arama

Bir sanık, Bir Oda, On iki adam: 12 Angry Men

  • paylaş
  • paylaş
  • Mert Can Ay

1957 yapımı 12 Angry Men filmi, Amerikalı yönetmen Sidney Lumet’ın, aradan uzunca bir zaman geçmesine rağmen film tutkunları tarafından hala daha çokça sevilen ve izleyeni 96 dakika boyunca ekranın başına kilitleyen siyah beyaz bir yapımıdır. Başrollerinde Henry Fonda, Joseph Sweeney, Lee J. Cobb gibi isimler bulunmaktadır. Filmin büyük bir bölümü tek bir odada çekilmiştir, diğer mekanlar ise filmin başlangıcında gördüğümüz mahkeme ve filmin ortalarında gördüğümüz tuvalettir. Ön yargılar ve genellemeleri çokça barındıran film esasında ön yargı ve genellemenin çoğunlukla yanlışlığını kanıtlayan bir yapım olarak öne çıkıyor.

Yazımda filmden alacağınız zevkten sizi mahrum bırakacak boyutta spoilera değinmemeye çalıştığımı belirterek yazıma başlamak istiyorum.

Not Guilty

12 angry men

Bir çocuk sanık olarak babasını öldürdüğü iddiası ile yargılanmaktadır. Mahkemede çocuğun savunması yetersiz ve zayıf olmaktadır buna ek olarak da söz konusu bazı tanıkların da çocuğun suçlu olduğunu savunması, cinayet silahı olarak kullanılan ve çocuğun kaybettiğini söylediği bıçağın, cinayetin işlendiği yerde çıkması gibi durumlar da olunca 12 jüri üyesinden 11 üye sunulan delillerin yeterli olduğunu öne sürüp çocuğu direkt olarak suçlu bulurlar. Ancak sadece 8 numaralı jüri (Henry Fonda) suçsuz olduğunu düşünmektedir.

12 jüri üyesinin her birinin de aynı fikirde olması gerekmektedir, ya hepsi sanığı suçlu kabul edecek ya da hepsi suçsuz kabul edecek ve böylelikle de durum sonuçlanacak. Çocuğun suçlu çıkması durumunda idam cezasına çarptırılacağı da bilindiği için, her ne kadar deliller apaçık ortada olsa da 8 numaralı jüri idam cezası ile sonuçlanacak bir durumun böylesine kolay bir şekilde kabul edilmesini gerektiğini savunur.

İlk başta 11 jüri 8 numaralı jüriyi, sanığın suçlu olduğu yönünde ikna etmeye çalışsa da bir müddet sonra 8 numaralı jüri delillerin yanlış ve tanıkların da yanılıyor olacağını savunup 11 kişiye karşı, sanığın suçsuz olduğunu savunmaya çalışır.

12 Angry Men: Ön yargılar ve Genellemeler

12 angry men

Genellemelere ve ”bu kadar insan yanılıyor olamaz” olarak çokça karşımıza çıkan çoğunluğa göre düşünmekte fazlasıyla inat edebilen, ön yargılı insanların sık sık yanılabileceğini direkt olarak kanıtlamakta bu film. 8 Numaralı jürinin 11 kişiye karşı çocuğun suçsuz olduğunu savunması ise bize, sonucu çok ciddi olan böylesi bir konuda 11 kişinin sunulan deliller üzerine tartışmadan yalnızca ”ortaya sunulan delil var ve bir sanık var o halde suçludur!” düşüncelerine katılmadığını kanıtlıyor. Film ilerledikçe ve 8 numaralı jüri düşüncesinin arkasında durdukça maskelerin bir bir düştüğüne tanıklık etmiş oluyoruz. Birkaç jüri üyesinin sadece diğerleri suçlu olduğunu düşündüğü için suçlu olduğunu savunduğunu öğrendiğimiz gibi, geri kalan birkaç jüri üyesinin de çocuğun kökeni ve yaşadığı yer üzerinden ön yargılı bir biçimde söz konusu durumun gerçekliğini, gerçek olduğuna inanmak istedikleri için savunduğunu görüyoruz.

Özetle ön yargılar ve kalıplaşmış genellemeler ile dolup taşan insanların, objektif olamayacak biçimde kendilerini körelttiğini yansıtan 12 Angry Men filminin IMDB puanını (8.9) sonuna kadar hak ettiğini düşündüğüm bir filmdir kendisi.