21 Eylül Kabine Toplantısı

21 Eylül Kabine Toplantısı Kararları ve Açıklamalar

21 Eylül Kabine Toplantısı ve Açıklamalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm sözlerini bu yazımızda sizler için listeledik.


21 Eylül Kabine Toplantısı – Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Son dönemde vaka ve hasta sayılarında yaşanan artış hepimizi üzüyor. Virüsün henüz tedavisi bulanamadığı için, elimizdeki en önemli tedbir temizlik, maske ve mesafe üçlüsüdür. Halkımızı bu hususlara riayet etmeye davet ediyorum. Virüs taşıdığını bildiği halde, evinde izole halde kalmak yerine dışarı çıkan insanlar hem yasal olarak suç işlemekte hem de vebal olarak büyük bir yükün altına girmektedir. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Aşı çalışmalarında dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmenin yanında kendi aşımızı üretme yolunda hızla ilerliyoruz. Halen süren 8 aşı argesinin ikisinde hayvan deneyleri başarıyla tamamlandı. Özel sektöre ait bir firmanın alt yapısı aşının üretimine uygun hale getiriliyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında bu aşıları milletimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu çerçevede şu hususları kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum. Maske ve mekan denetimlerinde uygulanan cezaların bazı kamu kurumlarında yapılacak işlemler öncesi ödenmiş olması mecburi hale getirilecektir. İl hıfzıssıhha kurulları gerektiğinde özel tedbirler alıp bunları kararlılıkla uygulayabilecektir. Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacak, izolasyonda olanların kurallara uyup uymadıkları daha yakından takip edilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yerli aşıda da insan üzerinde deneme çalışmaları önümüzdeki aylarda başlayacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Karşılaştığımız tabii afetler sonrası, Elazığ ve Malatya depremleri ardından başlayan konut inşaatları son aşamasına gelmiştir. Bu evler, aylık 510 ile 725 lira arasında ödeme ile vatandaşlarımıza teslim edilecektir (2+1’ler için). 3+ 1’ler için ise 730-995 arası aylık bedel belirlendi. Köy evlerinde ise ahırsız olanlarda 790 lira, ahırlı olanlarda 905 lira aylık ödeme yapılacaktır. Ödemeler 20 yıl vadeyle faizsiz olarak gerçekleştirilecektir. Altyapı projeleri hükümetimiz tarafından bedelsiz olarak yapılmıştır. Maliyetlerden ortalama %40 oranında indirime gidilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdenizde Türkiye’yi yok sayıp ısrarla kendi tezlerini ve haritalarını kabul ettirmeye çalışanlar diplomasi masasına yaklaşmaya başladı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ekonomimiz 2. çeyrekteki kısmi küçülmenin ardından 3. çeyrek için çok güçlü yükseliş mesajları veriyor. Sanayi üretimindeki artış salgına rağmen yıllık yüzde 4.4′ ü buldu. Organize sanayi bölgelerindeki elektrik tüketiminin Ağustos ve Eylül aylarında salgın öncesindeki seviyenin dahi üstüne çıkması üretimdeki artışın işaretidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hizmet sektörümüzü olumsuz yönde etkileyen kısıtlamaların bir kısmını, salgının seyrine göre önümüzdeki bahara kadar peyder pey kaldırmayı hedefliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yarın Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu başlıyor. BM tarihinde ilk defa ülkemizden bir isim, eski bakanlarımızdan, uzun yıllar mecliste millet vekili olarak yer alan Volkan Bozkır, genel kurul başkanı olarak görev yapacaktır. Bu vesile ile sayın Bozkır’a bir yıl boyunca yürüteceği BM Genel Kurul Başkanlığı görevinde başarılar diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Salgın sıkıntısı olmasaydı biz de yarın BM Genel Kurulunda ülkemizi temsil edecek heyetin başında olacaktık. Salgın sebebiyle mesajımızı görüntülü olarak yarın akşam 16.00′ da yayına gireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununda birkaç ülkenin çıkarını koruma uğruna tarihi gerçeklere, uluslar arası anlaşmalara, teamüllere, gözle görülen hakikatlere sırtlarını dönenlerin dünyaya söyleyecek sözleri kalmaz. Sırf Türkiye’ye olan husumetlerinden dolayı bölgemizin ve dünyanın dengelerini altüst etmeye kalkanlar aslında kendi sonlarını kendi elleriyle hazırlıyorlar. Türkiye bugüne kadar söylediği her sözün de, yaptığı her fiilin de bedelini ödemiş bir ülkedir. Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gireceği mücadelelerde ortaya çıkacak sonuçları bilmekte ve direncini ona göre geliştirmektedir. Bu topraklarda bin yıldır kendini sürekli yenileyerek yaşayan ulu çınar bir kez daha uyanmış ve harekete geçmiştir. Karşımızda diklenenler ise tıpkı içten çürüyen ağaçlar gibi, çıkacak ilk fırtınada yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan kabuktan ibaret birer kütük gibidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kıbrıs’ta, Akdeniz’de, Ege’de ve ihtilafa konu hiçbir yerde biz kimsenin hakkına, hukukuna, onuruna el uzatmıyoruz. Sadece ve sadece kendi hakkımıza, hukukumuza ve kazanımlarımıza saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu ülkelerin halklarını, gerçekleri öğrenmeye ve ona göre tutum takınmaya davet ediyoruz. Gerilimden ve husumetten beslenen bir avuç muhterisin, siyasi ve ekonomik kazanç için ülkelerini felakete sürüklemelerini biz de istemeyiz. Yaşamayı ve yaşatmayı, dünyaya bakışının merkezine yerleştirmiş bir ülke olarak her zaman olduğu gibi bugün de barışı, huzuru, istikrarı ve herkes için refahı arzu ediyoruz. 83 milyon nüfusu ve 780 bin kilometrekare toprağı olan bir ülkeye karşı yürütülmeye çalışılan her şey benim olsun, sen verdiğime razı ol dayatması ne gerçekçidir ne de mümkündür. Biz ortada diyalogla, müzakereyle, anlaşmayla çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyoruz. Tabi bu yaklaşım hakkaniyete ve  hakikatlere uygun tekliflerle karşımıza gelinmesi şartıyla geçerlidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonucunda yaptığı önemli açıklamalar bu kadardı. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!