28 Mayıs – Kabine Toplantısında Alınan Kararlar

28 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde başlayan toplantıda alınan tüm kararları sizin için listeledik. İyi okumalar.

Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülke genelinde 5.5 milyon insanımıza karşılıksız biner lira dağıtarak yardımcı olduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen yaklaşık 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız ile, 25 milyondan fazla 20 yaş altı gencimizin her türlü ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek grupları tarafından karşılandı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Halkımız yaptığı hiçbir fedakarlığın boşa gitmediğinden emin olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülke ve millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlü tuttuğumuz sürece rabbim önümüzde nice kapılar açacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sanayide, teknolojide, enerjide, ulaşımda velhasıl hayatın her alanında Türkiye parlayan bir yıldız olarak ortaya çıkıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Son 18 yılda demokraside ve ekonomide katettiğimiz yol, geleceğe güvenle bakmamıza sebeptir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bir asır önce hasta adam yaftasıyla tarihten silinmeye çalışan Türk milletinin, bugün hastaların yardımcısı olarak öne çıkması da bir ibret vesikasıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yarın İstanbul Fethi’nin 567. yıl dönümünde milletimizle birlikte çok güzel programlara şahitlik edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Önce Sancaktepe’de inşa ettiğimiz hastanenin açılışını yapacağız, akşam vaktinde ise Okçular Vakfı’nın kupa etkinlikleri olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “27 Mayıs Türkiye’ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Menderes ve arkadaşları, ülkemize ve milletimize yaptığı hizmetlerin bedellerini işkence çekerek ve idam sehpasına yürüyerek ödemiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdam sehpasına yiğitçe yürüyen Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın milletimizin yüreğinde bıraktığı yara hala tazedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Milletimizin 15 Temmuz’da ortaya koyduğu güçlü irade ve cesaret; Türkiye’de darbeler, cuntalar döneminin inşallah artık kapandığının işaretidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Menderes’le bizim fotoğrafımızı yan yana koyanlar teyakkuzda olmamız gerektiğini hatırlatıyor.”

Virüs Durumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sadece ülke içindeki insanımıza sahip çıkmakla kalmadık. 126 farklı devletten 75 bin vatandaşımızı 365 uçak, 34 karayolu ve 10 denizyolu seferiyle ülkemize getirdik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Moritanya’dan Boliya’ya kadar hiçbir vatandaşımızı yüzüstü bırakmadık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Testleri yaygınlaştırarak, takipleri tavizsiz sürdürerek salgını kontrol altında tutuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “MSB İlaç fabrikaları da üretime başladı.”

Normalleşme Dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yaklaşık 1 aydır normalleşme takvimimizde yer alan hususları, gelişmeleri yakından takip ederek her hafta açıklıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sisteminde bulunan kamu personeli 1 Haziran’da çalışmaya başlayacaklar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 65 yaş üstünün sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkabilecekler. İkili sistem yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Önümüzdeki Pazar itibariyle çoğu işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’a kadar hizmet vermeye başlayacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Eğlence mekanları ile nargile satışı yapan işletmeler buna dahil değildir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirli kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri ile işlerindeki tesisler gece 00.00’a kadar hizmet verebilecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Sürücü Kursları benzer kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kütüphaneler, gençlik kampları, gençlik kurumları vb. belirli tedbirler ile 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yeni normal düzeninde yine bu 3 kavramı söylüyorum; Maske, mesafe, temizlik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran’da açılacak.”

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!


Emirhan Doğan
18 yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. 5 yılı aşkın bir süredir ise teknoloji ve oyunlar üzerine içerik üretiyorum. Şu an ise Bir Parça Tuhaftık ve Otağ oluşumları altında çeşitli kategorilerde içerik üretimi yapıyor ve bunun yanı sıra grafik tasarımı ile ilgileniyorum.