Kripto para hırsızlığı

16.8 Milyon Dolarlık Kripto Para Hırsızlığı

Uzun zamandır Amerika‘da Maliye ve İçişleri Bakanlığı‘nın takibine takılan iki Rus vatandaşı hakkında yasal işlem başlatıldığı duyurulmuştu. Bunun sonucunda iki Rus vatandaşına Amerika hükümeti kripto para hırsızlığı suçlamasıyla yasal hükümlülük uyguladı.

Rus vatandaşları Amerika’da uzun bir zamandır meşrulaştırılmış gibi görülen bir kripto para takas sitesi ile uğraşıyorlardı. Siteye gelen mağdurlar işlem yapmak için kendi bilgilerini girdiklerinde işlemlerini yaptıklarını sanıyorlardı ama gerçekte böyle bir şey olmadığı gibi girdikleri bilgileri de siber suçlulara vermiş oldular. Böylece iki Rus vatandaşı olan Danil Potekhin ve Dmitril Karasavidi, mağdurların hesap bilgilerini girerek kendi hesaplarına kripto para aktarmaya başladılar.

Modern Çağın Yeni Hırsızlığı: Kripto Para

Çok fazla şikayetin gelmesi üzerine dikkatleri iyice üstüne çeken ikili bakanlıkların yaptığı çalışmalar sonucu yakalandılar ve yaptıkları işlemler bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı. İkili kripto para takas işleminin yanı sıra mağdurları iş yapma bahanesiyle de kandırmışlardı. Bu işlemler sonucunca tam 16.8 milyon Amerikan Doları değerinde kripto para ele geçirmişlerdi.

Kripto para hırsızlığı

Maliye Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamaya göre: “Bu ve bunun gibi oluşacak siber suçları önlemek adına gerekli olan yetkili kurumları ve kuruluşları kullanacağız. Ayrıca finans sektöründeki yeni geliştirilen teknolojilerin kullanımını ve güvenliğini de arttıracağız.”

Yapılan araştırmalar sonucunda Karasavidi‘nin hesabında kripto para hırsızlığı ile elde ettiği milyon dolarlar değerinde kripto para ele geçirildiği öğrenildi.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!