11 Eylül Terör Saldırıları

11 Eylül Terör Saldırıları

Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihin en büyük terör saldırısı ile yüzleştiği o gün neler oldu? El-Kaide'nin amacı neydi? Saldırıları Amerikan hükumeti mi planladı? Gibi konular hakkında kafanızda fikir oluşması için sizlere bu yazıyı derledik.
Amerika Birleşik Devletleri'nin tarihin en büyük terör saldırısı ile yüzleştiği o gün neler oldu? El-Kaide'nin amacı neydi? Saldırıları Amerikan hükumeti mi planladı? Gibi konular hakkında kafanızda fikir oluşması için sizlere bu yazıyı derledik.

Tarih 26 Şubat 1993... Özel bir kargo şirketine ait olan yük kamyonu yaklaşık 680 kilogramlık patlayıcı madde ile Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Dünya Ticaret Merkezi‘nin Kuzey kulesinin kapalı otoparkında, ticaret kompleksine ilk terör saldırısını gerçekleştirmek isteyen teröristler tarafından kullanılıyordu. Bu saldırıda 6 kişi yaşamını yitirmiş ve 1.000’in üzerinde insan yaralanmıştı. Bu saldırı, daha büyük bir saldırının habercisi miydi, yoksa sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne açılmış bir uyarı atışı mıydı? Tarih ve insanlık, bu sorunun cevabını 8 yıl sonra çok kanlı bir biçimde alacaktı. Dünya tarihinin en kanlı terör saldırısı olan 11 Eylül terör saldırıları detayları ve teorileri. 11 Eylül saldırılarında ve sonrasında neler yaşandı? Saldırının sebepleri ve amacı neydi?

11 Eylül Terör Saldırıları
11 Eylül Terör Saldırıları

Tarihin En Sansasyonel Terör Saldırısı

Takvimler 11 Eylül 2001‘i gösterirken Amerika Birleşik Devletleri, dünya tarihinin en kanlı terör eylemi ile sarsıldı. Toplam 2.977 kişinin öldü, 25.000’in üzerinde insanın ise yaralandı. Bu kayıpların içinde 343 itfaiyeci ve 72 kolluk görevlisi de vardı. Bu görevliler enkaz arama çalışmaları sırasında hayatlarını kaybettiler ve bazılarının cesetlerine dahi ulaşılamadı. Bütün bu can kayıplarının yanında Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık $10 Milyarlık bir kayba uğradı. Bu insanların ölümüne ve ciddi miktarda para kaybına sebep olan 4 eş zamanlı terör saldırısını radikal İslamcı terör örgütü El-Kaide üstlendi.

Bu seri terör saldırılarından en dikkat çekeni ve en fazla insanın öldüğü saldırı Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırılardı. Sadece bu saldırılarda 2.627 kişi hayatını kaybetti ki 11 Eylül 2001 Salı sabahı yapılan bütün terör saldırılarına bakıldığında açık ara farkla en çok zayiatın saldırının bu binalarda gerçekleştiği görülür.

11 Eylül Terör Saldırıları
Güney kulesine saldırı anı

İlk uçağın Kuzey kulesine çarpmasıyla beraber yayına giren televizyonlar ikinci uçağın Güney kulesine çarpma anını canlı olarak yayınladılar. Kurtulma umudu kalmayan insanlar, çığlıklar eşliğinde kendilerini gökdelenlerden aşağı bırakmaya başladı. Bütün dünya bu katliamı televizyonları başından canlı izliyordu.

Saldırılar, Dünya Ticaret Merkezi‘nin her iki kulesi ile birlikte Amerikan Savunma Bakanlığı‘nın ana karargahı olan Pentagon’u ve Beyaz Sarayı hedef almaktaydı. Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon saldırıları başarılı olsa da Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın ana binasını hedef alan uçağın kontrolünü korsanlardan geri almayı başaran yolcular uçağın rotasını değiştirmiş ve Washington D.C‘den yaklaşık 240 kilometre kuzeyde kırsal bir alana düşmesini sağlamıştı.

Terör Saldırılarının Nedenleri

Amerika, İsrail kurulduğu günden beri ona her konuda açık olarak destek vermektedir. İran gibi Rusya’ya yakın devletlerin Orta Doğu‘da kuracakları olası bir hakimiyet; Amerikan ekonomisi ve hegemonyası için bir felaket demek olacağından ABD bu hakimiyeti engellemesi için bu bölgede kendisine yakın olan İsrail’i hakim kılmak istemektedir. Orta Doğu’da yaşanan en ufak bir çatışma bile incelendiğinde bu çatışmada İsrail-İran gerilimi görmek mümkündür.

