fbpx
Genel

17.08.1999 – Unutmadık…

Tarih 17 Ağustos 1999, Saat sabaha karşı 03.01 tam 45 saniye! Marmara Bölgesi, Merkez üssü Kocaeli-Gölcük de yaşayan insanlar hayatlarının en uzun 45 saniyesini yaşadılar. 7.4 büyüklüğündeki deprem çok büyük yıkımlara neden oldu bunlar hem maddi hem de manevi yıkımlardı.

O zamanlar o anı yaşayanlar anlatıyor: “Bizim binamız 5 saniyede yıkıldı! Hiç mi dayanmaz bi bina?“, “Çok kötü ve korkunç bir geceydi.“, “Büyük bir sarsıntı büyük bir uğultu ile yataktan fırladım” bunun gibi binlercesi… Herkeste çok büyük bir etki bırakan depremin bugün 20. yıl dönümü. Resmi verilere göre 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi yaralandı ve 5 bin 840 kişi de kayboldu! Ne kadar resmi veriler de olsa o bölgede yaşayan halk daha fazla kişinin can kaybına uğradığını söylüyor. Bunun yanı sıra 365.000 bina da hasar gördü.

Depremden sonra ne yaşandı ?

Depremin yarattığı etki ilk etapta atlatıldıktan sonra arama kurtarma çalışmalarına başlandı. Kızılay ve Sivil Savunma Birlikleri dışında AKUT gibi özel ve gönüllü gruplar da yardım çalışmalarına devam ettiler. Bazı yerlerde kurtarma ekiplerinin ulaşması günler sürdü bazı yerlerde de enkaz kaldırma çalışmaları günler sürdü.

17 Ağustos dan sonra ülkemizin en önemli gündem konusu deprem oldu. Bülent Ecevit başbakanlığındaki hükümet, deprem sonrası yardım ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak ve depremin yarattığı ekonomik zararın etkilerini gidermek için bir dizi yasal düzenleme yürürlüğe koydu. Yapılan düzenlemeler arasında şunlar yer alanlar:

  • Başta Özel İletişim Vergisi olmak üzere bir dizi yeni vergi getirildi ve bu vergilerin çok büyük bir kısmı halen yürürlükte bulunuyor
  • 20 bilim insanı ve araştırmacıdan oluşan Ulusal Deprem Konseyi kuruldu ancak bu Konsey 2007 yılında yürürlükten kaldırıldı
  • İstanbul’un birçok noktasına deprem konteynırları yerleştirildi ve toplanma alanları belirlendi. Belirlenen toplanma alanlarının büyük bir bölümü daha sonra imara açıldı
  • Deprem sigortası zorunlu hale getirildi
  • Türkiye genelinde arama-kurtarma ekiplerinin sayısı artırıldı
  • İmar yasalarında bir dizi değişiklikler yapıldı. Depremin ardından yapıların depreme dayanıklılık esasları ve denetim kuralları değiştirildi. 2007, 2012 ve son olarak 2019 yılında yönetmeliklerde ciddi değişikliklere gidildi

Kaynak:BBC

Bunların yanı sıra bir sürü davalar açıldı onlardan biri de İstanbul’un Avcılar ilçesinde enkaz altından canlı çıkarılan ve boynunun üzerine düşen kolonla çekilen fotoğrafı nedeniyle depremin sembol isimlerinden birine dönüşen Ömür Kınay’ın 20 yıl süren hukuk mücadelesi de Nisan 2019’da sonuçlandı.

Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında bireysel başvuru yapan Kınay’ın depremde enkaz altında kaldığı binanın ruhsatsız ve kaçak yapı olduğunun tespit edilmesiyle yaşam hakkının ihlal edildiğine karar verdi ve kendisine 27 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

O günden sonra insanların hayatları eskisi gibi olmadı. Ailelerini, evlerini, anılarını, çocukluklarını kısacası hayatlarını o yıkımın altından kurtaramadılar. Depremin etkisi 20 yıldır sürüyor, sürecekte. Orada yaşayanlar her nefes aldıklarında bir kez daha hatırlıyorlar o kara geceyi.Onlar yaşadıklarını, gördüklerini unutmadılar; biz de UNUTMADIK!

Yazar hakkında

Antalya da yaşıyorum. Akdeniz Üniversitesi SBMYO'nda Halkla İlişkiler 1.Sınıfım Kendi çapımda Rap&HipHop müzik yapıyorum,uğraşıyorum. Gündemi ve Sporu yakından takip etmeye çalışan biriyim :)
Benzer yazılar
BilimGenelHayat

Seri Katil: Kalp Krizi

GenelİnançPolitikaTarih

Türkiye'de Alevi Olmak

DünyaGenelTarih

Tanrı'nın Kırbacı: Attila

GenelPsikoloji

Depresyon (Aslında) Nedir?

Abone ol ve son haberleri kaçırma

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir