25 Ağustos Genelgesi

25 Ağustos Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Kovid-19 tedbirleri konulu yeni bir belge gönderildi. Genelgede, korana virüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetmeyi, kişisel izolasyonu, fiziksel – sosyal mesafeyi korumayı ve hastalığın yayılım hızını kontrol altına almayı kapsıyor. 25 Ağustos Genelgesi ile neler geliyor gelin inceleyelim.

14 İlde Kısıtlama

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgeler ile salgının kalabalık ortamlarda yayılım hızı göz önünde bulundurularak bazı kısıtlamalarda bulunuldu. Gelin alma, kına, sünnet düğünü ve benzeri etkinliklere müsade edilmeyeceği belirtildi.

Genelgeyle yarından itibaren kısıtlama getirilen iller sırasıyla; Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olarak duyuruldu.

Bu 14 ilde düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak, dans ve oyuna izin verilmeyecek. Ayrıca gelin ile damadın birinci ve ikinci dereceden yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğüne ve nikah merasimine katılımları kesin olarak yasaklandı.

Kamu Kurumlarına İkram Yardımı Durdurulacak

Ülke genelindeki kamu, kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı durdurulacak. Kararlar 26 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Kaan Mert Taş
Bir Çift Mavi Gözün Işığında