Computer crime concept, hacker breach site

2020’nin En Popüler 5 Programlama Dili

Hayatımızın her alanında bizlere kolaylık sağlayan bilgisayarların, makinelerin ya da en basitinden uzaktan kumandanın nasıl çalıştığını hiç düşündünüz mü? İleri veya geri tuşuna bastığınızda cansız bir nesne olan kumanda nasıl sizi anlıyor mesela? Ya da şöyle de diyebilirsiniz, bunu kim bu alete nasıl öğretti. İşte burada size bahsedeceğim şey kodlama. Her bir tuş daha önce kodlanmış ve siz basınca etkileşime geçerek emrinizi yerine getiriyor, bir nevi iletişim sağlanıyor. Nasıl insanlarla konuşarak anlaşabileceğimiz gibi makinelerle de kodlama yaparak iletişime geçebiliriz. Makineye ne yapması gerektiğini öğretmek de denebilir. Ama bunu başarmak için önce onların dilinden anlamak lazım. Bu yazımda sizlere programlama dillerinden 2020’nin En Popüler 5 Programlama Dilli başlığı altında biraz bahsedeceğim.

5 NUMARA- C#

2020'nin En Popüler 5 Programlama Dilli

2020’nin En Popüler 5 Programlama Dilli listemizin 5. dili, C#. C# (Sharp) Microsoft öncülüğünde Anders Hejlsberg tarafından geliştirilmiş nesne yönelimli programlama dilidir. Açık kaynak kodlu, basit ve esnek yapısıyla birçok alanda kullanılmaktadır. Web, mobil veya uygulama programlamada çok yönlülüğü; Windows, Linux ve Mac platformlarında adapte edilebilirliği nedeniyle tercih edilmektedir.

Neden C# :

Başlangıç için kolaydır, C,C++,Java gibi diğer popüler programlama dillerine daha yakındır.

Oyun geliştirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomatik Çöp Toplama, arayüz kolaylığı, nesne yönelimli olması gibi özellikleri, C # ‘ı popüler bir oyun geliştirme dili haline getirmiştir.

Masaüstü ve web uygulaması geliştirmek için yaygın olarak kullanılır. C#, web uygulamaları ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılır. Microsoft uygulamaları oluşturmak isteyen birinin ilk tercihidir diyebiliriz.

Ücretsiz C# kursu ve eğitimi için tıklayınız.

4 NUMARA- PHP

2020'nin En Popüler 5 Programlama Dilli

PHP günümüzde web denince akla gelen birkaç dilden biridir. Sunucu taraflı bir programlama dilidir. Tamamen Web’e yöneliktir. HTML kodlarıyla karıştırılabilir, yani şu anda F12’ye ya da mouse’nuzun sağ tuşuna tıklayıp “Sayfa kaynağını görüntüle” derseniz karşınıza çıkan <> içindeki kod satırlarına adapte edilebilir. (Muhtemelen sadece HTML kodlarını göreceksiniz)

Bu dil aslen Rasmus Lerdorf tarafından kişisel ana sayfasına gelen ziyaretçileri takip etmek için yaratılmıştır. Popülerliği artasıyla Lerdorf, PHP’yi açık kaynaklı bir proje olarak yayınlamıştır. Bu karar geliştiricilerin onu kullanmasına, düzeltmesine ve kodu geliştirmesine teşvik etmiştir. Böylece PHP en sonunda bugünlerde kullandığımız programlama diline dönüşmüştür.

Somut bir örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz sitemizin sayfası da PHP kullanılarak yazılmıştır.

Neden PHP :

Öğrenmesi kolaydır. Yaygın biçimde kullanılması ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle PHP ile alakalı birçok doküman ve kılavuza internet aracılığıyla çok kolay ulaşalabilir.

Yaygın biçimde kullanılır. İstatistikler sonucu web sitelerin %80’i back-end veya front-end tasarımında en azından birkaç PHP kodu kullanıldığını gösteriyor.

Ücretsiz PHP kursu ve eğitimi için tıklayınız.

3 NUMARA- JAVA

2020'nin En Popüler 5 Programlama Dilli

Java, Sun MicroSystems mühendisi olarak görev yapan James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. 1995 yılında piyasaya sürülen Java söz dizimlerini C ve C++’dan almasına rağmen, bu iki dil daha basit düzeyde nesne modeli olanağı ve Java’ya göre düşük seviyeye sahiptir.

Java uygulamaları herhangi bir bilgisayar mimarisine bağımlı olmadan çalışabilmektedir. Günümüzde mobil alanda (özellikle Android) sağladığı çözümlerle son derece popüler olmasına karşın masaüstü uygulamalarda da yaygın bir şekilde kullanımına rastlanmaktadır.

Dünya üzerinde yaklaşık 9 milyon Java geliştiricisi bulunmaktadır.