Amerika’nın İsrail’e olan desteği ve İsrail’in Filistin’de yaptıkları radikal İslamcı terör örgütlerini, ABD’ye karşı bir eylem yapmak için motive ediyordu. Bunun yanında Çeçenistan, Lübnan, Filipinler, Somali, Hindistan gibi bölgelerde Müslümanların yaşadıkları olaylar El-Kaide‘yi bu saldırıyı yapmak için iten güçlerden bazılarıydı.

Bunların yanında Amerika’nın Irak’a koymuş olduğu ambargo, Orta Doğu‘daki Amerikan yanlısı hükumetler ve Suudi Arabistan‘daki Amerikan Ordusu varlığı da El-Kaide‘yi bu eyleme hazırlamıştı.

2011 senesinde Amerikan Özel Kuvvetleri tarafından Pakistan’da öldürülen El-Kaide lideri Usame bin Ladin, bu saldırıların amacını açıklayan videolarla birlikte 11 Eylül terör saldırılarını üstlense de komplo teorisyenleri için bu konu halen tartışmaya açıktır.

11 Eylül Terör Saldırıları
1988-2011 yılları arasında El-Kaide terör örgütünün lideri olan Usame bin Ladin

Komplo Teorisyenleri Ne Söylüyor

  • Bazı komplo teorisyenleri; İkiz Kuleler‘in toz kalıntılarında termit izine rastlandığını söylemektedir. Bu iddia ile birlikte İkiz Kuleler’in aslında bir yıkım firmasına bilinçli olarak yıktırıldığını; bundan dolayı da kulelerin yıkılma hızının neredeyse serbest düşme hızına denk olduğunu ve kulelerin kendi üzerlerine yıkılmış olduğunu desteklemeye çalışmaktadırlar.
  • Pentagon’u tam karşıdan gören bir benzin istasyonunun güvenlik kamerasının da “Siyah Giyen Adamlar” tarafından patlama anından yaklaşık 10 dakika önce alındığı bilinmekte ve Amerikan Hükumeti tarafından bu bilgi kabul edilmektedir. Yine Pentagon etrafında, saldırıdan önce Apache tipi bir saldırı helikopteri görüldüğü birçok kişi tarafından doğrulanmıştır.
  • Bunların yanında saldırılara katılan uçakların görüntüleri ve enkazları hakkında halen onlarca spekülasyon dönmektedir. Bu komplo teorilerinin ulaşmak istediği temel nokta ise; dönemin Amerikan hükumetinin Orta Doğu’ya zor kullanarak girebilmek için bu terör saldırılarını düzenlediğidir.

Sonrasında Neler Yaşandı

Bu olaydan sonra hiçbir şey Orta Doğu ve Dünya’nın geri kalanı için aynı olmayacaktı. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri başkanı George W. BushTerörle Savaş” adı altında yeni bir süreç başlatacaktı. Bu süreç dahilinde başını El-Kaide isimli terör örgütünün çekmiş olduğu birtakım silahlı radikal İslamcı gruplar ve bu grupları destekleyen hükumetlere NATO bünyesinde bulunan ve bulunmayan örgütlerin de desteğiyle çeşitli operasyonlar yapılacaktı. Bu operasyonlar Kuzeydoğu Afrika, Sahra Çölü ve çevresi, Akdeniz, Irak, Lübnan, Suudi Arabistan, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Endonezya ve Filipinler gibi ülkeleri kapsamaktaydı.

11 Eylül Terör Saldırıları
Amerikan Ordusuna mensup personel Afgan tercüman ile konuşuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve onun müttefikleri, yukarıda ismi geçen bölgelerin hepsinde askeri hakimiyet kurmaya çalıştı. Bu bölgelerin birçoğunda askeri açıdan başarılı olsa da yerel direnişle karşılaşıp geri çekildiği yerler de yok değildi. Bu lokasyonlardan birisi olan Afganistan’da Taliban adlı örgütle çarpışan Amerika Birleşik Devletleri, 29 Şubat 2020 tarihinde buradan çekilme kararı aldı ve dolaylı yoldan Taliban’ın zaferini tanıdı.

11 Eylül saldırıları; sebebi ne olursa olsun, failleri kim olursa olsun yakın tarihi neredeyse bütünüyle değiştiren bir olaydır. Tarihin en büyük terör saldırısı hakkındaki bu yazımı Prusyalı ünlü General ve düşünür Carl von Clausewitz‘in şu meşhur sözüyle bitirmek isterim:

Savaş, politikanın diğer araçlarla devam ettirilmesidir.

Clausewitz

’11 Eylül Terör Saldırıları’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Doğukan Bağçeci
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Ağırlıklı olarak Mavi Vatan doktrini ve Orta Doğu üzerine çalışıyorum. Felsefe, edebiyat ve sinema ise bu konular dışında en çok ilgilendiğim alanlar. -Bir Parça Tuhaftık