Lynk & Co Zero

2020 Model Lynk & Co Zero Konsepti Tanıtıldı

Elektrikli otomobil üreticileri artış göstermeye devam etmekte. Bununla birlikte yeni modellerini ve konseptlerini tanıtmaktalar. Çinli üretici Lynk & Co Zero adını verdikleri crossover konseptini tanıttı.

Belki adını daha önce duymadığımız Lynk & Co hakkında bir şeyler öğrenerek yeni konseptine geçelim.

Kim Bu Lynk & Co?

2016 yılında Çin ve İsveç ortaklı otomobil üreticisi olan Lynk & Co Geely ve Volvo arasında çalışan bir marka. Geely markası ile sürekli çalışmalar gerçekleştiren ve Lynk & Co adını taşıyan marka 2016 yılından beri otomobil üretmekte.

Geely markası ile ortak çalışmalar sonucu başarılar elde eden Lynk & Co çok sayıda otomobil tasarımına sahip bir marka.

Tasarımlarını kendi bünyesinde bulundurmak dışında sahip olduğu tasarım stüdyolarının yenilikçi bakış açısı sayesinde konsept tasarımlara adını yazdıran Lynk & Co, Avrupa’nın dev markaları ile sıkı savaş halinde.

Lynk & Co olarak bilinen marka Geely markasının tasarımının büyük kısmını üstlenmekte.

Fakat tasarımlar ile yetinmek istemeyen Lynk & Co, Zero konsepti ile gündeme giriş yaptı.

Lynk & Co Zero Konsepti

Tasarım konusunda üst seviye işler yapabilen bir marka olan Lynk & Co sahip olduğu otomobil üretim bilgileri ile Zero konseptini paylaştı.

Bu konseptin günümüzün crossover anlayışına biraz uzak, yenilikçi ve dikkat çekici olduğunu bilmekte fayda var.

Fotoğrafları ile yetinmekle bitmeyen tasarımın tanıtımın videosu bulunmakta.

Teknik Özellikler

Tasarımın paylaşılması ile bazı teknik verilerin konuşulması bir oldu. Özellikle Geely ile ortak çalışmalar yürüten Lynk & Co iddialı bir otomobil müşterilerine sunmakta kararlı.

Tasarım konusunda 02 ve 03 modelleri ile benzerlikler gösteren modelin seri üretime en yakın tasarımı olduğunu bilmemiz gerekli. İç tasarımının ferah ve teknoloji ile uyum için olmasına dikkat edilmiş. Sürücüyü ve şoförü saran tasarımın uygulanması dikkat çekici.

100 kilometre hıza 4 saniyenin altında çıkabilen Zero, çok iyi denilebilecek aerodinamik verilere sahip. 700 kilometrelik menzili NEDC verilerine göre paylaşan marka SEA adı verilen platforma kurulmuş şekilde hazırlanmış.

Lynk & Co Zero Rakipleri Kimler?

Lynk & Co Zero

Ülkemizde satışına olumlu ışıklar yakılan Volkswagen’in elektrikli SUV modeli ID.4 ve Tesla Model Y en büyük rakipleri olarak görülmekte. Bunun dışında Kia‘nın üretmesi beklenen SUV ve crossover modeline rakip olması beklenmekte.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://www.techeblog.com/lynk-co-zro-concept-electric-sedan-beijing-motor-show/
  • https://www.autoexpress.co.uk/news/353236/lynk-co-zro-concept-coupe-suv-unveiled-pictures
  • https://tr.motor1.com/news/445743/2020-lyk-co-zero-konsepti/

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.