2011 Mısır Devrimi Üzerine

Mısır Devrimi yakın tarihe ilgi duyan herkesin az çok hakkında fikir sahibi olması gereken, Orta Doğu’nun ve dünyanın gidişatını önemli şekilde etkilemiş bir hadisedir. Hem Türkiye’nin içerisinde bulunduğu konum hem de komşularımızın yaşadığı iç sıkıntıları hesaba katarsak, bizlerin bu konuda daha fazla fikir sahibi olması kesinlikle kaçınılmazdır. Buna istinaden biz de bu yazımızda sizlere, yüzeysel ve ana konudan sapmadan, Mısır Devrimi hakkında bir yazı hazırlamaya karar verdik. Bu bağlamda yazımızdan keyif almanızı temenni ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

mısır devrimi insanlar

Mısır Devrimi Neden Yaşandı?

2010 Arap Baharı ile başlayan ve hâlâ günümüze kadar süren Arap Dünyasında yaşanan halk ayaklanmaları o zamanda da devam ediyordu. Tarih 25 Ocak 2011’i gösteriyordu, halk sokağa dökülmüş ve mevcut sisteme başkaldırmaya başlamıştı. Öyle ki sokağa çıkan vatandaşlar çıkmayanlara da eylemlerine katılmaları için protestolar yapıyorlardı. Halkın bu denli tepki göstermesinin ve darbe yapmasının sebebi ise işsizlik, asgari ücret, yolsuzluk, halkın barınma isteğinin bile karşılanmaması, ifade özgürlüğünün kısıtlanması, yani kısaca içerisinde bulundukları kötü hayat şartlarıydı.

Sonuç Ne Oldu?

Halkın ayaklanması önünde sonunda sonuca ulaştı. 11 Şubat 2011 tarihinde 30 Yıllık Hüsnü Mübarek iktidarı devrildi. Hüsnü Mübarek istifasının ardından yetkiyi Silahlı Kuvvetler’e teslim ettiğini açıkladı. Güvenlik güçleri ve “Baltacı” adı verilen rejim yanlısı grupların gösterileri şiddet kullanarak bastırma girişimleri sonucu çok sayıda protestocu hayatını kaybetti. 2011 protestoları, Mısır için, “eşi benzeri görülmemiş’’ ve “yakın tarihin en büyük memnuniyetsizlik gösterisi” olarak adlandırıldı. Hatta bölgede bulunan yerel gazete için çalışan muhabirin verdiği röportajda bölge savaş alanı olarak nitelendirildi.

mısır devrimi insanlar

Daha önce İran’da ve olaylardan kısa süre önce Tunus’ta da buna benzer gösteriler yaşanmıştı, sıra Mısır’daydı. Mısır’da darbenin gerçekleştiği -sızdırılan belgelerle beraber- Twitter, Facebook, Youtube ve diğer sosyal paylaşım ağları yoluyla yayılmıştı. Olaylar dünyada daha bilinir hale geldikçe mısır hükümeti endişeleniyordu. Bunun üzerine hükümetin aldığı karar, başta sosyal paylaşım ağları olmak üzere, sadece bir gün sürecek şekilde tüm ülkedeki internet ve GSM hatlarını engellemek oldu. Bir gün sürmesinin sebebi ve Mısır Hükümeti’nin sızdırılan belgelerde neyi sakladıkları hâlâ merak konusudur.

Mısır Devrimi’ne dünya çevresinden gelen tepkilerse oldukça ılımlıydı. Arap Birliği başkanı Amr Musa bu konuya Mısır’da çok partili demokrasinin çıkışını görmek istediğini ifade ederek yorum yaptı.

Bu yeni hükûmet yeni bir başlangıç olmalı,sadece yeni bir başkan ve bakanlar değişim anlamına gelmez,yeni politikaların belirgin sınırları çizilmelidir.

Amr Musa

Avrupa Birliği yabancı politikalar başkanı Catherine Ashton ise Mısırotoritelerinin halklarını dinlemesi, problemleriyle ilgilenmesi ve eylem hakkına saygı duyması gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da dünya liderlerinin Mısır protestolarını, Mısır halkının “yasal isteklerine” hitap etmek adına bir şans olarak görmeleri gerektiğini söyledi.

Mısır Devrimi, Orta Doğu’nun gidişatı açısından gerçekten önemli bir olaydır. Bu yazımızda sizlere kısaca Mısır Devrimi’ni anlatmaya ve kafalarınızda bir fikir oluşmasını sağlamaya çalıştık, umarız beğenmişsinizdir. Daha fazla tarihi bilgi öğrenmek için Tarih Otağ’nı Twitter ve İnstagram‘dan takip edebilirsiniz, esen kalın.


Kaan Mert Taş
Bir Çift Mavi Gözün Işığında