arama

2019 yılında ne olacaktı? Ne oldu?

  • paylaş
  • paylaş
  • Emre ÇAKICI

Her devletin, yıllık, 5 yıllık, hatta 2023 hedefleri gibi oldukça uzun vadeli hedefleri vardır. Bu hedefler yalnızca ekonomik öngörülerle oluşturulan enflasyonu düşürme, işsizliği azaltma gibi hedefler değildir. Devlet eliyle ve doğrudan desteği ile yapılan bazı teknolojik projeler de devletlerin hedef çizelgesinde yer almaktadır. Devletler bu hedefler doğrultusunda birtakım adımlar atar, politikalarını belirler, buna göre siyaset yaparlar.

Bazı durumlarda -özellikle ülkemizde- bu tür hedefler iktidar cephesinin propaganda malzemesi haline dönüşür doğal olarak. Hükümet, bu projeleri halka sunarak halkın gözüne girmeye, bir daha ki seçimlerde elinde bulundurdukları gücü korumayı amaçlarlar. Bu zaten oldukça doğaldır ve siyasetin mayasında vardır.

Bu yazımda değineceğim asıl konu ülkemizde 2019’da gerçekleşmesi beklenen, hedeflenen projelerin, planlamaların bugün ne durumda olduğudur.

2019’da Göklerde Olacak Olan Yerli Uçak

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, 27 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul yerli uçak tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada yerli uçak projesini halka resmen tanıtmıştı. Projenin pek çok detayını kamuoyuna sunan başbakana, yerli uçağın ilk uçuşu olarak planlanan 29 Ekim 2019 tarihinde Konya-Hakkari, Yüksekova seferine ait temsili bir bilet dahi verilmişti.

2019

Davutoğlu, 2019 tarihli bu uçuş için heyecanını şu sözlerle dile getirmişti: “Bunu bana tevdi eden yetkililer söz vermiş oluyorlar. Bunun takipçisi olacağım. Allah ömür verirse, inşallah bütün bu kadroyla birlikte 29 Ekim 2019’da Konya’dan kalkıp, dün açtığımız Yüksekova’ya ineceğiz. Hazreti Mevlana’nın diyarından, o güzel yaylalara, Seyyid Taha Hakkari’nin diyarına ineceğiz.”

Bunu yanında proje hakkında pek çok detay daha halkımıza sunulmuştu. Bizzat Başbakan tarafından halkımıza sunulan detaylar ise şöyle:

  • Yerli uçak TRJ 328 ilk uçuşunu 2019’da yapacak. Bu uçak projenin ilk adımı olacak.
  • Tamamen Türk mühendisliğinin eseri olması planlanan TRJ 628 ise 2020 yılında üretilecek ve projenin ikinci aşamasını oluşturacak.
  • 70 kişilik yolcu kapasitesine sahip olması planlanan yerli uçak, inişe uygun olmayan bölgelere dahi iniş kabiliyetine sahip olacak.
  • 2023 yılında 50 adet yerli uçağın üretimi tamamlanacak.
2019

Dönemin başbakanının emin bir şekilde bizzat tanıttığı yerli uçak projesinin akıbeti ne oldu bilemiyoruz lakin 2019 yılında göklerde, maalesef yerli uçağımızı göremedik.

2019’da Seri Üretime Geçecek Olan Altay Tankı

Yapımına 2008 yılında başlanan Altay ana muhabere tankının seri üretime geçiş süreci oldukça sancılı bir şekilde devam ediyor. Şu anda hali hazırda 2 adet prototipi üretilen Altay tankı, tüm testlerden başarı ile geçmiş, projenin ilk adımı tamamlanmıştı.

Altay ana muhabere tankının üretim aşamasında ikinci adım olarak 250 adet tankın üretilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin envanterinde yerini alması beklenmekte. Yüklenici frima olarak ilk başta Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi‘ye görev verilmiş ve seri üretim tarihi 2015 yılı olarak belirlenmişti lakin seri üretim aşaması beklendiği gibi gitmedi ve süreç 2018 yılına kadar uzadı. 2018 yılında yapılan ihale ile yüklenici frima görevini üstlenen BMC ise şu anda tank motoru sıkıntısı çekmekte.

2019

Dönemin Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 2017 yılında katıldığı bir törende Altay ana muhabere tankının 2019 yılında seri üretime geçeceğini şu sözler ile duyurmuştu: “Altay tankımız, ki bunun seri üretimiyle ilgili prototip üretimleri tamamlandı ve testler yapıldı. Bunun seri üretimine ilişkin ihaleye çıkıldı, teklifler alındı. Bu yılın sonuna kadar teklifleri değerlendirip seri üretimle ilgili sözleşmenin yapılmasını planlıyoruz. Tamamen yerli üretim, yerli tasarım tankın seri üretimi 2019’un ilk çeyreğinden itibaren teslim edilmeye başlanılacak.”

Görüldüğü üzere Altay tankı 2020 yılına girdiğimiz şu günlerde bile seri üretim sürecine geçememiş durumda. Altay projesinin ülkemiz ve ordumuz açısından önemi çok büyük. Envanterinde çeşit çeşit tank bulunan zırhlı birliklerimiz olası bir topyekün muhaberede yedek parça tedariki gibi pek çok hususta sıkıntı çekecektir. Umuyoruz ki Altay tankı projesi şu an çektiği sıkıntılardan bir an önce kurtulur ve seri üretim ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç katar.

2019 Yılı İşsizlik Hedefi

2019 yılı şüphesiz ki ülkemizin için ekonomik açıdan oldukça sıkıntılı bir dönemdi. Özellikle dış politikada yapılan bazı hamlelerin karşılığı ağır ekonomik yaptırımlar ile gelince, ekonomimizde belki de kapatması yıllar alacak derin yaralar açıldı. Yaşadığımız coğrafya ve çağın gerisinde kaldığımız birtakım sektörler ve teknolojiler ne yazık ki ekonomimizi bu denli kırılgan ve dışa bağımlı hale getiriyor.

Halkımızın, dolayısıyla ülkemizin en büyük sorunlarından biri de hiç şüphe yok ki işsizlik. Şu anda ülkemizde 4 milyon 566 bin kişi işsiz statüsünde. Geçtiğimiz seneye göre 827 bin kişi artan işsiz sayısının ülke nüfusuna oranı ise 2018 yılına göre 2.4 puan artışla 13.8 olarak belirlendi. Bunun yanında, genç işsizlik (15-24 yaş) puanı 4,5 puan artışla %26.1e yükseldi Özellikle 15-24 yaş arası işsizliğin bu denli yüksek olması, genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan ülkemiz için oldukça üzücü bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Bu verilerin Eylül 2019’a ait veriler olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Peki 2019 işsizlik hedefleri nelerdi? Yeni ekonomik programa göre, 2019’da işsizlik hedefi 12.9 olarak belirlenmişti. 2019 yılında 12.9 puana gerilemesi beklenen işsizlik oranı görüldüğü üzere beklenenin 0.9 puan üstünde gerçekleşti.

Tabii ki yukarıda değindiğimiz ekonomi ve yerli teknoloji hedeflerinin hayata geçirilmesini isterdik. Fakat birer propaganda amacı olarak kullanılmaya başlanan bu hedeflerin bir türlü hayata geçirilmemesi ve halkımızın bu konuda yeterli bilince sahip olmaması; tıpkı çağ dışı kaldığımız teknoloji ve kırılgan ekonomimiz gibi büyük bir sorun.

Kaynakça