1 Milyon İstihdam, BTK Akademi Üstünden İş Sahibi Ol!

Matematiğe ve algoritmaya ilgiliyseniz, bilgisayar hayatınızda önemli bir yer tutuyorsa ve web uygulamaları geliştirmek hayaliniz ise yazılımcı olmanın ilk adımını atmışsınız demektir. 1 Milyon İstihdam projesini ele alacağımız bu yazımızda, diğer atacağımız adımları anlatacağız.

İşin sırrı kendinizi hangi yönde geliştirmek istediğiniz ve yetenekleriniz doğrultusunda bir hedef belirlemenizden geçiyor. Bu yolda neleri öğrenmeniz gerektiğini, ne kadar zaman da ulaşabileceğinizi görmek ilk başladığınızda bir hayli zor olabilir. Peki bu süreçte nerelerden ve nasıl fayda sağlayabiliriz?

1 milyon istihdam

Öncelikle bu yolda iki seçenek mevcut, ilki hedefiniz doğrultusunda kursa gitmek ( Lisans sahibi olabileceğiniz, işin uzmanlarından alacağınız dersler). İkinci yol ise, bunu ilk yolla beraber de yapabilirsiniz, internet üzerinden kendinizi eğitmek. Yazılım konusunda içerik, doküman, eğitim videoları derya deniz durumda. Hangi yazılım dilini seçeceğinizden tutun o kadar fazla site, youtube kanalı var ki içinde kayıp olabilirsiniz. Peki bu iki yolu bir arada yapabileceğinizi söylesek ne düşünürdünüz?

 Dünya genelinde yazılım sektörü en hızlı büyüyen ve gelişen sektörlerden bir tanesi. En önemli sorunlarından birisinin nitelikli insana ihtiyaç duyulması. Ülkemiz ise daha çok bu teknolojiyi ithal etmekte. Yerli olarak yazılım üretilmesi, yetenekli ve bilgili kişilerin bilişim sektörüne kazandırılması adına geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “1 Milyon Yazılımcı” projesini hayata geçirdiklerini duyurdu.

1 Milyon İstihdam

İlk etapta 1 milyon kişiye istihdam sağlanacak

13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan tamamı online eğitim kapsamında olan videolar ile web programlama, mobil uygulama, oyun geliştirmenin, siber güvenlik, veritabanı ve algoritma yazma gibi 31 adet eğitim içeriği mevcut. Halihazırda gelişime devam etmekte olan platformda 2020 sonuna kadar eğitim sayısı 100 ’e çıkacak. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar için kişiye özel CV oluşacak ve adayın kursu kaç puanla bitirdiği ve niteliklerini içeren bu belge tüm firmaların erişimine açık bir havuzda toplanacak. Yazılımcıya ihtiyaç duyan şirketler aradıkları kritere uygun adayları bu sayede kolaylıkla bulabilecek.

Yani hem eğitim verilecek, hem de tamamladığınız eğitim doğrultusunda istihdam sağlanabilecek. 1milyonistihdam.hmb.gov.tr adresinden kimlik bilgileriniz ile başvurmanız mümkün.  

Evlerimizde kaldığımız şu dönemde önünüzde harika bir fırsat var. Hem kendimizi hem de ülkemizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım. Unutmayın birlikte başaracağız.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.