2020 Yılının En İyi Dizileri

2020 Yılının En İyi Dizileri

Geçtiğimiz yıl Covid-19 yüzünden tüm Türkiye hatta tüm dünya evde mahsur bir şekilde kalmıştı ama neyse ki dışarı çıkamadığımızda evlerimizde izleyebileceğimiz bir sürü iyi dizi seçeneği vardı. The Boys, The Crown, Devs, The Queen’s Gambit, The Mandalorian ve daha birçok diziyi izleme fırsatımız oldu.
Bu nedenle sizlere 2020 yılının en iyi dizileri listesini hazırladık. Listemizi iyiden kötüye veya kötüden iyi sıralaması şeklinde değil, alfabetik sıraya göre düzenledik. Keyifli okumalar.

Devs

Bilim kurgu ustası Alex Garland‘ın (Sunshine, Ex Machina’nın senaristi) ilk TV dizisi olan Devs, FX’in yalnızca Hulu için üreteceği yeni bir orijinal platformu olan “FX on Hulu” nun iddialı bir yapımı oldu. Dizi, tam anlamıyla zihin bulandıran bir yapımdı. Gelişmiş analitik ve mekanik kullanarak hem geçmişi görebilen hem de geleceği tahmin edebilen bir makine yaratmak için gizli bir projeye rastlayan bir yazılım mühendisinin hikayesi olan Devs, kötü niyetli, melankolik bir diziydi. Özgür irade ve determinizm konuları üzerinde durması hem harika bir o kadar da rahatsız edici ve düşündürücüydü.

I May Destroy You

Cinsel saldırının karmaşık sonrasını incelemenin bir yolu olarak hem kara mizah hem de hassas dram kullanan dizi, bir geceden hatırlayamadığı olayları bir araya getirmeye çalışan bir yazar olarak Michaela Coel’in tutkulu ve büyüleyici bir performansına sahip. I May Destroy You, dokunaklı, rahatsız edici ve bir o kadar da komik, muhteşem ve çığır açıcı bir yapım.

Lovecraft Country

Lovecraft Country, Matt Ruff’un aynı adlı romanından uyarlanan Atticus Freeman’ı (Jonathan Majors), arkadaşı Letitia (Jurnee Smollett) ve amcası George (Courtney B.Vance) ile 1950’lerin Jim’i boyunca bir yolculuğa çıkmak için buluşurken takip ediyor. Kayıp babasını arayan Crow America (Michael Kenneth Williams). Bu, hem beyaz Amerika’nın ırkçı dehşetini hem de bir Lovecraft ciltsiz kitabından koparılabilecek korkunç canavarları yenmek ve hayatta kalmak için bir mücadele başlatır.

The Boys

The Boys, süper güçlü insanların genel halk tarafından kahramanlar olarak kabul edildiği ve güçlü bir şirket olan Vought International‘a ait olduğu ve agresif bir şekilde pazarlanmalarını ve paraya dönüştürülmelerini sağlayan bir evrende yer almaktadır. Dizi esasen iki gruba odaklanıyor: Ünlü Boys, yozlaşmış kahramanları kontrol altında tutmak isteyen kanunsuzlar ve Vought International’ın önde gelen süper kahraman ekibi Seven. Boys, tüm süper güçlere sahip insanları hor gören Billy Butcher tarafından yönetiliyor ve Seven, egoist ve istikrarsız Homelander tarafından yönetiliyor. İki grup arasında bir çatışma çıkarken, dizi aynı zamanda her takımın yeni üyeler de katılıyor.

The Crown

The Crown, Kraliçe II. Elizabeth‘in 1947’deki düğünden 21. yüzyılın başlarına kadar Edinburgh Dükü Philip’e kadar olan hayatını anlatıyor. İlk sezon, Winston Churchill’in başbakanlıktan istifa etmesi ve Kraliçe’nin kız kardeşi Prenses Margaret‘in Peter Townsend ile evlenmemeye karar vermesiyle 1955’e kadar olan olayları anlatıyor.

The Good Place

The Good Place, hayatları boyunca iyilik yapanların öldükten sonra gittikleri bir kasabadır. Michael (Danson), kasabayı yöneten mimardır – ve bu, yaratmadan sorumlu olduğu ilk mimardır. Eleanor (Bell), The Good Place’e gelir ve isminin doğru olduğunu fark eder, ancak diğer her şey yanlıştır. Orada olması gerekmiyordur. Eleanor, ruh eşi Chidi’nin (Harper) yardımıyla, hatalarını düzeltmeye çalışır.

The Mandalorian

The Mandalorian, Jon Favreau tarafından Disney+ için yaratılan bir Amerikan western ve uzay temalı televizyon dizisidir. The Mandalorian, Kasım 2019’da prömiyerini yaptı ve Star Wars evreninin ilk canlı aksiyon dizisi oldu. Film, Return of The Jedi filminin (1983) olaylarından beş yıl sonra başlıyor. Baş karakter olan Mandalorian’ı Pedro Pascal canlandırıyor. Kendisi yalnız bir ödül avcısı olan baş karakter, ona verilen görev olan ‘Çocuk’u kurtarmak için yola çıkar ancak işler çok da yolunda gitmez.

The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit, duygusal sorunları, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile mücadele ederken dünyanın en büyük satranç oyuncusu olma arayışı sırasında öksüz bir satranç dâhisi Beth Harmon’un hayatını anlatıyor. Serinin adı, aynı adı taşıyan bir satranç açılışına da atıfta bulunuyor.

‘2020 Yılının En İyi Dizileri’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni