17 Kasım Kabine Toplantısı - Sokağa Çıkma Yasağı

17 Kasım Kabine Toplantısı – Sokağa Çıkma Yasağı

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı‘nda açıklanan yeni Koronavirüs önlemlerinin uygulanmasına yönelik 81 ili kapsayan genelgeyi valiliklere gönderdi. Vaka sayısının günden güne artması nedeniyle alınan kararlar arasında sokağa çıkma kısıtlaması da bulunuyor. Genelgeye göre, alınan yeni tedbirler 20 Kasım Cuma 20.00‘dan itibaren uygulanacak.

17 Kasım Kabine Toplantısı - Sokağa Çıkma Yasağı

Bakanlık Tarafından Açıklamalar Şöyle:

  • Restoran, lokanta, kafe gibi yeme ­içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-­al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
  • ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile sınav görevlileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
  • Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir.
  • 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.
  • 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı Genelgemizde belirtilen “vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı” getirilmesi uygulaması İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca genişletilebilecektir.
  • Yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak, üretim, imalat ve tedarik zincirleri bundan muaf olacak. Genelgeye göre, koronavirüsle mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00’den geçerli olacak şekilde uygulanacak.
  • İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca, yerel yönetimler tarafından şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu azaltacak, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak şekilde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınması sağlanacaktır.
  • Seyircisiz oynanacak spor müsabakalarındaki görevliler, şehirler arası toplu ulaşım aracı görevlileri ile bu araçlarla seyahat edeceğini belgeleyenler kısıtlamadan muaf olacak.

17 Kasım 2020 Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın sözlerini ve alınan kararların hepsini sizler için listeledik. Genelge resmileşmeden önce Recep Tayyip Erdoğan alınacak önlemleri duyurmuştu. 17 Kasım Kabine Toplantısı ana konuları: Kıbrıs Kapalı Maraş, İzmir depremi ve sokağa çıkma yasağı. İyi okumalar.

17 Kasım Kabine Toplantısı – Kıbrıs Maraş

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapalı Maraş’ın bugüne kadar kapalı tutulması KKTC’nin samimiyetinin ve iyi niyetinin göstergesiydi. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçeğini bölgede ve tüm dünyada kabul ettirecek bir döneme girdiğimize inanıyorum.”

Erdoğan: “Maraş’ta gerçekleştirdiğimiz program, bölgenin bundan sonra hızla canlanmasını sağlayacak adımlar konusundaki kararlılığımızın ifadesidir.

Erdoğan: “(Kapalı Maraş ziyareti) Bizim oraya yaptığımız ziyaretin mesajını anlamamış olanların bu programa piknik gözüyle bakması pek tabiidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan:Salgın hususunda da Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız.”

17 Kasım Kabine Toplantısı – İzmir Depremi

Cumhurbaşkanı Erdoğan:İzmir depreminde iyi bir sınav verdiğimize inanıyorum.” Artık hiçbir afetin ardından “Nerede bu devlet?” diye sorulmuyor.

Erdoğan: “(İzmir) 1750 konutu kendi yerinde yeniden inşa edeceğiz. Ayrıca belirlenen rezerv alanlarda 3 binin üzerinde konut inşa ederek dağıtacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Şayet değişim gerçeğine sırtımızı döner ve üzerimize düşenleri yapmazsak, milletimize karşı görevimizi yerine getirmemiş oluruz.”

17 Kasım Kabine Toplantısı - Sokağa Çıkma Yasağı

17 Kasım Kabine Toplantısı – Sokağa Çıkma Yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Salgın sürecinin hızlandırdığı yeni küresel ekonomik mimaride Türkiye’nin önünde açılan fırsat pencerelerini değerlendirmekte kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizde İstanbul başta olmak üzere ciddi seviyelere ulaşan hasta ve ölüm sayıları çok daha dikkatli olmamızı işaret ediyor.” “Salgının seyri tırmanırsa tedbirler kaçınılmaz hale gelir.”

Erdoğan: ”Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek, sigara içme yasağı sürecek.”

Erdoğan: “Salgının seyri tırmanışını sürdürürse hepimiz için can acıtıcı neticelere yol açan tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir”

Restoran ve cafeler sadece paket servis yapabilecek. Tüm spor müsabakaları seyircisiz olacak. Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı olacak. Kıraathaneler faaliyetlerine bir süre ara verecek.

Erdoğan: “65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.”

Erdoğan: “Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek”

Erdoğan: “Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.”

Resim

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni