2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

2020 Yılında Kaybettiğimiz Yazarlarımız

2020 yılında maalesef ki birçok değerli yazarımızı kaybettik. Bu değerli isimlerden bazılarını sizin için derledik. 2020 yılında kaybettiğimiz yazarlarımız: Adalet Ağaoğlu, Ali Dündar, Cengiz Bektaş, Fahri Kaya, Kadri Öztopçu, Mehmet Ragıp Karcı, Muzaffer İlhan Erdost, Muzaffer İlhan Erdost, Oruç Aruoba, Tekin Gönenç, Ülkü Aşaröz

Adalet Ağaoğlu

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Türk edebiyatının önemli romancılarının arasında yer alan Ağaoğlu, çeşitli türlerde yazılmış eserleriyle farklı zamanlarda 9 ödüle layık görülmüştür. Çoklu organ yetmezliği sebebiyle 14 Temmuz 2020‘de vefat etmiştir.

Hoş, cenazelerin başında da, “Kalan sağlar bizimdir” diye avunurduk hep. Kalan sağlara sevinmek. Her zaman sevinilecek bir şey bulmak…

Adalet Ağaoğlu- Ölüye Yatmak

Ali Dündar

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Köy Enstitüsünü tamamlayıp yurtdışında eğitim gören Dündar, yazarlık yapmasının yanında öğretmenlik, yöneticilik ve müfettişlik de yapmıştır. 2004 yılında Türk Dili dergisinin ”Türkçeyi En İyi Kullanan” ödülüne layık görülmüştür. Atatürkçülüğünden ve bununla birlikte Dil Devrimi‘ne olan inancından hiçbir zaman taviz vermeyen Dündar, 8 Kasım 2020′de hayata gözlerini yummuştur.

Cengiz Bektaş

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında başta olmak üzere birçok ödül almış olan Bektaş, Ceyhan Atuf Kansu Şiir Ödülü ve PEN Türkiye Şiir Ödülünü kazanmıştır. Yüksek mimar, mühendis, ozan ve gazete yazarı olan Cengiz Bektaş, 20 Mart 2020‘de vefat etmiştir.

Fahri Kaya

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

1950 yılında İştip‘te düzenlenen Türklerin ilk folklor festivaline öğrencilerin katılmasını sağlayan öğretmen Fahri Kaya, ilk başta Necati Zekeriya ile birlikte daha sonra tek başına Kosova ve Makedonya’daki Türk Okulları için okuma kitapları ve alıştırma defterleri kaleme almıştır. Farklı edebi çalışmalarıyla birlikte daha çok çocuklar için şiirler ve hikayeler yazan Kaya, 24 Mart 2020‘de vefat etmiştir.

Kadri Öztopçu

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Kuş Oltası‘ eseriyle Cevdet Kudret Edebiyat Ödülüne layık görülen görülen Öztopçu, ‘Yanlış Hikayeler’ ve ‘Saklı Köyün Kuşçusu’ eserleriyle tanınır. Kadri Öztopçu, 1 Mart 2020‘de hayata gözlerini yummuştur.

Sessizlik, dediğin, biriktirmek aslında Müjgan. Gizlice, dipte. Biriktirmek. Bir gün hatırlamak umuduyla biriktirmek. Bir gün, hatırlanmak umuduyla…Ben neyi biriktirdim?

Kadir Öztopçu-Kuş Oltası

Mehmet Ragıp Karcı

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Türk Halk Müziğine olan ilgisinin şiirlerine de yansımasıyla tanıdığımız Mehmet Ragıp Karcı, 2016 yılında, şiir dalında ‘Tut Elimden Düşmeyelim’ kitabı ile Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülüne layık görülmüştür. 26 Şubat 2020 tarihinde, Ankara’da vefat etmiştir.

Muzaffer İlhan Erdost

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız
Muzaffer İlhan Erdost ve Cemal Süreya

Türk şiirindeki Garip Akımı‘ndan sonra ortaya çıkmış olan İkinci Yeni akımının isim babası olan Erdost, 87 yaşında 25 Şubat 2020‘de vefat etmiştir.

Oruç Aruoba

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Kırmızı Dergisi gibi çeşitli basın organlarında görev almış olan aynı zamanda çeşitli felsefi düşünürlerin eserlerini Türkçeye kazandırmış olan Aruoba, felsefenin şiire olan izdüşümünü ustaca yazmış/anlatmıştır. Oruç Aruoba, 72 yaşında 31 Mayıs 2020 tarihinde bu hayata veda etmiştir.

Bir şeyleri yaşamışsan, gerçekten yaşamışsan,
onları yitiremezsin artık-istesen bile:
istemesen bile; yaşar artık onlar…
Yaşadıklarınsın.

Oruç Aruoba-De ki İşte

Tekin Gönenç

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

Üç ayrı şiiri MEB tarafından lise ders kitaplarına alınan Gönenç,Gönlü Güvercin Kadın‘ şiiriyle Kocaeli Üniversitesi Akademik Ödülüne, ‘Anne’ şiiriyle de Hürriyet Gazetesi Anneler Günü Şiir Ödülüne layık görülmüştür. Varlık Dergisi’nde yayınlanmış olan şiirlerinden birkaçı bestelenmiş olan yazar, 17 Mayıs 2020‘de vefat etmiştir.

Ülkü Aşaröz

2020 kaybettiğimiz yazarlarımız

13 Ağustos 2020 tarihinde kanser sebebiyle 42 yaşında kaybettiğimiz Ülkü Aşaröz; çeşitli dans tiyatroları, müzikaller, tiyatro ve reklam müzikleri üzerinde çalışmalar yaptı. ‘Nefes Al‘ parçası ve klibiyle TRT Teşvik Ödülünü alan Aşaröz’ün, son çalışması ‘Uyan Tiyatro’ isimli müzikli tiyatronun senaryosuydu.

“2020 Yılında Kaybettiğimiz Yazarlarımız” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Esra Nur Zileli
Satır aralarını dipnotlarla bezeyen biri.