2021 Mart Ayında Göze Çarpan Yeni Oyunlar

2021 Mart Ayında Göze Çarpan Yeni Oyunlar

Korona virüs bütün sektörleri yaraladığı gibi oyun sektörünü de çok derin bir şekilde yaraladı. Normal yıllarda Mart ayları içerisinde her zaman göze çarpan oyunlar bulunurken, ertelemeler yüzünden çok fazla dikkat çeken bir oyun yok. Bu ay genelde önceden çıkışını gerçekleştiren oyunların yeni nesil sürümleri veya “complete pack” dediğimiz halleri çıkış gerçekleştirecek. Şunu belirtmeden geçmek istemiyoruz listemize. Korona virüs yüzünden ertelenmeler bol bir zaman içerisinde olduğumuz için listede gördüğünüz oyunlar ileriki tarihlere ertelenebilir. İşte 2021 mart ayında göze çarpan yeni oyunlar.

Yakuza: Like a Dragon (PS5)

2020’nin Kasım ayında çıkışını gerçekleştiren oyunumuz PS5 için yenilenen bir şekilde geliyor bu sefer. Hali hazırda Xbox Series X|S için yeni nesil hali bulunan oyun maalesef çıktığı vakit PS5 için bir ayrıcalık sunmuyordu. PS5 için karşımıza iki tane ayar sunmuş bulunmakta yayıncı ekip. Bunların ilki oyunu 4K 30fps bir şekilde oynamanız için grafiklerin ön planda bulunduğu bir ayar. İkinci ayar ise 1440p 60fps şekilde oynamanıza olanak sağlıyor. 2 Mart tarihinde çıkacak olan oyunu şu sıralar bir J-RPG arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederiz.

Ranch Simulator (PC)

Özellikle son yıllarda yükselişe geçen simülasyon türünün yeni temsilcilerinden. Ranch Simulator’ı kaba bir şekilde özetlemek gerekirse bir çiftlik oyunu diyebiliriz. Çiftlik oyunu derken Farming Simulator tarzı bir çiftlikten ziyade bir bağ evi simülasyonundan bahsediyoruz. Oyun içinde kendi evinizi inşa edebilir, ava çıkabilir, çiftçilik yapabilir ve kümes hayvanları besleyebilirsiniz. Buralardan elde ettiğiniz malzemeleri satıp tüccarlık dahi yapabilirsiniz. Çevrimiçi eşli oyuncu özelliğine de sahip olan oyun özellikle arkadaşlarla oynarken çok daha zevkli olacak gibi gözüküyor. 4 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan oyunun içerisinde çok fazla bug bulunmaz ise yılın sürprizlerinden olabilir.

Samurai Shodown (Xbox Series X|S)

Yine daha önceden çıkışını gerçekleştirmiş bir oyun karşımızda bulunuyor. Daha önceden PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için çıkışını gerçekleştiren oyun bu sefer Xbox Series X|S için yenilenmiş bir halde geliyor. Klasik bir dövüş oyunu olan Samurai Shodown serisini merak ediyorsanız zamanında Epic Game Store eski oyunlarını bundle halinde vermişti. 16 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek oyun.

Tunche (Nintendo Switch)

Atari salonların vazgeçilmez iki türü vardır. İlki dövüş oyunlarıdır. İnsanların birbirlerini kombolarla dövmesi atari salonlarının en güzel sesleridir. İkinci türü ise Beat’em Up türüdür. Birbirlerini dövmekten sıkılan oyuncuların bir araya gelip kendilerine yağan düşmanlara ağız burun giriştikleri türdür Beat’em Up. Atari salonlarına olan merak azaldığından beri bu türde çok fazla oyun göremiyoruz. O yüzden ara ara böyle potansiyel sergileyen Beat’em Up oyunları ilgi çekici oyunlar oluyor. Tabii ki niş bir kitle arasında sadece.

Oyunun türünü bir kenara bırakıp kendisi hakkında konuşalım biraz. Tunche, çok sinirli ve yüce bir varlığın ormanı ele geçirmesini konu alıyor. Bu yüce varlık etrafa sürüsüyle küçük canavarlar bırakıyor. Sizlerin amacı da ormanı bu kötülükten temizlemek. Oldukça basit bir hikayeye sahip olan bu oyun umuyorum ki mekanikleri ile ön plana çıkıp bizlere güzel bir deneyim sunacaktır. 23 Mart tarihinde sadece Switch platformu için satışa sunulacak oyun ilerleyen aylarda diğer platformlar için de çıkışını gerçekleştirmeyi planlıyor.

Balan Wonderworld (PC, PS4 – 5, Xbox One – Series X|S, Nintendo Switch)

“Daha önce eşi benzerine rastlanmamış muhteşem ve aksiyon dolu BALAN WONDERWORLD gösterisine hoş geldin! 80’den fazla eşsiz kostümle akla hayale sığmayacak olaylara karışacaksın!”. Yani en azından oyun Steam sayfasında kendini böyle tanıtıyor. Kendisi aslında Nintendo Switch sahibi olmayan oyuncular için yapılmış bir oyun gibi. Tarzıyla son yıllarda çıkan Mario oyunlarına benzeyen oyun eğer bir falsosu olmaz ise ortalama üstü ve çok keyifli bir oyun olacaktır. 26 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek oyun göze çarpan oyunlarından biri daha.

Monster Hunter Rise (Nintendo Switch)

2018 yılında çıkan “Monster Hunter World” ile Avrupa bölgesinde de tanınmaya başlayan bir seri Monster Hunter. Oyunun amacı karşınıza çıkan devasa canavarları kesmek. Böyle tek cümle ile anlatılınca basit sanılan oyun aslında zor oyunlardan biridir. Canavarla olan her bir savaşın ortalama 45 dakika sürdüğü, her bir silahın kendine ait bambaşka mekanikleri olan bir oyun. Serinin yeni oyunu “Monster Hunter Rise” 26 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Ufak bir not eklemek istiyorum. 2022 yılında PC için geleceği yayıncı firma tarafından doğrulandı.

It Takes Two (PC, PS4 – 5, Xbox One – Series X|S)

2018 yılında çıkış yapan ve akıllarımızı başımızdan alan “A Way Out” oyununun yapımcısı tarafından yapılıyor “It Takes Two“. Yine tamamen co-op odaklı bir oyun var karşımızda. Büyülü bir krallıkta mizah yönü kuvvetli olacak oyun masalsı bir sunum ile karşımıza çıkıyor. Bunlar haricinde çok fazla bilgi sahibi olmadığımız oyun önceden çıkan “A Way Out” sayesinde büyük bir beklenti oluşturmuş durumda. Hatta bu ay en çok beklediğimiz oyun bile olabilir kendisi. 26 Mart tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan oyunu tek bir kişi aldıktan sonra arkadaşınızın oyunu almasına gerek kalmadan beraber oynayabiliyorsunuz.

2021 Mart Ayında Göze Çarpan Yeni Oyunlar” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Çağdaş Erdem Nemlioğlu
13 Mart 2000 doğumlu bir mühendislik öğrencisi. Küçüklükten beri oyunlara aşık olan bir insan.