Neden Java

Çok fazla yerde kullanılmaktadır.Şirketlerde bulunan masaüstü bilgisayarların %97’sinde Java mevcuttur, Yaklaşık 3 milyar cep telefonunda bulunup, 125 milyon TV’de kullanılıyor.

-Java farkı ortamlarda çalışabilir. Farklı platformda, işletim sisteminde (Windows, Linux, Mac) çalışabilir.

Açık kaynak kodludur. Basit oluşu, dinamik yapısıyla ve kullanım alanı zenginliğiyle Java, size birçok alanda hizmet edecektir.

Çoklu İş Yapma Yeteneği.Bilgisayarın aynı anda birden fazla işi yapabilmesi olarak tanımlanabilir.  Farklı dillerde sistemle ilgili prosedürleri çağırarak yapılabilen ve özellikle görsel programlama ve ağ programlamada önem kazanan özellik Java’nın özünde yer alan bir özelliktir.

Ücretsiz Java kursu ve eğitimi için tıklayınız.

2 NUMARA- PYTHON

2020'nin En Popüler 5 Programlama Dilli

Python, Hollandalı yazılımcı Guido Van Rossum tarafından Amsterdam da yazılmış bir programlama dilidir.

En eski ve en popüler programlama dillerinden biri olan Python’un listede yer almasının sebebi çok yönlülüğü ve birçok farklı kullanım alanı. Yakın zamanda yapılan araştırmalar bu dilin en çok aranan birinci dil ve en çok sevilen üçüncü dil olduğunu gösteriyor. Özellikle veri analizi alanlarında. Python kullanarak yeni bir bilimsel program yazmak birçok açıdan elverişli diyebiliriz.

Web uygulamaları geliştirilmesinde de kullanılan Python diğer dillerle de çok uyumludur. Python dünya genelinde çok popülerdir. Google, Youtube ve Yahoo gibi şirketler de bu programlama dilini yazılım geliştirmek için kullanırlar.

Neden Python :

Python öğrenmek için en iyi kodlama dilidir. Yeni başlayanlar için de muhteşem bir dildir. Python okullarda öğretilen en popüler programlama dillerinden biridir.

Python’u anlama hızınız neredeyse okuma hızınızla aynı olacaktır. Python’un arınmış söz dizimi sebebiyle Python ile program yazmak veya birileri tarafından yazılan programı okumak diğer dillere göre oldukça basittir.

Genel bir programlama dilidir. Web uygulamalarında servis geliştirmeden, veri madenciliğine, yapay zeka uygulamalarına, bilimsel hesaplama uygulamalarına, nesnelerin interneti uygulamalarına (IOT) yönelik geliştirmeler yapılabilir.

Zengin bir kütüphaneye sahiptir. Açık kaynak kodlu olması ve programlama eğitiminde sıkça tercih edilmesi nedeniyle birçok erişilebilir ve ücretsiz doküman,video ve kurs bulunmaktadır.

Ücretsiz Python kursu ve eğitimi için tıklayınız.
Alternatif olarak diğer kurs

1 NUMARA- JAVASCRIPT

2020'nin En Popüler 5 Programlama Dilli

Bahsetmek istediğim ilk şey javascript ile java tamamen farklı programlama dilleridir. Java, sanal makinede veya tarayıcıda çalışan uygulamalar oluşturur, javascript ise sadece tarayıcıda çalıştırılır.

Javascript.1990’ların başında HTML diline destek olması ve daha dinamik hale gelebilmesi adına Netscape firması tarafından üretilen bir yazılım dilidir. JavaScript ile HTML’nin durağan yapısını daha dinamik ve etkileşimli hale getirerek, kullanıcı için daha pratik yöntemler uygulanmasını sağlar. Web siteleri için en çok bilinen Back-end ve Front-end geliştiriciler için en temel yazılım dilidir.

Kullanıcı taraflı ve sunucu taraflı çalışabilir. Web sitelerinin kullanıcılar ile iletişim kurmasına yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse, bir web sitesinde form doldururken eksik veya hatalı giriş yaptığımızda uyarı veren veya bir girişe tepki olarak ekranda bulunan bir bilgiyi değiştiren JavaScript’tir. Web sitelerinin %92’sinde kullanılır.

Neden JavaScript :

Hızlı ve kolay şekilde öğrenilebilir. Diğer yazılım dillerine nazaran öğrenmesi daha kolaydır.

Web siteleri daha interaktif yapar. Ziyaretçilerin dikkatini çeker

Çoğu geliştirici ilk olarak JavaScript’e başvurur ve sadece belirli farklı bir özelliğe ihtiyaç duyulması durumunda diğer dillerden yardım alır.

Diğer yazılım dillerinden daha hızlı ve hafiftir. Birden fazla platformda, tarayıcıda çalışabilir. Hataları bulmak dolayısıyla çözmek daha kolaydır.

Ücretsiz JavaScript kursu ve eğitimi için tıklayınız.
Alternatif olarak diğer kurs