rus japon savaşı

1904-1905 Rus-Japon Savaşı

20. yüzyılda bir devletin dönemin şartlarına göre güçlü bir devlet sayılmasının başlıca şartlarından birisi de güçlü bir donanması olması gerekliliğiydi. Zırhlıların evriminin bir nedeni de bir bakıma ülkelerin kendilerini bu dev oyuncaklarla korunma ihtiyacının yanında, politik istikrar için de büyük donanmaların var olması gerekliliğiydi.

Japonya 1853 yılından itibaren Avrupa ve ABD ile ticari ilişkiler kurmaya başladı. Japonlar dünyaya gözlerini daha ilk açtıklarında burunlarının dibine kadar yayılmış kocaman bir Çin ve ondan daha da korkutucu olan Rusya’yı fark etti.

Japonya bir ada devletiydi, gelişmek için ve daha da önemlisi Çin ve Rusya’yla baş edebilmek için İngiltere yaptığı gibi sömürgelere ihtiyaç duyuyordu.

Japonya ilk iş olarak Yanıbaşındaki Kore’yi itopraklarına katmak için Çin’le savaştı ve şavaşı kazandı. Fakat savaşı kazanan Japonya Kore’yi işgal etmenin yanı sıra Liaodong yarımadasını da ele geçirdiler.

Bütün bu olanların ardından Rusya, Japonya’nın asıl niyetini anlamış, Fransa ve Almanya’yı da yanına alarak Japonya’ya diplomatik baskı kurmuş ve yarımadadan Japon askerlerini çıkarmıştır. Japona’nın çekilmesinin ardından Çin, bu yarımadaya Rusya’ya hediye olarak deniz üssü kurma izni vermiştir. Rusya buraya hemen Port Arthur adında bir üs kurmuş ve Pasifik donanmasını burada demirlemiştir.

rus japon savaşı

Zaten Rus baskısıyla zorla yarımadayı bırakan Japonya, Çin’in bu kararıyla Rusların bölgeye deniz üssü kurmasını kabullenmez ve savaş hazırlıklarına başlar. Bu üs ile birlikte Ruslar Japonların olası yeni sömürgelerine engel olabilir ve de kendilerine yeni sömürge yolları açabilirdi.

Savaş Hazırlıkları

Japonlar Rusların deniz kuvvetleri açısından kendilerinden daha kuvvetli olduklarının farkındaydılar. Bu sebeple Japonlar İngiltere’nin son model zırhlıları olan Majestik sınıfının geliştirilmiş versiyonları olan üç adet Shikishima ve bir adet de Mikasa sınıfından zırhlı satın aldı. Mikasa sınıfı zırhlı Shikishima zırhlılarıyla aynı siluete sahip olsa da Mikasa’nın zırhı diğrelerinden farklı olarak Alman yapımıydı ve de daha sağlamdı. Adım adım “Rus-Japon Savaşı” yaklaşıyordu.

Rusya ise savaşa Fransız zırhlılarıyla katılacaktı. Fransa’da gelecek deniz savaşlarının büyük zırhlılar yerine daha küçük destroyer ve hücumbotlar arasında geçeceği düşünülüyordu. Bu yüzden de zırhlıları güç ve teknoloji olarak İngiltere’nin gerisinde kalıyordu.

Şok Bir Saldırı

Savaş Japonya’nın bir gece ansızın Port Arthur deniz üssüne saldırmasıyla başladı. Rusya, Japonya’nın kendisine savaş açabileceğini hesap ediyordu ama bu şekilde baskın yemek kimsenin aklında yoktu. Japonlar baskından hemen sonra geri kalan gemilerin kaçmaması için limanı ablukaya aldılar.

Rusya çok fena kışkırtılmıştı, derhal bütün Baltık ve Karadeniz filoları toplanmış Japonya’ya doğru yola koyulmuştu. Hatta Ruslar o kadar gaza gelmişlerdi ki İngiltere yakınlarından geçerken gece karanlığında birkaç İngiliz balıkçı teknesini Japon torpidobotu zannı bahanesiyle ateşe tutmuştu. İngiltere bu olaya kızıp Süveyş kanalını Rus donanmasına kapatmıştır.

Ruslar Süveyş kanalından geçemedikleri için mecburen bütün Afrika kıtasını dolanmak zorunda kalmışlardı ve yolculuklarının süresi sekiz aya çıkmıştı.

Tsushima Deniz Muharebesi

Sekiz ayın sonunda Rus donanması yorgun ve bezgin halde Kore’ye varır. Karşılarında Japon donanması vardır ve sekiz ay boyunca yaşanılacak olan savaş için hazırlık yapmışlardır. Japonların motivasyonu ne kadar yüksekse Rusların ki de bir o kadar düşüktür.

İki donanma da hemen amansız bir dövüşe tutulur. Japonlar yeni ve güçlendirilmiş İngiliz malı gemileriyle özellikle de sancak gemisi Mikasa ile Rus donanmasını ezip geçer. Zırhlı teknolojisini göz ardı eden Fransa’nın gemilerini kullanan Rusya bu hatasını mürettebatının canıyla öder.

Not: Bu savaşta Rus donanmasını ezici bir galibiyetle yenen Japonya, tarihte ilk kez büyük bir devlet olarak kabul edilir.

Not-2: Bu savaş hatrına bugün halen Mikasa savaş gemisi müze olarak kullanılmaktadır.

“Rus-Japon savaşı” yazımızın burada sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!