Sosyal medya

11 Maddelik Sosyal Medya Teklifi

Sosyal Medya Düzenlemesi

Son zamanlarda sıkça tartışmaya konu olan sosyal medya düzenlemesi ile ilgili olarak Ak Parti bu hafta içerisinde meclise 11 maddelik düzenleme sunacak. Düzenlemede Almanya modelini de örnek alınıldığı belirtiliyor. Gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından milyonlarca kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformları artık Türkiye’de temsilci bulunduracak.

Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan, daha sonra şekillendirilen 11 maddelik sosyal medya düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor. MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi. Bu hafta meclis başkanlığına sunulacak teklif ile yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Ağ sağlayıcılarının, Türk kullanıcılarının verilerini Türkiye’de barındıracak. Buna uymayanlar için öncelikle erişim engeli veya içerik çıkarılması uygulanılacak, bunlara rağmen kurallara uymayanlara para cezası verebilecek.

Zorunlu Temsilci

Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak. Kişiler tarafından da sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması ya da erişim engellenmesi başvurusu yapabilecek. Hukuka aykırı olduğu mahkeme kararıyla saptanan içerik, sosyal ağ sağlayıcıya bildirilecek, bildirime rağmen belli bir saat içinde gereğini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı, doğan zararların karşılanmasından sorumlu olacak.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kaan Mert Taş
Bir Çift Mavi Gözün Işığında