sezonda ancak anlayabiliyoruz, ki bundan Papaz kısmında bahsedeceğim. Kısacası kamerayla konuşmak Fleabag için bir kaçış noktası, bir uzaklaşma haline geliyor. Fleabag dışlandığı, sevilmediği bu dünyadan kameraya bakarak ve gerçeklikten anlık bile olsa koparak yaşamını devam ettiriyor. Bu sahnelerin bu kadar sıklıkla gerçekleşmesini de Fleabag‘in bunlara duyduğu ihtiyaca bağlamak bence mümkün.

Fleabag Dizi İncelemesi

Fleabag‘in dönüp konuştuğu kamera, daha doğrusu biz, adeta bir kahraman olarak hikayeye dahil oluyoruz. Dediğim gibi bu hem Fleabag için bir kaçış noktası hem de yalnızlığını dindirmek için bir araç. Dizi boyunca da gördüğümüz gibi yalnız bir kadını izliyoruz. Üvey annesinin, babasının kendini sevmediği zaten açıkken, kız kardeşiyle de yakın bir ilişki kuramıyor. Sevgilisi ile ilişkisi ve karşı cinse bakışı da yalnızlığını dindirmek için olmadığından Fleabag hep çok yalnız. Bu durumda da kamerayı ve bizi yalnızlığını azaltmak için kullandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bana göre dizinin en önemli sahnelerinden psikolog sahnesinde de psikolog kendisine yalnız olup olmadığını sorduğunda, arkadaşlarım var diyor ve kameraya dönüp bize göz kırpıyor. O noktada aslında bizim de Fleabag‘i ne kadar tanıdığımızı fark ediyoruz. Herhangi bir hareketinden ne düşündüğünü, ne hissettiğini veya ne anlatmak istediğini anlayabilir hale geliyoruz. Aslında 4. duvarın yıkılmasının hem bizim için hem de Fleabag için ne kadar önemli olduğunu da aramızda kurulan bu ilişki sayesinde anlıyoruz.

Fleabag Dizi İncelemesi

Papaz

İzleyenlerin bildiği gibi hikayemiz bir karakterin dahil olmasıyla tamamen değişiyor ve Fleabag‘in kendi deyimiyle bir aşk hikayesine dönüşüyor. Bahsettiğimiz karakter Andrew Scott‘ın oyunculuğuyla hayat bulan papaz. Dördüncü duvarın Fleabag‘de kullanımını anlatırken Papazın bu dizideki rolünü ve kendi girişiyle getirdiklerini anlamak bana göre çok önemli.

Fleabag Dizi İncelemesi

Öncelikle papazın girişinin dizide çok fazla şey değiştirdiğinin hepimiz farkındayız. Fleabag‘in karakter gelişimi ve diğer karakterlerle olan ilişkisi kesinlikle değişiyor ama dizinin şeklen değişmesi bana göre çok daha ilginç. Dizinin müzikleri, çekim açıları, editlerindeki keskinlikler tamamen yıkılıyor ve yeniden, farklı bir şekilde inşa ediliyor. Bir diğer değişiklik ise Fleabag 4. duvarı yıkarken Papaz bir anlığına da olsa bunu fark edebiliyor.

Fleabag Dizi İncelemesi

Papazın ilk fark ettiği sahne hepimizin hiç beklemediği bir anda gerçekleşmişti. Nitekim biz ve Fleabag için bu durum çok normaldi ve dış dünyanın fark edebileceğini hiç düşünmemiştik fakat papaz Fleabag‘in bir anlık kaybolduğunu ve başka bir yöne döndüğün fark etti. Bu durum bana kalırsa Papazın Fleabag‘in yalnızlığını dindiren ve ona aslında sevgi ve aşkı gösteren insan olmasından kaynaklanıyor. Bu konuda kesin bir şey söylememiz ne kadar imkansız olsa da Fleabag‘in 4. duvarı yıkışını bir noktada papaz yıkıyor.

Final – Fleabag Dizi İncelemesi

Dizinin finali ise tamamen beklediğimizin dışında Fleabag‘in 4. duvarı terk etmesiyle gerçekleşiyor. Ne kadar hüzünlü ve kötü bir son gibi görünse de final bana kalırsa Fleabag’in artık gerçek dünyadan kaçmaya ihtiyaç duymadığını ve bizsiz de yalnız olmayacağını, hayatını devam ettirebileceğini gösteriyor. Bu nedenle de Fleabag artık bizimle bir bağ kurmak ve bu iki dünyayı birbirine bağlamak istemiyor. Bu yüzden de bizi terk ediyor.

Fleabag Dizi İncelemesi

İşte bu final yüzünden hiçbir zaman Fleabag’in 3. sezonu olamaz. En azından olmamasını umuyoruz çünkü hikayemiz tam bitmesi gereken yerde ve şekilde bitiyor. Ayrıca Fleabag de bizi bir kez terk ediyor zaten bana kalırsa bizi geri sahiplenmesi karakter gelişimi açısından çok yanlış bir durum olur. Yine de eğer bir gün Phoebe Waller-Bridge 3. bir sezon yazmaya karar verirse ve Amazon da yayınlarsa muhakkak izleyeceğim. Siz de Fleabag hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Duvar’ın Yıkılışı – Fleabag Dizi İncelemesi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!